• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
10°Bratislava

Najväčšie mýty o akné. Verili ste im aj vy?

  • 19:50 28.10.2014
  • BRATISLAVA
Najväčšie mýty o akné. Verili ste im aj vy?

Make-up zhoršuje pleť, čokoláda spôsobuje vyrážky a slnko ich lieči? Neškoďte svojej pleti a neverte viac veľkým mýtom o akné!   

1. Akné je problém tínedžerov

Akné nie je len problémom v období puberty. Podľa Americkej dermatologickej akadémie trpí problémami s akné v dospelosti viac žien ako mužov, a to 50% vo veku 20 až 29 rokov a 35% žien nad 30 rokov.Nával ženského hormónu estrogénu zvyšuje produkciu kožného mazu, čím môžu vznikať zapálené vyrážky.  

Čítajte: Najväčšie mýty o akné. Verili ste im aj vy?

2. Čokoláda spôsobuje akné 

Bola by veľká škoda odsudzovať milovanú čokoládu za zhoršené akné. V podstate všetky potraviny s vysokým glykemickým indexom zvyšujú hladiny kortizolu v krvi a zhoršujú tak stav pleti. Rafinované sacharidy vo všeobecnosti vedú k zvýšenej produkcii kožného mazu a k upchatým pórom.

Čítajte: Problémy s pokožkou? Zhoršujú ich tieto jedlá

Problémom tak nie je kakao, ako sa mohí domnievajú, ale samotný cukor. Priplaťte si za kvalitnú horkú čokoládu s minimálne 70%-ným obsahom kakaa. Čím vyšší podiel, tým nižší glykemický index.

3. Make-up akné zhoršuje

Niektoré kozmetické produkty naozaj môžu spôsobovať vyrážky, no správny make-up naopak prispieva k zlepšeniu stavu pleti. Dermatológovia odporúčajú skôr púdrové krycie make-upy s obsahom minerálov ako je oxid kremičitý a zinočnatý alebo tiež s kyselinou salyciovou. Pri kúpe make-upu sa vždy uistite, že je krycí krém nekomedogénny. Make-upy pre problematickú pleť tak dokážu jej stavu výrazne pomôcť.   

4. Opálená pleť má menej vyrážok

Toľko ľudí stále verí tomu, že opálená pleť je čistejšia a zdravšia. Jej vzhľad je určite krajší, póry sú menej viditeľné, menej začervenané, a preto si do pokožky aj menej zasahujeme. Ide len o vizuálnu stránku, no vyrážky nám samotné slniečko ani solárium určite nezmierni. Naopak. Pokožka je viac vysušená, podráždená a citlivejšia. Hydratácia je počas leta preto nesmierne dôležitá. 

Čítajte: B vitamíny: Pre krásu, energiu, zdravie a psychickú pohodu

5. Hydratácia prispieva k vyrážkam

Nekrémujete sa, lebo si myslíte, že vaša pleť tak bude mastnejšia? Omyl! Každý typ pokožky potrebuje primeranú hydratáciu. Dehydrovaná pleť má oveľa viac upchatých pórov, takže nemajte obavy a i keď máte mastný typ pokožky, každý deň použite ľahký hydratačný krém. Vaša pokožka si z neho vezme presne to, čo potrebuje. 

6. Vytlačím a bude pokoj

Kdeže dámy, ruky preč! Nech vás to už láka akokoľvek, stráňte sa vytláčaniu a akémukoľvek zásahu do vzniknutých vyrážok či čiernych bodiek. Čistenie pleti patrí do rúk profesionálov. Neváhajte sa im raz do mesiaca zveriť.

Vašim rýpaním si môžete ľahko spôsobiť poranenia, zápal alebo si zaniesť infekciu s výsledkom trvalých jazvičiek. Bežná vyrážka vyzreje alebo sa vylieči do troch dní. Ak do nej budete zasahovať, jej liečba môže trvať až mesiac.

7. Čím silnejšie zloženie, tým účinnejšie

Vyrážky sú naozaj frustrujúcim problémom mladých i dospelých ľudí. Kozmetický trh ponúka množstvo prípravkov, ktoré sľubujú ich zaručené zmiznutie. S obsahom celej rady látok bojujúcich proti akné však môžu byť skôr na škodu. Nie je nutné to preháňať a v niektorých prípadoch je lepšie zvoliť skôr produkty určené na citlivú pleť.

Dnes na trhu už nie je problém nájsť prípravky pre typ pleti, ktorý je zároveň mastný i citlivý. Skúšajte a sledujte, na ktoré vám pokožka zareaguje najlepšie. Po ich aplikácii by ste rozhodne nemali očervenieť, ale naopak spozorovať upokojenie a menšiu viditeľnosť pórov. Silnejšie výrobky totiž môžu spôsobiť podráždenie. 

8. Akné na tele liečime ako na tvári

Každé akné v dospelosti väčšinou spôsobujú zápalové procesy či iné vnútorné problémy v organizme. Je potrebné pátrať po príčine. Kozmetické prípravky slúžia len pre redukciu či kamufláž a jemné zlepšenie stavu pleti. Ak sa navyše akné objaví aj po tele, teda na chrbáte, dekolte či krku, prípravky sú tu absolútne bezradné. Zájdite na kožné testy. Môže ísť o alergiu na potraviny. Skúste si sledovať jedálniček.

Čítajte: Zákerný Helicobacter: Problémy s trávením a zapálené vyrážky sú len začiatok! 

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, health.com, zahr. Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

DNES - 8:49Zdravie

Sociálnu úzkosť je možné znížiť pomocou ľudských chemických signálov, v tomto prípade telesného pachu, tvrdí nová štúdia.

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

DNES - 7:33Zdravie

Muž chytil plesňové ochorenie rastlín. Ide o prvý prípad infekcie človeka na svete.

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

18:54 26.03.2023Zdravie

S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere objavuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov.

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

11:09 26.03.2023Zdravie

​Táto drobnosť môže podľa výskumu predpovedať budúce riziko obezity.

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

7:19 26.03.2023Zdravie

Množstvo kofeínu v krvi má dramatický vplyv na ukladanie tuku v tele, a nielen to. Vedci prichádzajú s najnovším zistením o vplyve kávy aj na cukrovku.