• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Pondelok, 5.12.2022Meniny má Oto
Bratislava

Zákerný Helicobacter: Problémy s trávením a zapálené vyrážky sú len začiatok!

 • 18:00 18.09.2014
 • BRATISLAVA
Zákerný Helicobacter: Problémy s trávením a zapálené vyrážky sú len začiatok!

Táto baktéria je jednou z najrozšírenejších na svete. Ak ju dlhodobo neliečite, môže viesť až k zákernej rakovine! Poradíme vám so stravou pri liečbe a tiež s tipmi na prevenciu.

Helicobacter pylori parazituje v sliznici žalúdka a dvanástnika, kde vytvára zápalové procesy a infekciu. Nakaziť sa môže ktokoľvek. Pacienti pociťujú najmä tráviace ťažkosti. S postupom času môže viesť k takzvanej gastritíde, chronickému zápalu, k žalúdočným a k dvanástnikovým vredom a pri najhoršom až k rakovine žalúdka. Neprehliadanie ťažkostí a následná efektívna liečba sú preto veľmi dôležité.

Najčastejšie príznaky infikovania HP:

• Bolestivé zapálené vyrážky.
• Nafukovanie.
• Pálenie záhy.
• Bolesti brucha a žalúdka.
• Nevoľnosť.

Ako sa vzniká nákaza?

Baktéria sa prenáša úzkym kontaktom z človeka na človeka so zníženou imunitou. Infikovať sa dá slinami či dokonca zo zubného povlaku. K prenosu môže preto dôjsť veľmi ľahko už len pri pití osôb z jedného pohára. Dbajte preto na to, aby ste používali vlastný pohár a príbor a všetko dôkladne umývali.

Práve z tohto dôvodu sú často nakazení partneri, príbuzní či členovia jednej domácnosti. Vaši najbližší by sa preto mali dať taktiež otestovať na možnú prítomnosť Helicobactera v tele. Ak si ho totiž navzájom prenášate, nikdy sa ho nezbavíte.

Čo podstúpite pri vyšetrení?

Ako je možné zistiť prítomnosť Helicobactera vo vašom tele? V súčasnosti existuje niekoľko metód.

Ak existuje podozrenie, že za vaše problémy môže zákerný Helicobacter, podstúpte aspoň na začiatok test odobratím vzorky vašej stolice, ktorý zabezpečí váš všeobecný lekár. Hoci nemusí prítomnosť Helicobactera vždy odhaliť, je hradený poisťovňou a ak by sa ho potvrdiť predsa len podarilo, ušetríte si minimálne dlhé čakanie v poradovníku na gastroenterológii. Navyše, problémov sa tak môžete zbaviť rýchlejšie.

Čítajte: Časté omyly lekárov: Dlhé pátranie po diagnóze

Hadičkový strašiak

Ak máte problémov viac a chcete vedieť, čo presne s vašim tráviacim systémom nie je v poriadku, je vhodné podstúpiť gastroenterologické vyšetrenie. Spočíva v zavedení sondy hadičkou priamo do žalúdka a čriev, odkiaľ vám budú odobraté vzorky. Dôkladne sa tak skontrolujú možné vzniknuté zápaly, vredy a týmto spôsobom je možné zistiť aj intoleranciu na lepok či laktózu, ktoré tiež môžu byť príčinou tráviacich ťažkostí.

Hoci nie je endoskopické vyšetrenie bolestivé, nepatrí k tým najpríjemnejším. Radšej ho však podstúpiť a vydržať, ako ďalej trpieť alebo si nebodaj privodiť prepuknutie choroby do chronických a život ohrozujúcich štádií.

Liečba a prevencia

Po zistení prítomnosti HP v tráviacom trakte lekár pacientovi naordinuje účinnú dvoj- či trojkombináciu antibiotík. Antibiotickú liečbu je vhodné doplniť probiotikami, ktoré dokážu pozitívne vplývať na proces liečby a pomáhajú navodiť rovnováhu črevnej mikroflóry.

Video: Odstránenie žlčových kameňov bez operácie

Alternatívou proti HP

Alternatívna na rastlinnej báze je vynikajúcim doplnením konvenčnej liečby pri likvidácii Helicobactera z tela.

 • Cesnak: Bojovník v podobe efektívneho prírodného antibiotika.
 • Brokolica: Jedným z najlepších prírodných liečiteľov vďaka jej antivírusovým, antibakteriálnym a protirakovinovým vlastnostiam.
 • Zelený čaj: Nápoj dlhovekosti pomáha ničiť baktérie, potláčať prejavy a zápalové procesy gastritídy, a to vďaka antioxidačným zlúčeninám, ktoré obsahuje.
 • Červené víno: Potraviny a nápoje s obsahom polyfenolov dokážu obmedziť niektoré symtómy vyvolané infekciou Helicobacterom pylori.
 • Sladké drievko: Za užitočné pri liečbe peptických vredov v tráviacom trakte je vo východnej medicíne považované sladké drievko.
 • Med: Známy svojimi antibakteriálnymi účinkami.
 • Koloidné striebro: V neposlednom rade ako vynikajúce prírodné antibiotikum alternatívnej medicíny.

Čítajte: Detoxikácia organizmu. Kedy nepomáha?

Pravidlá liečby

Počas liečby sa snažte jesť ľahkú stravu. Vyhnite sa tukovým, vyprážaným a ťažkým jedlám. Rozhodne sa vyhnite i alkoholu, fajčeniu a tiež by ste mali obmedziť kofeín. Uprednostňujte varenie a dusenie pred smažením na oleji. Zaraďte do jedálnička chudé mäso a ryby. Soľte menej a pite čistú vodu, no nie naraz vo veľkých množstvách. Trávenie zlepšíte ak sa budete hýbať. Pravdelný pohyb, ľahká strava bohatá na živiny a dostatok spánku dokážu zázraky.

Čítajte aj: Únava a tráviace problémy? Na príčine môže byť lamblia!

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, celostnimedicina.cz, World Journal of Gastroenterology, Foto: Shutt
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je skutočný účinok prechádzky v zime na vaše telo

Toto je skutočný účinok prechádzky v zime na vaše telo

VČERA - 21:02Zdravie

Prechádzanie sa v zasneženej krajine so sebou prináša určité účinky na vašu myseľ a telo.

Jedna z najdôležitejších žíl sídli v bruchu. Poznáte príznaky jej upchatia?

Jedna z najdôležitejších žíl sídli v bruchu. Poznáte príznaky jej upchatia?

VČERA - 19:39Zdravie

Krvné zrazeniny, ktoré vznikajú v žilách spájajúcich orgány tráviacej sústavy, môžu vyvolať zmeny v trávení, ktoré spozorujete najmä pri vyprázdňovaní.

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

VČERA - 18:20Zdravie

Cefalea sa u pacientov s rizikom cievnej mozgovej príhody môže vyskytnúť až niekoľko dní pred jej nástupom. Zistite, ktoré príznaky ju prezradia.

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

VČERA - 8:21Zdravie

Zelená stredomorská diéta znižuje dvojnásobné množstvo viscerálneho tuku ako stredomorská diéta a o 10 % viac ako bežná zdravá strava.

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

VČERA - 7:09Zdravie

​Ťažká noc sa prejaví aj na našom celodennom výkone, predovšetkým však ráno. Spánkoví lekári sa podelili o svoje tipy, ako zvládnuť ráno po náročnej noci.