• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Štvrtok, 25.4.2024Meniny má Marek
Bratislava

Zákerný Helicobacter: Problémy s trávením a zapálené vyrážky sú len začiatok!

 • 18:00 18.09.2014
 • BRATISLAVA
Zákerný Helicobacter: Problémy s trávením a zapálené vyrážky sú len začiatok!

Táto baktéria je jednou z najrozšírenejších na svete. Ak ju dlhodobo neliečite, môže viesť až k zákernej rakovine! Poradíme vám so stravou pri liečbe a tiež s tipmi na prevenciu.

Helicobacter pylori parazituje v sliznici žalúdka a dvanástnika, kde vytvára zápalové procesy a infekciu. Nakaziť sa môže ktokoľvek. Pacienti pociťujú najmä tráviace ťažkosti. S postupom času môže viesť k takzvanej gastritíde, chronickému zápalu, k žalúdočným a k dvanástnikovým vredom a pri najhoršom až k rakovine žalúdka. Neprehliadanie ťažkostí a následná efektívna liečba sú preto veľmi dôležité.

Najčastejšie príznaky infikovania HP:

• Bolestivé zapálené vyrážky.
• Nafukovanie.
• Pálenie záhy.
• Bolesti brucha a žalúdka.
• Nevoľnosť.

Ako sa vzniká nákaza?

Baktéria sa prenáša úzkym kontaktom z človeka na človeka so zníženou imunitou. Infikovať sa dá slinami či dokonca zo zubného povlaku. K prenosu môže preto dôjsť veľmi ľahko už len pri pití osôb z jedného pohára. Dbajte preto na to, aby ste používali vlastný pohár a príbor a všetko dôkladne umývali.

Práve z tohto dôvodu sú často nakazení partneri, príbuzní či členovia jednej domácnosti. Vaši najbližší by sa preto mali dať taktiež otestovať na možnú prítomnosť Helicobactera v tele. Ak si ho totiž navzájom prenášate, nikdy sa ho nezbavíte.

Čo podstúpite pri vyšetrení?

Ako je možné zistiť prítomnosť Helicobactera vo vašom tele? V súčasnosti existuje niekoľko metód.

Ak existuje podozrenie, že za vaše problémy môže zákerný Helicobacter, podstúpte aspoň na začiatok test odobratím vzorky vašej stolice, ktorý zabezpečí váš všeobecný lekár. Hoci nemusí prítomnosť Helicobactera vždy odhaliť, je hradený poisťovňou a ak by sa ho potvrdiť predsa len podarilo, ušetríte si minimálne dlhé čakanie v poradovníku na gastroenterológii. Navyše, problémov sa tak môžete zbaviť rýchlejšie.

Čítajte: Časté omyly lekárov: Dlhé pátranie po diagnóze

Hadičkový strašiak

Ak máte problémov viac a chcete vedieť, čo presne s vašim tráviacim systémom nie je v poriadku, je vhodné podstúpiť gastroenterologické vyšetrenie. Spočíva v zavedení sondy hadičkou priamo do žalúdka a čriev, odkiaľ vám budú odobraté vzorky. Dôkladne sa tak skontrolujú možné vzniknuté zápaly, vredy a týmto spôsobom je možné zistiť aj intoleranciu na lepok či laktózu, ktoré tiež môžu byť príčinou tráviacich ťažkostí.

Hoci nie je endoskopické vyšetrenie bolestivé, nepatrí k tým najpríjemnejším. Radšej ho však podstúpiť a vydržať, ako ďalej trpieť alebo si nebodaj privodiť prepuknutie choroby do chronických a život ohrozujúcich štádií.

Liečba a prevencia

Po zistení prítomnosti HP v tráviacom trakte lekár pacientovi naordinuje účinnú dvoj- či trojkombináciu antibiotík. Antibiotickú liečbu je vhodné doplniť probiotikami, ktoré dokážu pozitívne vplývať na proces liečby a pomáhajú navodiť rovnováhu črevnej mikroflóry.

Video: Odstránenie žlčových kameňov bez operácie

Alternatívou proti HP

Alternatívna na rastlinnej báze je vynikajúcim doplnením konvenčnej liečby pri likvidácii Helicobactera z tela.

 • Cesnak: Bojovník v podobe efektívneho prírodného antibiotika.
 • Brokolica: Jedným z najlepších prírodných liečiteľov vďaka jej antivírusovým, antibakteriálnym a protirakovinovým vlastnostiam.
 • Zelený čaj: Nápoj dlhovekosti pomáha ničiť baktérie, potláčať prejavy a zápalové procesy gastritídy, a to vďaka antioxidačným zlúčeninám, ktoré obsahuje.
 • Červené víno: Potraviny a nápoje s obsahom polyfenolov dokážu obmedziť niektoré symtómy vyvolané infekciou Helicobacterom pylori.
 • Sladké drievko: Za užitočné pri liečbe peptických vredov v tráviacom trakte je vo východnej medicíne považované sladké drievko.
 • Med: Známy svojimi antibakteriálnymi účinkami.
 • Koloidné striebro: V neposlednom rade ako vynikajúce prírodné antibiotikum alternatívnej medicíny.

Čítajte: Detoxikácia organizmu. Kedy nepomáha?

Pravidlá liečby

Počas liečby sa snažte jesť ľahkú stravu. Vyhnite sa tukovým, vyprážaným a ťažkým jedlám. Rozhodne sa vyhnite i alkoholu, fajčeniu a tiež by ste mali obmedziť kofeín. Uprednostňujte varenie a dusenie pred smažením na oleji. Zaraďte do jedálnička chudé mäso a ryby. Soľte menej a pite čistú vodu, no nie naraz vo veľkých množstvách. Trávenie zlepšíte ak sa budete hýbať. Pravdelný pohyb, ľahká strava bohatá na živiny a dostatok spánku dokážu zázraky.

Čítajte aj: Únava a tráviace problémy? Na príčine môže byť lamblia!

Zdroj: Info.sk, BD, celostnimedicina.cz, World Journal of Gastroenterology, Foto: Shutt
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

VČERA - 9:04Zdravie

Vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, bolesťami na hrudníku či chronickou únavou.

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

20:11 18.04.2024Zdravie

Najväčším nepriateľom spánku nie je ani káva, ani čaj. Bezsenné noci vám môže priviesť aj nápoj, ktorý si mnohí spájajú s pocitom uvoľnenia pred spaním.

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

7:15 18.04.2024Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.