• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
10°Bratislava

Problémy s pokožkou? Zhoršujú ich tieto jedlá

  • 18:00 10.06.2014
  • BRATISLAVA
Problémy s pokožkou? Zhoršujú ich tieto jedlá

Aj keď používate najrôznejšie prípravky na pleť, pravidelne si ju čistíte, neustále sa objavujú nové a nové čierne bodky či dokonca nepríjemné zapálené akné? Je na čase, aby ste problém začali riešiť zvnútra.

Pokusný králik u dermatológa!?

Povrchová liečba príznaky len potlačí a časom aj tak prestane účinkovať. Ak máte podobné problémy, asi už za sebou máte bohaté viac-menej negatívne skúsenosti s najrôznejšími mastičkovými a vodičkovými pokusmi vašich kožných lekárov. Nehovoriac o naordinovaní zákerných tabletiek, ktoré dokonca stenšujú kožu pacienta a majú nekonečné množstvo ďalších nebezpečných negatívnych účinkov, vrátane pokusov o samovraždu - ÁNO, aj toto sa dočítate v ich príbalovom letáku.

Čítajte: Melón by sme mali jesť každý deň!

Nezabúdajte, že všetko, čo sa vyskytne na vašej pleti je výsledkom životosprávy a fungovania organizmu. Po zdroji akné, ekzémov, psoriázy či ďalších kožných chorôb, ktoré dlhodobo neustupujú, je potrebné pátrať hlbšie. Chyba sa určite vyskytla v niektorom z vašich orgánov, ktorý z istých príčin nepracuje ako má, prípadne máte len prekyslený organizmus, ktorý je potrebné podrobiť detoxikácii.

Prinášame vám prehľad najagresívnejších jedál a nápojov, ktoré môžu za zhoršenie príznakov vašej problematickej pleti. Skúste ich postupne vyradiť na dva týždne a uvidíte, ktoré z nich škodia páve vám.

Pečivo, cukor a vysoko karbohydrátové potraviny

Zvýšená hladina inzulínu z dôvodu konzumácie veľkého množstva sacharidov spôsobuje, že koža vylučuje viac mazu a tým sa na nej začne tvoriť baktéria podporujúca vznik akné a zápaly.

Ak patríte medzi ľudí citlivých na lepok či akýkoľvek druh gluténu, môže vo vašom tele spôsobiť zápal vedúci k tvorbe akné, ekzémov a ďalších kožných problémov. V tomto prípade vám nebude prospievať ani zdravšie celozrnné pečivo či cestoviny.

Mliečne výrobky

Mlieko obsahuje niečo ako rastový faktor inzulínu, ktorý mu je veľmi podobný. Môže byť preto príčinou nadmernej produkcie kožného mazu, ktorý upcháva póry. Ide najmä o odstredené mlieko, ktoré je zbavené tuku, obsahuje teda viac laktózy, a tým zhoršuje akné a iné kožné problémy.

Čítajte: Krásna pleť po tridsiatke. 6 skvelých tipov

Sója

Sója je ďalšia vysoko reaktívna potravina, ktorá môže vyvolať zápaly a kožné reakcie spôsobujúce vznik akné.

Čokoláda

Áno, bohužiaľ je to pravda. Všetkými milovaná čokoláda zhoršuje stav aknóznej pleti. Holandská štúdia potvrdila, že čokoláda zvyšuje produkciu interleukínu, ktorý môže za zápaly kožných buniek a vznik bolestivého akné. Interleukín tiež umožňuje baktériám infikovať pupienky, čím dochádza k zhoršeniu stavu pokožky.

"Prázdne" jedlá

Nie je vôbec prekvapujúce, že potraviny s nulovou nutričnou hodnotou nemajú práve pozitívny vplyv na našu pokožku. Patria sem sladkosti, hranolčeky, fast-foody či presolené jedlá. Nielenže dvíhajú hladinu cukru v krvi, no navyše im chýbajú antioxidanty, ktoré pôsobia proti voľným radikálom.

Čítajte: Týmito jedlami nakŕmite svoj mozog

Veľkým vinníkom stavu kože je i soľ. Vysoký obsah soli v jedlách spôsobuje nafukovanie a problémy s trávením sa veľmi rýchlo odzrkadlia na stave pokožky. Rozhodne zabudnite na polotovary s množstvom sodíka a konzervačných látok v ich obsahoch.

Alkohol

Alkohol môžeme považovať za absolútneho nepriateľa našej pokožky. Dehydratuje ju, vyzerá staršie a vyblednuto. Vylúčte ho, prípadne obmedzte jeho spotrebu a zakladajte si na pití čistej nesladenej vody! Sami môžete pozorovať, že ak si doprajete viac alkoholických nápojov, vaša pleť sa výrazne zhorší, a to platí aj u ľudí, ktorí netrpia vážnejšími kožnými problémami.

Čítajte: 10 fungujúcich trikov na opicu!

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: BD, Info.sk, beautyhigh.com, Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

DNES - 8:49Zdravie

Sociálnu úzkosť je možné znížiť pomocou ľudských chemických signálov, v tomto prípade telesného pachu, tvrdí nová štúdia.

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

DNES - 7:33Zdravie

Muž chytil plesňové ochorenie rastlín. Ide o prvý prípad infekcie človeka na svete.

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

18:54 26.03.2023Zdravie

S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere objavuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov.

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

11:09 26.03.2023Zdravie

​Táto drobnosť môže podľa výskumu predpovedať budúce riziko obezity.

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

7:19 26.03.2023Zdravie

Množstvo kofeínu v krvi má dramatický vplyv na ukladanie tuku v tele, a nielen to. Vedci prichádzajú s najnovším zistením o vplyve kávy aj na cukrovku.