5 druhov tabletiek, ktoré vás zbavujú vitamínov

Cítite sa stále slabí, ospalí a neprestávajú vás bolieť svaly? Na vine môžu byť lieky, ktoré vám doktor predpísal.
Aj samotní lekári súhlasia s tým, že lieky, ktoré pravidelne užívate, sa môžu podieľať na úbytku vitamínov vo vašom organizme.
Dietologička Sarah Brewerová v rozhovore s denníkom Daily Mail prezradila, ktoré lieky by ste nemali prijímať tak často a ako sa brániť ich vedľajšiemu účinku.
Antikoncepcia
Nielen lekári, ale aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na úbytok vitamínov pri pravidelnom užívaní antikoncepcie. Môže dôjsť k úbytku kyseliny listovej, vitamínov B2, B6, B12, C a E, horčíka, selénu a zinku. Podľa odborníkov antikoncepčné pilulky oslabujú vstrebávanie vitamínov a urýchľujú ich vylučovanie z organizmu.
Čo robiť: Zvýšte príjem ovocia a zeleniny bohatých na vitamíny. Pravidelne by ste mali konzumovať listovú zeleninu, no zaobstarajte si aj vitamínové doplnky stravy. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach je najlepšie poradiť sa s lekárom.
Preháňadlá
Keďže preháňadlo urýchľuje pohyb potravy cez tráviaci trakt, telo nemá dostatok času na absorpciu vitamínov. Nadmerné užívanie preháňadiel môže viesť ku kritickému zníženiu počtu takmer všetkých vitamínov a minerálov v organizme.
Čo robiť: Do svojho jedálnička zaraďte dostatok vlákniny (zelenina, celozrnné pečivo, otruby) a tekutín. Doprajte si tiež dostatok horčíka (orechy, semená, fazuľa, tmavá zelenina, horká čokoláda).
Preháňadlá by ste, samozrejme, nemali využívať pravidelne. Môže to totiž viesť k závislosti.
Antibiotiká
Antibiotiká môžu mať negatívny vplyv na absorpciu vitamínu K. Vplyvom antibiotík totiž umierajú probiotické baktérie v hrubom čreve, ktoré sú zodpovedné za vstrebávanie vitamínu K.
Tetracyklínové antibiotiká (napríklad Doxycyklín, ktorý sa používa pri liečbe gynekologických a močových infekcií) sa zas spájajú s molekulami vápnika. V dôsledku tohto mechanizmu môže dôjsť k oslabeniu funkcie antibiotika a k úbytku vápnika.
Celkovo je problém v tom, že širokospektrálne antibiotiká sa dokážu rýchlo zbaviť zlých, no i dobrých buniek.
Čo robiť: Do stravy zahrňte viac produktov obsahujúcich vitamín K (karfiol, brokolica), vápnik (mlieko, vajcia, orechy) a horčík (celozrnné pečivo, krúpy). Vhodné je tiež konzumovať probiotické doplnky stravy, no až po konzultácii s lekárom.
Aspirín
Možno vás to prekvapí, no v žalúdku sa nachádza asi 25-krát viac vitamínu C ako v našej krvi. Je to preto, aby nás pomáhal chrániť pred spálením žalúdočnou kyselinou. Pravidelným prijímaním aspirínu sa zvyšuje riziko ochorenia tráviacej sústavy. Je to preto, že aspirín blokuje absorpciu vitamínu C.
Čo robiť: Ak musíte pravidelne prijímať aspirín, poraďte sa s lekárom o doplnení vitamínu C. Ak po tomto lieku siahate len príležitostne, nič sa nedeje – len majte na pamäti, že môže vyvolať slabšie žalúdočné kŕče.
Statíny
Statíny sú lieky, ktoré sa predpisujú pri vysokej koncentrácii „zlého“ cholesterolu v krvi. Tieto lieky môžu však znížiť obsah koenzýmu Q10 v krvi, ktorý bunkám dodáva energiu. Celkovo sa celý organizmus môže cítiť vyčerpane.
Čo robiť: Mali by ste zvýšiť príjem vitamínu D3 a doplniť svoju stravu o koenzým Q10. Do stravy zaraďte mliečne výrobky a ryby.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.