Vitamín K – málo známy a pritom dôležitý

Keď sa spomínajú vitamíny, zvyčajne sa náš zoznam ku písmenu K nedostane. Pritom je tento vitamín dôležitý, pretože ovplyvňuje veľa funkcií v našom tele. Na čo všetko má tento vitamín dopad a odkiaľ ho čerpáme sa dozviete v článku.
Čo ovplyvňuje
Jeho názov je odvodený od slova koagulácia, čím sa označuje zrážanie krvi. To je aj najdôležitejšia úloha tohto vitamínu – aktivuje bielkoviny, ktoré sa podieľajú na zrážanlivosti krvi. Je nemenej dôležitý pre pečeň, kde umožňuje tvorbu protrombínu, čím zabraňuje vykrvácaniu. Najmä u starších ľudí je zodpovedný aj za pevné kosti, pretože sa podieľa na ukladaní vápnika do kostnej hmoty. Okrem toho vitamín K pôsobí preventívne proti nádorovým ochoreniam, podporuje imunitný systém a zlepšuje priebeh menopauzy.
Zdroje vitamínu K
Vitamín K sa nehromadí vo väčšom množstve v žiadnom orgáne, je preto potrebné ho doplňovať stravou. Obsahuje ho najmä klasická zelenina - kapusta, brokolica, špenát, fazuľa, paprika, zeler, mrkva, kel. Nájdeme ho ale aj v ovocí, v jahodách, kiwi a slivkách.
Ako sa prejavuje nedostatok
Nedostatok vitamínu K je u ľudí skôr ojedinelý, keďže ho väčšina prijíma v strave v dostatočnom množstve. Problémy môžu mať ľudia, ktorí majú poruchy vstrebávania tuku, ženy v menopauze a novorodenci alebo ľudia s poškodenou pečeňou. Nedostatok sa prejavuje lámavosťou kostí, oslabenou imunitou, zhoršenou zrážanlivosťou krvi a dokonca aj vznikom alergií.
Ani s vitamínom K to ale netreba pri konzumácii preháňať. Jeho nadmerné hladiny v tele sa prejavujú nechutenstvom, potením a horúčkou.

5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme
Príznaky rakoviny sa v raných štádiách ochorenia identifikujú len ťažko. Zhubné ochorenie sa ale zozačiatku prejavuje aj nečakanými spôsobmi, ktoré hneď nemusia vyvolať podozrenie.

Stále nemáte pravidelný spánkový režim? O tomto následku sa doteraz nehovorilo
Dodržiavanie pravidelného spánkového režimu v mnohých ohľadoch pomáha udržiavať zdravie. Nové zistenie poukazuje na ďalšiu nepríjemnosť, ktorú riskujú ľudia, ktorí zdravý spánok zanedbávajú.

5 dôvodov, prečo javorový sirup nesmie chýbať vo vašich raňajkách
Skvelý pre srdce aj imunitu. Zistite, čo všetko získate pravidelnou konzumáciou javorového sirupu.

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy
Zmena jedálnička pomáha znížiť riziko depresie. Istú úlohu však môže zohrávať aj vek.

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo
S pálením záhy sa z času na čas stretne každý z nás. V prípade, že ide o pretrvávajúci problém, treba sa mať na pozore. Jeho prítomnosť totiž môže signalizovať čosi horšie.