Trápia vás časté migrény? Naučte sa im predchádzať

Migrénu môže spúšťať niekoľko faktorov. Prečítajte si, ktoré to najčastejšie sú a ako sa dajú ovplyvniť.
Migréna nie je len obyčajná bolesť hlavy. Kto ju má dobre vie, že so sebou môže priniesť veľa nepríjemných sprievodných znakov. Medzi ne patrí aj nevoľnosť, malátnosť, nechutenstvo a zvýšená citlivosť na vône, svetlo a hluk.
Ak ale dokážete rozpoznať, čo a kedy u vás migrénu spôsobuje, budete mať väčšiu šancu sa jej vyhnúť úplne.
Zapisujte si „migrénový denník“
Je to najjednoduchší spôsob, ako presne identifikovať, čo spôsobuje a ovplyvňuje vaše migrény.
Zapisujte si všetko, čo by s migrénou mohlo súvisieť. Teda počasie, jedálničiek, vynaloženú fyzickú alebo psychickú námahu, lieky, ktoré ste užili. Takto si jednoducho odsledujete spúšťače migrény a aj prostriedky, ktoré proti nej u vás individuálne najlepšie zaberajú.
Vyhýbajte sa hluku a žiareniu
Hlučné prostredie alebo ostré svetlo sú častými faktormi, ktoré spôsobujú migrénu. Ak máte možnosť, snažte sa takému prostrediu vyhnúť, prípadne si chráňte uši aj oči.
Ak aj prostredie v práci alebo v exteriéri nemôžete ovplyvniť, tak doma určite áno. Pri sledovaní televízora alebo počítača si občas doprajte oddych a nezabudnite správne nastaviť svetelný kontrast a dodržiavať vhodnú vzdialenosť očí od obrazoviek.
Pozorne si vyberajte, čo skonzumujete
Podľa Mayo Clinic sú určité jedlá, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku migrény. Patrí tu napríklad čokoláda, nápoje s obsahom kofeínu, červené víno, tmavý alkohol, sladidlá alebo syry. Samozrejme, reakcie sú individuálne.
Pri častých migrénach je ale dobré zvýšiť príjem surovín, ktoré sú bohaté na magnézium – teda jogurty, orechy ako madle alebo kešu, avokádo alebo sója. Pomôže aj zvýšený príjem vitamínu B alebo omega-3 mastných kyselín.
Sledujte hormonálne zmeny
Najmä u žien sa hormonálne zmeny pred menštruáciou alebo počas tehotenstva prejavujú migrénami. Práve v tomto období by teda mali byť pozornejšie voči tomu, čo konzumujú, cvičia a v akom prostredí sa nachádzajú. Ak migrénu spôsobujú práve hormonálne zmeny, poraďte sa so svojím gynekológom. V niektorých prípadoch je totiž vhodná napríklad zmena hormonálnej antikoncepcie.
Pozor na počasie
Zmeny počasia sa tiež môžu podieľať na vzniku migrény. U niekoho ju spúšťajú daždivé a vlhké dni, u iného zase suché a slnečné. Sledujte, aké počasie ovplyvňuje vás a pokúste sa podľa predpovede zariadiť v ten deň voľnejší program, počas ktorého nebudete priveľa vonku. Alebo si vopred pripravte overené zbrane proti migréne – čaj, tabletky alebo masáže.
Pravidelný spánok a jedlo pomôžu
Hladovaním nielenže nedodáte telu živiny, ale trpieť bude aj mozog. A to môže spustiť poriadnu migrénu. Snažte sa teda dodávať organizmu energiu pravidelne a dbajte na prísun tých správnych živín.
Nezabudnite ani na spánok, počas ktorého sa telo regeneruje. Pri jeho nedostatku, ale aj nadbytku, sa u vás opäť môžu vyskytnúť migrény. Doprajte si teda denne 7 – 8 hodín kvalitného spánku.
S cvičením opatrne
Cvičenie je súčasťou zdravého životného štýlu a pomáha odbúravať stres, ktorý je tiež jedným z faktorov vzniku migrény. Lenže u niektorých ľudí sa príliš intenzívny tréning môže podieľať na spúšťaní migrény. V tomto prípade teda skúste iné cvičenie napríklad jógu, ľahký aerobik, tai chi alebo pilates.
Čo zaberá na migrénu?
- Tablety proti bolesti
- Voda - dostatočná hydratácia počas celého dňa
- Bylinkové čaje – najlepšie mäta, medovka alebo zelený čaj
- Masáž – hlavy, chrbta, nôh alebo akupunktúra
- Studené obklady
- Spánok
- Relaxačná prechádzka na čerstvom vzduchu
Máte odsledované, ktoré faktory u vás spúšťajú migrénu? Ako proti nim bojujete? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.