• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Kolíše vám hladina hormónov? Tieto tipy vám pomôžu dostať ich späť do rovnováhy

 • 20:13 14.08.2015
 • Bratislava
Kolíše vám hladina hormónov? Tieto tipy vám pomôžu dostať ich späť do rovnováhy

Nemôžete spať, je vám príliš teplo, cítite sa precitlivení alebo máte problémy s váhou? Na vine môžu byť hormonálne výkyvy. Pozrime sa, čo ich spôsobuje a ako si s nimi poradiť.

Hormóny zohrávajú v našom tele kľúčovú úlohu. Občas sa ale stane, že ich hladina sa zníži alebo zvýši. Platí to najmä pre obdobie puberty, tehotenstva, menštruácie alebo menopauzy. Kolísanie hormónov teda zažívajú počas života častejšie ženy, ale neobchádza ani mužov.

Toto kolísanie môže vo veľkej miere ovplyvniť naše správanie, chute, metabolizmus aj plodnosť. Bežnú hormonálnu nerovnováhu ale môžeme čiastočne pozitívne ovplyvniť aj my sami.

 • Omega-3 mastné kyseliny

Majú veľkú úlohu pri produkcii hormónov a tak aj pri udržiavaní ich rovnováhy. Mimoriadne vhodné sú najmä pre ženy, ktoré prežívajú menopauzu. Medzi najlepšie zdroje týchto kyselín patria mastné ryby, chia semiačka, orechy, tofu alebo kvalitný olivový olej.

 • Maca koreň

Pomáha stimulovať prirodzenú tvorbu hormónov v našom organizme. Pôsobí tiež ako prírodné afrodiziakum a pomáha aj pri hypotyreóze. Najčastejšie ho dostanete vo forme prášku, ktorý môžete pridávať ako koreninu do jogurtov a ovsených vločiek alebo si z neho variť čaj.

 • Vitex jahňací

Jeho účinky ocenia najmä ženy, ktoré majú problémy s produkciou progesterónu. Výrobne funguje aj na zmiernenie prejavov PMS a hodí sa aj pánom – u nich znižuje riziko vzniku rakoviny prostaty.

Dostanete ho vo forme čaju, tabliet alebo prášku. Nemali by ho užívať tehotné ženy a ľudia, ktorí užívajú lieky na úpravu hormónov.

 • Vitamín D

Dostatok vitamínu D pomôže ženskému telu vyrovnať sa s nízkymi hladinami estrogénu. Má tiež vplyv na našu váhu a chuť do jedla.

Viac o vitamíne D si môžete prečítať na: TOP potraviny s vysokým obsahom vitamínu D

 • Kokosový olej

Kvalitný kokosový olej sa svojím zložením podieľa na správnom fungovaní štítnej žľazy. Okrem toho pomáha stabilizovať hladiny cukru v krvi a napomáha pri chudnutí.

Čítajte: Pravda o kokosovom oleji - zdravý alebo nie?

 • Senovka grécka

Obsahuje fytoestrogény, ktoré pomôžu ženám vyrovnať sa s úbytkom estrogénu. Senovka okrem toho pomáha zrýchliť metabolizmus. Zo semiačok senovky si môžete robiť výluh, ktorý sa pije jedenkrát denne. Môžete si ho dochutiť citrónom a medom.

 • Tulsi alebo bazalka posvätná

U nás sa najčastejšie predáva ako čaj. Má veľký vplyv na hladinu kortizolov v našom tele. Denne sa odporúča vypiť dve šálky čaju bazalky posvätnej.

 • Ženšen

Ovplyvňuje hlavne produkciu hormónov v nadobličkovej kôre. Tie sú zodpovedné za fungovanie metabolizmu. Pomôže ale aj zmierniť sprievodné znaky menopauzy.

Čítajte: Ženšen alebo všehoj ázijský – poznáte jeho liečivé účinky?

 • Cvičenie

Pri hormonálnej nerovnováhe sa odporúča cvičiť nenáročné cviky. Vyskúšajte plávanie alebo rýchlu chôdzu. Aj dvíhanie ťažkých váh môže byť telu prospešné, pretože spustí hormonálne procesy. S váhami ale počas hormonálnych výkyvov cvičte krátko. Omnoho dôležitejší je v tomto prípade kvalitný spánok.

Upozornenie na záver

Ak na sebe pozorujete nezvyčajné zmeny, prípadne máte väčšie ťažkosti, neotáľajte a navštívte vášho lekára. Dlhotrvajúce problémy môžu signalizovať vážnejšie ochorenie, pri ktorom je potrebná odborná liečba.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, wikihow.com, top10homeremedies.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

VČERA - 20:04Zdravie

Táto poloha je podľa neurovedcov najlepšia pre zdravie mozgu a prevenciu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

19:48 30.06.2022Zdravie

Pri pomyslení na rakovinu hrubého čreva nám ako prvé napadajú varovné príznaky týkajúce sa trávenia. Mnohých však prekvapí, že tento typ ochorenia sa prejavuje aj pri kašľaní.

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

7:21 30.06.2022Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

20:56 29.06.2022Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.