• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Kolíše vám hladina hormónov? Tieto tipy vám pomôžu dostať ich späť do rovnováhy

 • 20:13 14.08.2015
 • Bratislava
Kolíše vám hladina hormónov? Tieto tipy vám pomôžu dostať ich späť do rovnováhy

Nemôžete spať, je vám príliš teplo, cítite sa precitlivení alebo máte problémy s váhou? Na vine môžu byť hormonálne výkyvy. Pozrime sa, čo ich spôsobuje a ako si s nimi poradiť.

Hormóny zohrávajú v našom tele kľúčovú úlohu. Občas sa ale stane, že ich hladina sa zníži alebo zvýši. Platí to najmä pre obdobie puberty, tehotenstva, menštruácie alebo menopauzy. Kolísanie hormónov teda zažívajú počas života častejšie ženy, ale neobchádza ani mužov.

Toto kolísanie môže vo veľkej miere ovplyvniť naše správanie, chute, metabolizmus aj plodnosť. Bežnú hormonálnu nerovnováhu ale môžeme čiastočne pozitívne ovplyvniť aj my sami.

 • Omega-3 mastné kyseliny

Majú veľkú úlohu pri produkcii hormónov a tak aj pri udržiavaní ich rovnováhy. Mimoriadne vhodné sú najmä pre ženy, ktoré prežívajú menopauzu. Medzi najlepšie zdroje týchto kyselín patria mastné ryby, chia semiačka, orechy, tofu alebo kvalitný olivový olej.

 • Maca koreň

Pomáha stimulovať prirodzenú tvorbu hormónov v našom organizme. Pôsobí tiež ako prírodné afrodiziakum a pomáha aj pri hypotyreóze. Najčastejšie ho dostanete vo forme prášku, ktorý môžete pridávať ako koreninu do jogurtov a ovsených vločiek alebo si z neho variť čaj.

 • Vitex jahňací

Jeho účinky ocenia najmä ženy, ktoré majú problémy s produkciou progesterónu. Výrobne funguje aj na zmiernenie prejavov PMS a hodí sa aj pánom – u nich znižuje riziko vzniku rakoviny prostaty.

Dostanete ho vo forme čaju, tabliet alebo prášku. Nemali by ho užívať tehotné ženy a ľudia, ktorí užívajú lieky na úpravu hormónov.

 • Vitamín D

Dostatok vitamínu D pomôže ženskému telu vyrovnať sa s nízkymi hladinami estrogénu. Má tiež vplyv na našu váhu a chuť do jedla.

Viac o vitamíne D si môžete prečítať na: TOP potraviny s vysokým obsahom vitamínu D

 • Kokosový olej

Kvalitný kokosový olej sa svojím zložením podieľa na správnom fungovaní štítnej žľazy. Okrem toho pomáha stabilizovať hladiny cukru v krvi a napomáha pri chudnutí.

Čítajte: Pravda o kokosovom oleji - zdravý alebo nie?

 • Senovka grécka

Obsahuje fytoestrogény, ktoré pomôžu ženám vyrovnať sa s úbytkom estrogénu. Senovka okrem toho pomáha zrýchliť metabolizmus. Zo semiačok senovky si môžete robiť výluh, ktorý sa pije jedenkrát denne. Môžete si ho dochutiť citrónom a medom.

 • Tulsi alebo bazalka posvätná

U nás sa najčastejšie predáva ako čaj. Má veľký vplyv na hladinu kortizolov v našom tele. Denne sa odporúča vypiť dve šálky čaju bazalky posvätnej.

 • Ženšen

Ovplyvňuje hlavne produkciu hormónov v nadobličkovej kôre. Tie sú zodpovedné za fungovanie metabolizmu. Pomôže ale aj zmierniť sprievodné znaky menopauzy.

Čítajte: Ženšen alebo všehoj ázijský – poznáte jeho liečivé účinky?

 • Cvičenie

Pri hormonálnej nerovnováhe sa odporúča cvičiť nenáročné cviky. Vyskúšajte plávanie alebo rýchlu chôdzu. Aj dvíhanie ťažkých váh môže byť telu prospešné, pretože spustí hormonálne procesy. S váhami ale počas hormonálnych výkyvov cvičte krátko. Omnoho dôležitejší je v tomto prípade kvalitný spánok.

Upozornenie na záver

Ak na sebe pozorujete nezvyčajné zmeny, prípadne máte väčšie ťažkosti, neotáľajte a navštívte vášho lekára. Dlhotrvajúce problémy môžu signalizovať vážnejšie ochorenie, pri ktorom je potrebná odborná liečba.

Zdroj: Info.sk, DK, wikihow.com, top10homeremedies.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

VČERA - 7:43Zdravie

Domáci recept vám pomôže zmierniť príznaky prechladnutia.

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

16:35 03.12.2023Zdravie

Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

7:29 03.12.2023Zdravie

Najčastejším dôvodom upchatia nosa a krvácania z neho je prechladnutie. Lekárnik však hovorí aj o ďalších možnostiach.

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

21:02 02.12.2023Zdravie

Ochorenie, ktoré sa väčšinou prejavuje u detí, môže postihnúť aj dospelých. Na toto si treba pri nakupovaní dať pozor.

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

19:46 01.12.2023Zdravie

Zmeny sa prejavili už behom niekoľkých týždňov.