• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 5.3.2024Meniny má Fridrich
Bratislava

Kolíše vám hladina hormónov? Tieto tipy vám pomôžu dostať ich späť do rovnováhy

 • 20:13 14.08.2015
 • Bratislava
Kolíše vám hladina hormónov? Tieto tipy vám pomôžu dostať ich späť do rovnováhy

Nemôžete spať, je vám príliš teplo, cítite sa precitlivení alebo máte problémy s váhou? Na vine môžu byť hormonálne výkyvy. Pozrime sa, čo ich spôsobuje a ako si s nimi poradiť.

Hormóny zohrávajú v našom tele kľúčovú úlohu. Občas sa ale stane, že ich hladina sa zníži alebo zvýši. Platí to najmä pre obdobie puberty, tehotenstva, menštruácie alebo menopauzy. Kolísanie hormónov teda zažívajú počas života častejšie ženy, ale neobchádza ani mužov.

Toto kolísanie môže vo veľkej miere ovplyvniť naše správanie, chute, metabolizmus aj plodnosť. Bežnú hormonálnu nerovnováhu ale môžeme čiastočne pozitívne ovplyvniť aj my sami.

 • Omega-3 mastné kyseliny

Majú veľkú úlohu pri produkcii hormónov a tak aj pri udržiavaní ich rovnováhy. Mimoriadne vhodné sú najmä pre ženy, ktoré prežívajú menopauzu. Medzi najlepšie zdroje týchto kyselín patria mastné ryby, chia semiačka, orechy, tofu alebo kvalitný olivový olej.

 • Maca koreň

Pomáha stimulovať prirodzenú tvorbu hormónov v našom organizme. Pôsobí tiež ako prírodné afrodiziakum a pomáha aj pri hypotyreóze. Najčastejšie ho dostanete vo forme prášku, ktorý môžete pridávať ako koreninu do jogurtov a ovsených vločiek alebo si z neho variť čaj.

 • Vitex jahňací

Jeho účinky ocenia najmä ženy, ktoré majú problémy s produkciou progesterónu. Výrobne funguje aj na zmiernenie prejavov PMS a hodí sa aj pánom – u nich znižuje riziko vzniku rakoviny prostaty.

Dostanete ho vo forme čaju, tabliet alebo prášku. Nemali by ho užívať tehotné ženy a ľudia, ktorí užívajú lieky na úpravu hormónov.

 • Vitamín D

Dostatok vitamínu D pomôže ženskému telu vyrovnať sa s nízkymi hladinami estrogénu. Má tiež vplyv na našu váhu a chuť do jedla.

Viac o vitamíne D si môžete prečítať na: TOP potraviny s vysokým obsahom vitamínu D

 • Kokosový olej

Kvalitný kokosový olej sa svojím zložením podieľa na správnom fungovaní štítnej žľazy. Okrem toho pomáha stabilizovať hladiny cukru v krvi a napomáha pri chudnutí.

Čítajte: Pravda o kokosovom oleji - zdravý alebo nie?

 • Senovka grécka

Obsahuje fytoestrogény, ktoré pomôžu ženám vyrovnať sa s úbytkom estrogénu. Senovka okrem toho pomáha zrýchliť metabolizmus. Zo semiačok senovky si môžete robiť výluh, ktorý sa pije jedenkrát denne. Môžete si ho dochutiť citrónom a medom.

 • Tulsi alebo bazalka posvätná

U nás sa najčastejšie predáva ako čaj. Má veľký vplyv na hladinu kortizolov v našom tele. Denne sa odporúča vypiť dve šálky čaju bazalky posvätnej.

 • Ženšen

Ovplyvňuje hlavne produkciu hormónov v nadobličkovej kôre. Tie sú zodpovedné za fungovanie metabolizmu. Pomôže ale aj zmierniť sprievodné znaky menopauzy.

Čítajte: Ženšen alebo všehoj ázijský – poznáte jeho liečivé účinky?

 • Cvičenie

Pri hormonálnej nerovnováhe sa odporúča cvičiť nenáročné cviky. Vyskúšajte plávanie alebo rýchlu chôdzu. Aj dvíhanie ťažkých váh môže byť telu prospešné, pretože spustí hormonálne procesy. S váhami ale počas hormonálnych výkyvov cvičte krátko. Omnoho dôležitejší je v tomto prípade kvalitný spánok.

Upozornenie na záver

Ak na sebe pozorujete nezvyčajné zmeny, prípadne máte väčšie ťažkosti, neotáľajte a navštívte vášho lekára. Dlhotrvajúce problémy môžu signalizovať vážnejšie ochorenie, pri ktorom je potrebná odborná liečba.

Zdroj: Info.sk, DK, wikihow.com, top10homeremedies.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto povahové vlastnosti naznačujú vyššie riziko náhlej smrti

Tieto povahové vlastnosti naznačujú vyššie riziko náhlej smrti

VČERA - 19:36Zdravie

Ľudia s týmito osobnostnými črtami majú vyššie riziko úmrtia v dôsledku infarktu.

Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

21:16 03.03.2024Zdravie

Skleróza multiplex častejšie postihuje ženy ako mužov. Predpokladá sa, že by za to mohli zodpovedať pohlavné hormóny.

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

18:08 03.03.2024Zdravie

Cestoviny ako také netreba zatracovať. Ak sa však chcete vyhnúť negatívnym zdravotným následkom ich konzumácie, jedzte ich podľa odporúčaní odborníkov.

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

6:31 03.03.2024Zdravie

Káva sa obvykle považuje za celkom zdravý nápoj. Zvrat nastáva, ak ju pijete spolu s ochucovadlom.

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

9:14 26.02.2024Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.