• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.9.2023Meniny má Vladislav(a)
17°Bratislava

10 tipov proti bolesti hlavy. Bez tabletiek!

  • 19:50 23.09.2014
  • BRATISLAVA
10 tipov proti bolesti hlavy. Bez tabletiek!

Trápia vás bolesti hlavy a užívate analgetiká? Problémy len potláčate. Príďte na pravú príčinu ich vzniku a pomôžte si alternatívou!

1. Spánok a oddych - najlepší lekári

Bolesti hlavy bývajú často len poplašným znamením organizmu, ktorý potrebuje odpočinok. V súčasnosti sú ľudia v neustálom nasadení, vydávajú veľa energie a málo jej prijímajú. Nájdite si čas, vyvetrajte si izbu, zatvorte žalúzie a na 40 minút zrelaxujte svoju myseľ i telo. Jednoducho vypnite! Dajte si však pozor, aby ste nespali príliš dlho. Aj tým si totiž môžete uškodiť!

Čítajte: Poobedňajšie zdriemnutie - kedy môže uškodiť?
Čítajte: Spite ako bábätko! Terapia hormónom tmy

Dajte si pauzu od obrazovky!

Hovorí sa, že aj prílišné namáhanie očí je jednou z najčastejších príčin bolesti hlavy. Aby sme veci uviedli na pravú mieru, ide skôr o príliš dlhú koncentráciu na obrazovku televízie či monitora počítača, ktorá prispieva k bolestiam hlavy. Aj kvôli intenzívnemu tlaku na krk by sme si každých 30 minút mali urobiť prestávku, natiahnuť stuhnuté svaly, precvičiť krčnú chrbticu a znížiť únavu očí odtrhnutím sa od obrazoviek.  

Čítajte: Oil pulling. Elixír života existuje!

Doplňte vitamíny!

Bolesti hlavy môžu byť spôsobené aj deficitom niektorého z dôležitých vitamínov vo vašom tele. Výskumami podložené sú príznaky bolesti hlavy v prípade nedostatku riboflavínu (vitamínu B), horčíka či koenzýmu Q10. Dajte si u lekára vyšetriť krv! Z výsledkov uvidíte, ktoré hladiny živín by ste mali vyrovnať alebo naopak. Po doplnkoch výživy siahajte len v nevyhnutných prípadoch. Snažte sa vitamíny dopĺňať prioritne zo stravy! 

Čítajte: B vitamíny: Pre krásu, energiu, zdravie a psychickú pohodu

Nízky cukor, málo živín

Ak málo jete, bolesť hlavy môže byť spôsobená i zníženou hladinou cukru v krvi. Výskumy dokázali, že v tomto smere môžu pomôcť potraviny bohaté na horčík. Siahnite preto po špenáte, tofu tekvicových či slnečnicových semiačkach olivovom oleji a snažte sa dodržiavať dôležité pravidlo - 5 menších porcií jedál denne, pričom najbohatšie majú byť raňajky.

Čítajte: Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne

Doprajte si kávu! 

Kofeín je známy svojím mierne analgetickým účinkom pri bolestiach hlavy. Aj tu však platí pravidlo, všetkého veľa škodí, takže ani s kofeínom to netreba preháňať. Môžete si naň tak vytvoriť toleranciu a už nebudete čerpať z jeho blahodárnych účinkov.  

Čítajte: Najčastejšie ranné zvyky. Týmto si škodíte!

Ľadový obklad

Ľahnite si a na čelo a vrchné očné viečka si priložte studený obklad. Poskytnete si tak dočasnú úľavu od bolesti a možno zmizne úplne. Skúsiť môžete aj trenie spánkov ľadovými kockami. Svojim spôsobom tak podľa odborníkov oklamete mozog. Ten sa bude sústrediť na studený podnet a bude vnímať bolesť menej.

Masáž/Mätový olejček 

Masáž hlavy a tlak na spánky je asi nastaromódnejším spôsobom, ako odvrátiť bolesti hlavy. Skúste si na prst kvapnúť mätový esenciálny olej a masírujte si spánky v polohe ležmo. Pokúste sa zaspať! Pre mnohých ľudí je tento tip veľmi účinný. 

Čítajte: Esenciálne oleje: 10 zaujímavých tipov ich využitia

Dajte si horúcu sprchu!

Niekedy môže byť práve horúca sprcha tým, čo práve potrebujete. Pôsobí na organizmus relaxačne a účinná je aj v prípade, ak sa s bolesťami hlavy prebudíte. Potom si už len dopriať výdatné raňajky so zeleným čajom či ovocnou šťavou a deň sa môže začať bez problémov! 

Vypľujte žuvačku!

Aj zvyk neustále žuvať žuvačku môže spôsobovať bolesť hlavy. Dokazujú to výsledky výskumu Univerzity v Tel Avive. U veľkej väčšiny mladých i starších respondentov spustilo bolesti hlavy práve žuvanie žuvačky. Podľa odborníkov môže byť na príčine dlhodobá, intenzívna svalová kontrakcia, ktorá je vyvolaná žuvaním. Aj dlhšie otvorené ústa u zubára môžu bolesť hlavy spôsobiť.

Dostatok tekutín

Zlaté pravidlo na záver: S dostatočným príjmom tekutín budete predchádzať bolestiam a zdravotným problémom. Ak zabúdate piť, nevyhnete sa im. Pite najmä nesladené čaje a čistú vodu! Dajte si pozor, aby ste nepili naraz veľké množstvo po tom, čo si na konci dňa spomeniete, že ste do seba nedostali takmer žiadne prospešné tekutiny. Hydratujte svoje telo a mozog pravidelne počas celého dňa!  

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, health.com, zahr. Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

DNES - 19:08Zdravie

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

VČERA - 20:03Zdravie

Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.