• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

10 tipov proti bolesti hlavy. Bez tabletiek!

  • 19:50 23.09.2014
  • BRATISLAVA
10 tipov proti bolesti hlavy. Bez tabletiek!

Trápia vás bolesti hlavy a užívate analgetiká? Problémy len potláčate. Príďte na pravú príčinu ich vzniku a pomôžte si alternatívou!

1. Spánok a oddych - najlepší lekári

Bolesti hlavy bývajú často len poplašným znamením organizmu, ktorý potrebuje odpočinok. V súčasnosti sú ľudia v neustálom nasadení, vydávajú veľa energie a málo jej prijímajú. Nájdite si čas, vyvetrajte si izbu, zatvorte žalúzie a na 40 minút zrelaxujte svoju myseľ i telo. Jednoducho vypnite! Dajte si však pozor, aby ste nespali príliš dlho. Aj tým si totiž môžete uškodiť!

Čítajte: Poobedňajšie zdriemnutie - kedy môže uškodiť?
Čítajte: Spite ako bábätko! Terapia hormónom tmy

Dajte si pauzu od obrazovky!

Hovorí sa, že aj prílišné namáhanie očí je jednou z najčastejších príčin bolesti hlavy. Aby sme veci uviedli na pravú mieru, ide skôr o príliš dlhú koncentráciu na obrazovku televízie či monitora počítača, ktorá prispieva k bolestiam hlavy. Aj kvôli intenzívnemu tlaku na krk by sme si každých 30 minút mali urobiť prestávku, natiahnuť stuhnuté svaly, precvičiť krčnú chrbticu a znížiť únavu očí odtrhnutím sa od obrazoviek.  

Čítajte: Oil pulling. Elixír života existuje!

Doplňte vitamíny!

Bolesti hlavy môžu byť spôsobené aj deficitom niektorého z dôležitých vitamínov vo vašom tele. Výskumami podložené sú príznaky bolesti hlavy v prípade nedostatku riboflavínu (vitamínu B), horčíka či koenzýmu Q10. Dajte si u lekára vyšetriť krv! Z výsledkov uvidíte, ktoré hladiny živín by ste mali vyrovnať alebo naopak. Po doplnkoch výživy siahajte len v nevyhnutných prípadoch. Snažte sa vitamíny dopĺňať prioritne zo stravy! 

Čítajte: B vitamíny: Pre krásu, energiu, zdravie a psychickú pohodu

Nízky cukor, málo živín

Ak málo jete, bolesť hlavy môže byť spôsobená i zníženou hladinou cukru v krvi. Výskumy dokázali, že v tomto smere môžu pomôcť potraviny bohaté na horčík. Siahnite preto po špenáte, tofu tekvicových či slnečnicových semiačkach olivovom oleji a snažte sa dodržiavať dôležité pravidlo - 5 menších porcií jedál denne, pričom najbohatšie majú byť raňajky.

Čítajte: Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne

Doprajte si kávu! 

Kofeín je známy svojím mierne analgetickým účinkom pri bolestiach hlavy. Aj tu však platí pravidlo, všetkého veľa škodí, takže ani s kofeínom to netreba preháňať. Môžete si naň tak vytvoriť toleranciu a už nebudete čerpať z jeho blahodárnych účinkov.  

Čítajte: Najčastejšie ranné zvyky. Týmto si škodíte!

Ľadový obklad

Ľahnite si a na čelo a vrchné očné viečka si priložte studený obklad. Poskytnete si tak dočasnú úľavu od bolesti a možno zmizne úplne. Skúsiť môžete aj trenie spánkov ľadovými kockami. Svojim spôsobom tak podľa odborníkov oklamete mozog. Ten sa bude sústrediť na studený podnet a bude vnímať bolesť menej.

Masáž/Mätový olejček 

Masáž hlavy a tlak na spánky je asi nastaromódnejším spôsobom, ako odvrátiť bolesti hlavy. Skúste si na prst kvapnúť mätový esenciálny olej a masírujte si spánky v polohe ležmo. Pokúste sa zaspať! Pre mnohých ľudí je tento tip veľmi účinný. 

Čítajte: Esenciálne oleje: 10 zaujímavých tipov ich využitia

Dajte si horúcu sprchu!

Niekedy môže byť práve horúca sprcha tým, čo práve potrebujete. Pôsobí na organizmus relaxačne a účinná je aj v prípade, ak sa s bolesťami hlavy prebudíte. Potom si už len dopriať výdatné raňajky so zeleným čajom či ovocnou šťavou a deň sa môže začať bez problémov! 

Vypľujte žuvačku!

Aj zvyk neustále žuvať žuvačku môže spôsobovať bolesť hlavy. Dokazujú to výsledky výskumu Univerzity v Tel Avive. U veľkej väčšiny mladých i starších respondentov spustilo bolesti hlavy práve žuvanie žuvačky. Podľa odborníkov môže byť na príčine dlhodobá, intenzívna svalová kontrakcia, ktorá je vyvolaná žuvaním. Aj dlhšie otvorené ústa u zubára môžu bolesť hlavy spôsobiť.

Dostatok tekutín

Zlaté pravidlo na záver: S dostatočným príjmom tekutín budete predchádzať bolestiam a zdravotným problémom. Ak zabúdate piť, nevyhnete sa im. Pite najmä nesladené čaje a čistú vodu! Dajte si pozor, aby ste nepili naraz veľké množstvo po tom, čo si na konci dňa spomeniete, že ste do seba nedostali takmer žiadne prospešné tekutiny. Hydratujte svoje telo a mozog pravidelne počas celého dňa!  

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, health.com, zahr. Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

19:05 18.04.2021Zdravie

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

8:22 18.04.2021Zdravie

Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

21:14 17.04.2021Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

19:33 17.04.2021Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

8:37 17.04.2021Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.