4 varovné signály nedostatku bielkovín

Nedostatok bielkovín môže mať za následok celý rad zdravotných problémov.
Proteíny sú dôležitým prvkom nášho organizmu. S cieľom udržať telo zdravé a správne funkčné by sme mali dbať na to, aby bol ich príjem dostatočný. Sú totiž dôležitým stavebným materiálom pre budovanie tkanív, svalov, kostí, chrupaviek a slúžia i na produkciu enzýmov, hormónov a ďalších látok v tele.
Ak v našej strave chýbajú bielkoviny, telo ich čerpá zo zásob uložených v tkanivách a dá nám to pocítiť. Čím menej ich bude obsahovať náš jedálniček, tým viac telesného tuku na sebe spozorujeme.
1. Opuchy
Deficit bielkovín sa začne skôr či neskôr prejavovať opuchmi. V krvnom obehu totiž pomáhajú udržiavať krv v cievach a pri ich nedostatku sa krvná tekutina začne filtrovať do okolitých tkanív.
Zníženie produkcie bielkovín môže spôsobiť ochorenie pečene, ktorá je zodpovedná za skladovanie železa. Jeho deficit ďalej spôsobí anémiu. Tieto ochorenia sa prejavia napríklad opuchnutými viečkami.
Okrem tváre sa môže opuch rozšíriť aj do ďalších častí tela. Bielkoviny ovplyvňujú svalový výkon a tiež ich vzhľad. Ak telo nemôže nájsť zdroj proteínov zo stravy, začne čerpať zo zásob v organizme, a to zo svalov, ktoré postupom času začnú ochabovať.
Čerpá ich aj z tkanív, čo má za následok hromadenie tekutiny pod kožou a následných opuchov končatín. Proteíny totiž hrajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní vody v organizme. Bez nich ukladá vodu nesprávne.
2. Riedke vlasy
Hovorí sa, že na vlasoch a nechtoch môžeme spozorovať nedostatok živín v tele, a to platí aj o bielkovinách. Štiepiace sa vlasy a lámavé nechty môžu mať príčinu v deficite proteínov. Telo totiž opäť čerpá výživu z tých častí tela, kde sa nachádzajú ich zásoby a takto sa to prejaví aj na našom vzhľade.
3. Únava
Málo energie, neschopnosť zvládať stres, náladovosť, aj to sú prejavy chýbajúcich bielkovín v tele. Proteíny dokážu stabilizovať hladiny cukru v krvi. Ich nedostatok znižuje pozornosť a schopnosť pohotových reakcií.
4. Suchá pokožka
Suchá a popraskaná pokožka, vyrážky aj to môže spôsobiť deficit bielkovín.
Kde ich získame a koľko ich potrebujeme?
Podľa posledných výskumov vedcov, potrebuje človek, bez ohľadu na pohlavie, 78 g bielkovín denne, aby mohol jeho organizmus správne fungovať. K dispozícii máme veľa zdrojov bielkovín v potravinách. Strukoviny, quinoca, listová zelenina, orechy, bielka, mäso,... Dbajte na ich dostatočný príjem!

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.