Echinacea posilňuje imunitu. Je účinnejšia ako lieky

Práve jesenné a zimné obdobie je vhodné na posilnenie obranyschopnosti nášho organizmu.
Echinacea je jednou z najpredávanejších liečivých rastlín na trhu. Dokáže účinne stimulovať imunitný systém. Je silnou zbraňou proti infekciám, ale aj pri liečbe nachladnutia a ochorení horných dýchacích ciest. Pomáha organizmu pohotovo sa vysporiadavať i s útokmi vírusov, zmierňuje bolesti a zápaly.
Liečivý ježko
Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky a ľudstvo sa ňou lieči už tisícky rokov. Svoj názov dostala z gréckeho slova "echinos", ktoré v preklade znamená ježko, a to z dôvodu podoby jej kvetného lôžka s tyčinkami. Indiáni kmeňa Dakotov ju využívali na liečbu horúčok, zápalov a rán. Na konci 19.storočia jej účinky potvrdil uznávaný nemecký homeopat Meyer a zaradil ju medzi liečivé poklady Ameriky. Jej popularita však začala klesať s nástupom antibiotík.
Dnes sa stretneme v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou s Echinaceou angustifolia, purpurea a pallida, ktoré sa bežne používajú na terapeutické účely. S jej obsahom na trhu nájdeme kvapky, šumivé tablety, tablety na cmúľanie, sirupy alebo čaje. Nie všetky produkty však obsahujú rovnaké časti rastliny, a preto sa môže ich účinnosť líšiť.
Výskumy naznačujú, že jej nadzemná časť (Echinacea purpurea) je najúčinnejšia. Schválená je na liečbu prechladnutia, infekcie dýchacích a močových ciest. Koreň (Echinacea pallida) je údajne účinnejší pri liečbe chrípky.
Čítajte: Chrípka a prechladnutie: Ako ich rozoznať a účinne liečiť
Podľa Medicínskeho centra Univerzity v Marylande až 14 štúdií potvrdilo, že echinacea dokáže znížiť pravdepodobnosť nachladnutia až o 58% a dobu jeho trvania v prípadnom prepuknutí o 4 dni.
Pre koho je vhodná?
Ako píše český portál idnes.cz, o bezpečnom užívaní tejto rastliny, najmä pre tehotné ženy a kojace matky, stále chýba dostatočné množstvo informácií.
Čítajte: Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne
Väčšina ľudí ju krátkodobo znáša výborne, no dlhodobý prísun pre organizmus stále nie je podrobne preskúmaný. Jej dávkovanie je preto obmedzené a nemalo by sa prekračovať. Mali by ste preto pozorne čítať doporučené dávkovanie a ak užívate silné lieky, o ich kombinácii s echinaceou by ste sa mali poradiť s ošetrujúcim lekárom.
Užívanie echinacey by sa nemalo kombinovať s kofeínom. V opačnom prípade hrozia prejavy ako nervozita, búšenie srdca či bolesti hlavy.
Recpet proti nachladnutiu
Dokotor David Leopold z Kaliforniie odporúča recept proti nachladnutiu, ktorý je o niečo efektívnejší než voľnopredajné lieky. Odporúča zmiešať 15-20 kvapiek tinktúry z echinacey s teplou vodou hneď, ako sa objavia prvé príznaky nachladnutia. Tinktúru je nutné podávať 5-krát denne.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.