• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.1.2021Meniny má Zora
11°Bratislava

Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne

  • 20:20 27.08.2014
  • BRATISLAVA
Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne

Semienka dokážu predchádzať rakovine, pomáhajú chudnúť, chrániť srdce a majú množstvo ďalších zdravých benefitov. Pridajte ich do svojho jedálnička a vaše telo sa vám poďakuje!

Dodajú chuť všetkým druhom jedál - vareným, pečeným, surovým, slaným, sladkým, hodia sa do jogurtov, domácich fit tyčiniek a ďalších raw sladkostí. Niektoré sú vhodné dokonca i na zahustenie omáčok a polievok. Je ich naozaj veľa, preto vám predstavíme len pár z tých najzdravších. Je si z čoho vyberať!

Chia

Tieto malé semienka sú stále populárnejšie. Ich využitie je naozaj rozsiahle. Pridávať ich môžete do sladkých i slaných jedál. Okrem toho sú veľmi zdravé. Okrem bielkovín, minerálov, vápnika a vlákniny sú bohaté na antioxidanty. Dokážu stabilizovať hladinu cukru v krvi, znižujú bolesti kĺbov, podporujú zdravé srdce, pečeň a pomáhajú aj pri chudnutí. A to najcennejšie v chia, až 34% zdravých tukov, omega-3-mastných kyselín.

Čítajte: Chia semiačka. Zdravie, štíhlosť, energia a dlhšia hydratácia!

Sezamové semiačka

Obľúbené sú najmä v áziskej kuchyni a sú jednými z najstarších a najzdravších olejnín na svete. Sú bohaté na bielkoviny, vápnik, fosfor, zinok a vitamín B1. Ich konzumáciou si chránime pečeň a môžeme predchádzať vysokému krvnému tlaku.

Jadierka melóna

Malé čierne semienka sú zdrojom vitamínov B,E a A a tiež minerálov ako mangán, železo a horčík. Obsahujú esenciálnu aminokyselinu tryptodan, ktorá pomáha v boji s depresiou.

Granátové jablko

Sladké jadierka granátového jablka nemajú len výbornú chuť. Sú bohatým zdrojom antioxidantov, ktorými chránia bunky nášho tela pred predčasným starnutím a tvorbou krvných zrazenín. Obzvlášť vysoký je v nich obsah polyfenolov, vitamínu C, draslíka a vlákniny. Vďaka živinám bránia kôrnateniu tepien, čím znižujú riziko vzniku aterosklerózy až o 30%.

Čítajte: Objavte liečivú silu červenej repy

Ľanové semiačka

Ľan sa pestuje už stáročia a jeho semiačka sú pre zdravotné výhody známe po celom svete. Už Hippocrates písal o ich účinkoch pri bolestiach brucha. Jeho najväčšie benefity plynú z najvyššieho obsahu fytoestrogénov nazývaných lignany. Lignany sa nachádzajú v šupke ľanových semien. Pozitívne účinky majú na celkový zdravotný stav organizmu. Pomáhajú pri akné, menopauze, osteoporóze, prostate, pri vypadávaní vlasov a znižujú i hladinu cukru v krvi.

Esenciálne mastné kyseliny v reakcii s ďalšími látkami, ktoré ľanové semiačka obsahujú, pomáhajú stabilizovať hladiny hormónov, znižovať riziko vzniku rakoviny prsníka a prostaty, podporujú zdravú funkciu čriev a prispievajú tiež k prevencii pred srdcovým infarktom a mozgovou mŕtvicou.

Najviac zdravotných výhod zo semiačok získate, ak ich podrvíte alebo pomeliete. Následne ich môžete pridať do jogurtu, ovsenej kaše, pečiva či smoothies.

Čítajte: Kupujete zeleninu bez vitamínov?

Marhuľová protirakovinová B17

Horké marhuľové jadierka z vnútra marhuľovej kôstky sú veľmi výživné. Medzi najprospešnejšiu látku, ktorú obsahujú patrí amygdalín alebo vitamín B17. Ten dokáže predchádzať v tele vzniku rakovinových buniek. Extrakt z marhuľových jadierok sa preto v alternatívnej medicíne používa ako protirakovinová terapia.

Autor knihy o rakovine, Philip Day odporúča konzumáciu 5-10 marhuľových jadierok denne zdravému človeku. Chorý by sa mal postupne dostať na 30-50 jadierok počas celého dňa. Existujú dokonca teórie, ktoré tvrdia, že rakovina môže byť spôsobená i nedostatkom tohto vitamínu v tele človeka.

Slnečnicové semiačka

Vynikajúce slnečnicové semiačka pomáhajú v prevencii migrény, infarktu a mozgových príhod. Vďaka fytosterolom dokážu znížiť hladinu cholesterolu a tiež posilniť imunitu. Obsahujú vitamíny skupiny B, E, selén a ďalšie minerálne látky. Pre ženy sú prospešné obsahom kyseliny listovej. Vynikajúce sú i nasucho opražené slnečnicové semiačka, s ktorými posypete vaše krémové polievky.

Poklad z tekvice

Niektoré vedecké štúdie dokázali, že látky, ktoré obsahujú tekvicové semiačka dokážu zastaviť množenie rakovinových buniek v mužskej prostate. Obsahujú známe antioxidanty karotenoidy, ktoré podporujú imunitu. Sú bohaté na omega-3-mastné kyseliny, zinok a fytosteroly.

Dôležité!

Aby ste zo semiačok získali čo najviac zdravotných benefitov a výživných látok, konzumujte ich výhradne surové, nesolené, nesladené a hlavne nepražené! Niektoré môžu tepelnou úpravou produkovať toxíny nebezpečné pre náš organizmus. Organické semienka sú vynikajúcim obohatením našej stravy o hodnotné vitamíny, minerály, vlákninu a ďalšie prospešné živiny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, globalhealingcenter.com, trueactivist.com Foto: freeimages.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je najzdravší spôsob chôdze

Toto je najzdravší spôsob chôdze

DNES - 11:50Zdravie

Aj dôvod, pre ktorý kráčate, dokáže odhaliť stav vášho zdravia.

Deti, ktoré toto robili v detstve, majú nižšie riziko depresie

Deti, ktoré toto robili v detstve, majú nižšie riziko depresie

VČERA - 11:13Zdravie

Deti, ktoré sa v detstve venovali tejto aktivite, zvyknú byť v dospelosti šťastnejšie.

Liek na demenciu máte na dosah, skrýva sa v týchto potravinách

Liek na demenciu máte na dosah, skrýva sa v týchto potravinách

8:26 20.01.2021Zdravie

Dva rastlinné extrakty zabraňujú hromadeniu amyloidu beta v mozgu.

Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

7:14 18.01.2021Zdravie

Tento druh cvičenia znižuje problémy s krvným tlakom a obehom u dospelých s obezitou.

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

6:38 18.01.2021Zdravie

Pomocou hudby je možné znížiť frekvenciu epileptických záchvatov.