• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 16.6.2024Meniny má Blanka, Bianka
23°Bratislava

Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne

  • 20:20 27.08.2014
  • BRATISLAVA
Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne

Semienka dokážu predchádzať rakovine, pomáhajú chudnúť, chrániť srdce a majú množstvo ďalších zdravých benefitov. Pridajte ich do svojho jedálnička a vaše telo sa vám poďakuje!

Dodajú chuť všetkým druhom jedál - vareným, pečeným, surovým, slaným, sladkým, hodia sa do jogurtov, domácich fit tyčiniek a ďalších raw sladkostí. Niektoré sú vhodné dokonca i na zahustenie omáčok a polievok. Je ich naozaj veľa, preto vám predstavíme len pár z tých najzdravších. Je si z čoho vyberať!

Chia

Tieto malé semienka sú stále populárnejšie. Ich využitie je naozaj rozsiahle. Pridávať ich môžete do sladkých i slaných jedál. Okrem toho sú veľmi zdravé. Okrem bielkovín, minerálov, vápnika a vlákniny sú bohaté na antioxidanty. Dokážu stabilizovať hladinu cukru v krvi, znižujú bolesti kĺbov, podporujú zdravé srdce, pečeň a pomáhajú aj pri chudnutí. A to najcennejšie v chia, až 34% zdravých tukov, omega-3-mastných kyselín.

Čítajte: Chia semiačka. Zdravie, štíhlosť, energia a dlhšia hydratácia!

Sezamové semiačka

Obľúbené sú najmä v áziskej kuchyni a sú jednými z najstarších a najzdravších olejnín na svete. Sú bohaté na bielkoviny, vápnik, fosfor, zinok a vitamín B1. Ich konzumáciou si chránime pečeň a môžeme predchádzať vysokému krvnému tlaku.

Jadierka melóna

Malé čierne semienka sú zdrojom vitamínov B,E a A a tiež minerálov ako mangán, železo a horčík. Obsahujú esenciálnu aminokyselinu tryptodan, ktorá pomáha v boji s depresiou.

Granátové jablko

Sladké jadierka granátového jablka nemajú len výbornú chuť. Sú bohatým zdrojom antioxidantov, ktorými chránia bunky nášho tela pred predčasným starnutím a tvorbou krvných zrazenín. Obzvlášť vysoký je v nich obsah polyfenolov, vitamínu C, draslíka a vlákniny. Vďaka živinám bránia kôrnateniu tepien, čím znižujú riziko vzniku aterosklerózy až o 30%.

Čítajte: Objavte liečivú silu červenej repy

Ľanové semiačka

Ľan sa pestuje už stáročia a jeho semiačka sú pre zdravotné výhody známe po celom svete. Už Hippocrates písal o ich účinkoch pri bolestiach brucha. Jeho najväčšie benefity plynú z najvyššieho obsahu fytoestrogénov nazývaných lignany. Lignany sa nachádzajú v šupke ľanových semien. Pozitívne účinky majú na celkový zdravotný stav organizmu. Pomáhajú pri akné, menopauze, osteoporóze, prostate, pri vypadávaní vlasov a znižujú i hladinu cukru v krvi.

Esenciálne mastné kyseliny v reakcii s ďalšími látkami, ktoré ľanové semiačka obsahujú, pomáhajú stabilizovať hladiny hormónov, znižovať riziko vzniku rakoviny prsníka a prostaty, podporujú zdravú funkciu čriev a prispievajú tiež k prevencii pred srdcovým infarktom a mozgovou mŕtvicou.

Najviac zdravotných výhod zo semiačok získate, ak ich podrvíte alebo pomeliete. Následne ich môžete pridať do jogurtu, ovsenej kaše, pečiva či smoothies.

Čítajte: Kupujete zeleninu bez vitamínov?

Marhuľová protirakovinová B17

Horké marhuľové jadierka z vnútra marhuľovej kôstky sú veľmi výživné. Medzi najprospešnejšiu látku, ktorú obsahujú patrí amygdalín alebo vitamín B17. Ten dokáže predchádzať v tele vzniku rakovinových buniek. Extrakt z marhuľových jadierok sa preto v alternatívnej medicíne používa ako protirakovinová terapia.

Autor knihy o rakovine, Philip Day odporúča konzumáciu 5-10 marhuľových jadierok denne zdravému človeku. Chorý by sa mal postupne dostať na 30-50 jadierok počas celého dňa. Existujú dokonca teórie, ktoré tvrdia, že rakovina môže byť spôsobená i nedostatkom tohto vitamínu v tele človeka.

Slnečnicové semiačka

Vynikajúce slnečnicové semiačka pomáhajú v prevencii migrény, infarktu a mozgových príhod. Vďaka fytosterolom dokážu znížiť hladinu cholesterolu a tiež posilniť imunitu. Obsahujú vitamíny skupiny B, E, selén a ďalšie minerálne látky. Pre ženy sú prospešné obsahom kyseliny listovej. Vynikajúce sú i nasucho opražené slnečnicové semiačka, s ktorými posypete vaše krémové polievky.

Poklad z tekvice

Niektoré vedecké štúdie dokázali, že látky, ktoré obsahujú tekvicové semiačka dokážu zastaviť množenie rakovinových buniek v mužskej prostate. Obsahujú známe antioxidanty karotenoidy, ktoré podporujú imunitu. Sú bohaté na omega-3-mastné kyseliny, zinok a fytosteroly.

Dôležité!

Aby ste zo semiačok získali čo najviac zdravotných benefitov a výživných látok, konzumujte ich výhradne surové, nesolené, nesladené a hlavne nepražené! Niektoré môžu tepelnou úpravou produkovať toxíny nebezpečné pre náš organizmus. Organické semienka sú vynikajúcim obohatením našej stravy o hodnotné vitamíny, minerály, vlákninu a ďalšie prospešné živiny.

Zdroj: Info.sk, BD, globalhealingcenter.com, trueactivist.com Foto: freeimages.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

DNES - 13:40Zdravie

Ženy, ktoré mali istom období života vyššiu váhu, sú rizikové, aj keď neskôr schudli.

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

19:37 13.06.2024Zdravie

Prísada, ktorá sa bežne používa pri varení, môže viesť k zhoršeniu príznakov ekzému.

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

19:51 11.06.2024Zdravie

Lekári hovoria o „svätom grále“ všetkých zápalových ochorení čriev. Prelom v liečbe pomôže miliónom pacientov po celom svete.

 Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

14:30 08.06.2024Zdravie

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo.

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

16:41 05.06.2024Zdravie

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých stále dominuje v ovzduší na celom území Slovenska a bude aj naďalej.