• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
18°Bratislava

Chrípka a prechladnutie: Ako ich rozoznať a účinne liečiť

 • 19:50 27.10.2014
 • BRATISLAVA
Chrípka a prechladnutie: Ako ich rozoznať a účinne liečiť

Opäť tu máme čas nachladnutí, chrípok a viróz. Ležaniu v posteli sa bránime kým to len ide. Ak ich však poriadne nevyliečime, môžu sa vrátiť v podobe ťažších komplikácií. 

Zodpovedné liečenie a pokojový režim je základom rýchleho vyliečenia bez vzniku ďalších komplikácií, ktoré môžu pri nákaze chrípkou viesť oslabený organizmus až k smrti. Ak sa počas liečby u pacienta objaví pichanie či tlak na hrudníku, mal by bezodkladne vyhľadať lekára. I obyčajné nachladnutie si vyžaduje pár dní odpočinku a ležania v posteli. Povieme vám prečo. 

Naučte sa ich rozoznávať!

 • Nachladnutie:

Najvýraznejšie sa prejavuje častým kýchaním, nádchou, bolesťou v hrdle a mierne zvýšenou teplotou. Únavu človek pociťuje prvých pár dní liečby. 

Nachladnutie len vo výnimočných prípadoch vyústi do komplikácií, no ak sa tak stane, môže sa vyskytnúť zápal vedľajších nosových dutín či priedušiek, ktoré si už vyžadujú návštevu lekára. 

Čítajte: Ako prežiť jeseň v zdraví? Chráňte sa pred jej vrtochmi!

 • Chrípka:

Má ťažší priebeh. Telesná teplota pri nej vystupuje aj nad 39°C a trvá niekoľko dní. Sprevádza ju silná bolesť hlavy, svalov a kĺbov, vyčerpávajúci kašeľ a celková slabosť pri tomto vírusovom ochorení môže pretrvávať dva až tri týždne.

Nebezpečné "prechodenie" chrípky

Chrípka je ochorenie spôsobené niekoľkými typmi vírusov, najčastejšie typu A. Stále sa nájde množstvo ľudí, ktorí ju berú takpovediac na ľahkú váhu. Nasadia si samoliečbu, ktorú však "prechodia" bez potrebného ležania a potenia sa v posteli. Následky však môžu byť veľmi závažné.

V prvom rade je vysoko neohľaduplné chodiť medzi ľudí s vírusovým ochorením. Nehnevajte sa, ak na vás pri neustálom kašľaní a smrkaní okolie nepríjemne zazerá. S chrípkou by ste sa mali vyliečiť pekne v teple domova z dôvodu rýchleho šírenia nákazy a tiež pre zdravotné riziká, ktorým sami seba vystavujete. Doba je ťažká a zostať doma na PN si nemôže dovoliť takmer žiadny pracujúci človek. 

Čítajte: Ak vám chýba jód, strácate všetky vitamíny a živiny

Neliečená chrípka však môže spôsobiť prinajmenšom zápal priedušiek až veľmi nebezpečný zápal mozgových blán, dýchacích ciest, pľúc alebo srdcového svalu. Tie vám za to určite nestoja. Skôr prežijete s nižšou sumou na výplatnej páske a strávením pár dní v posteli. Sami dobre viete, že sa zdravie kúpiť nedá.  

Prírodná lekárnička

Aj pri liečbe týchto ochorení je nutný dostatočný príjem tekutín a strava bohatá na vitamíny. Rozhodne by ste mali vyskúšať pár receptov, ktoré sa osvedčili i našim prababičkám. 

Čítajte: Chlorella, superpotravina s detoxikačnými schopnosťami

 • Medzi efektívnu liečbu patrí i staré známe naparovanie nad harmančekom či slanou vodou.
 • Zababušení v posteli pite teplý bylinkový čaj, najlepšie s obsahom lipy, echinacey, vŕby, pľúcnika lekárskeho, šípok, anízu, feniklu a skorocelu.
 • Cesnak, med, citrón a zázvor sú jednoznačnými víťazmi pre nachladnutý organizmus s výsledkom rýchleho vyliečenia.  
 • Cesnak je známy ako prírodné antibiotikum, takže ho zaraďte do jedálnička pri akomkoľvek ochorení. Zázvor je vynikajúcim a účinným liekom i prevenciou proti nachladnutiu, chrípke a dokonca i rakovine. 
 • Voľte šetrnú stravu! Výbornou zdravou bombou je pravý kurací vývar plný vitamínov. 
 • Vysoký obsah vitamínov s antibiotickými účinkami získate i konzumáciou nastrúhaného chrenu zmiešaného s rovnakým množstvom medu. Po lyžičkách túto zmes užívajte počas dňa.
 • Ak pociťujete nepríjemné škrabanie v krku, doprajte si kvalitnú horkú čokoládu!

Zabudnite na predražené horúce nápoje z lekární! 

Vynikajúci zázvorový nápoj, ktorý vás postaví zdravých opäť na nohy si pripravíte zaliatím nastrúhaného čerstvého zázvoru vriacou vodou, pridaním štipky škorice a troch klinčekov. Oslaďte lyžicou medu a môžete sa liečiť vynikajúcim antispetickým a protizápalovým nápojom.

Čítajte: Namiešajte si zdravie! Výborné detoxikačné nápoje

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, lidovky.cz, ireceptar.cz, zahr Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

VČERA - 6:47Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

18:58 19.09.2023Zdravie

Kľúčom k zdravému rastu našich potomkov nie je strava ani pohyb. Podľa antropológa sa treba skôr zamerať na tieto tri ovplyvniteľné zložky.

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

9:16 18.09.2023Zdravie

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí.