• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
28°Bratislava

Sauna pre zdravie a krásu. Tipy a rady pre dokonalý wellness

  • 19:50 29.10.2014
  • BRATISLAVA
Sauna pre zdravie a krásu. Tipy a rady pre dokonalý wellness

Uvoľnenie, relax, pohoda, zdravý, zohriaty organizmus a krajšia pokožka. Radi si doprajete saunu? Oboznámime vás s dôležitými zásadami tejto účinnej procedúry!

Pravidelné saunovanie má blahodárne účinky pre krásu i zdravie. Je vynikajúcou prevenciou pred výskytom ochorení, posilňuje imunitu organizmu a dokáže tiež zvýšiť celkovú telesnú kondíciu. Ľudia, ktorí si ho doprajú, málokedy podľahnú prechladnutiu. Sauna zvlhčuje dýchacie cesty, povzbudzuje funkciu obličiek, zlepšuje krvný obeh a skrášľuje pokožku celého tela.   

Čítajte: Najväčšie mýty o akné. Verili ste im aj vy?

Potenie sa vystriedané náhlym ochladením organizmu vedie k dôslednému čisteniu pokožky a k tvorbe nových buniek. Sauna uvoľňuje nielen naše svalstvo a napomáha fyzickému zdraviu, no zlepšuje i psychiku.

Čítajte: Kokosový olej - TOP 10 tipov ako ho využiť   

Aby sme zo saunovania vyťažili čo najviac, mali by sme dodržiavať isté zásady, vďaka ktorým zvýšime pocit uvoľnenia a relaxácie: 

1. Správna vlhkosť, teplota a primeraná dĺžka pobytu

V rámci regenerácie sa odporúča teplota od 80 do 100°C s vlhkosťou vzduchu 5%. Ak sa pýtate na dĺžku pobytu v saune, je to individuálne a závisí to tiež od typu tej ktorej sauny. Väčšinou sa pohybuje okolo desiatich minút. U detí sa organizmus prehreje rýchlejšie, takže i doba ich pobytu v nej by mala byť kratšia a sedieť by mali rozhodne nižšie. 

2. Bez plaviek a osušení

Do sauny rozhodne nevystupujte v plavkách. Ich odparovanie by zvýšilo vlhkosť vzduchu. Navyše, suchá pokožka sa potí rýchlejšie. V opačnom prípade by ste z tela nevyplavovali toxíny, ale v prioritne by ste iba schli. Práve preto si po sprchovaní a pred vstupom do sauny osušte i pokožku. Čo je však ešte dôležitejšie a nebezpečnejšie, plavky sú vyrobené z umelých tkanív. Pri teplote nad 50°C sa z nich do okolia vylučujú škodlivé látky.

Čítajte: Chrípka a prechladnutie: Ako ich rozoznať a účinne liečiť

3. Dýchanie a pokoj

Dýchajte ústami a prirodzenou frekvenciou, nie zhlboka! Rozprávajte čo najmenej a oddychujte. Deti môžu dýchať do priestoru spojených dlaní. Pohybujte sa pomaly, aby sa vám nezatočila hlava. Ak ste v saune ležali, pred opustením miestnosti si najskôr na dve minúty sadnite, zľahka si premasírujte telo a následne pomaly vstaňte! 

4. Teplo a chlad - základ účinkov

Po prehriatí organizmu by malo nasledovať čo najrýchlejšie schladenie. Určite ho nevynechávajte. Najlepšie účinky pre organizmus dosiahnete striedaním prehriatia a schladenia dva až tri razy! Do studenej vody vstupujte postupne a pozvoľna nie naraz, aby telo nedostalo šok. Budete prechádzať troma fázami: Najskôr pocítite chlad, potom nastane tepelná pohoda a keď vám opäť začne byť zima, vráťte sa do sauny. Po poslednom ochladení sa osušte, zabaľte do deky či župana a doprajte si dvadsaťminútový odpočinok v relaxačnej oddychovej miestnosti (v tepidáriu).

Čítajte: Esenciálne oleje: 10 zaujímavých tipov ich využitia

Po saunovaní nezabudnite doplniť telu tekutiny. Najvhodnejší je chladený čaj, čistá voda alebo minerálka. Veľmi pozitívny účinok majú po saunovaní masáže. Mal by nasledovať už len odpočinok a vydávať by ste nemali žiadnu namáhavú fyzickú aktivitu. 

S chorobou do sauny? 

Saunu je vhodné navštevovať so zdravým organizmom. Vstup je zakázaný osobám s akútnymi ochoreniami, infekciami, otvorenými ranami či kožnými ochoreniami (okrem akné). Obozretní by mali byť ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom, zápalmi v tele a kardiovaskulárnymi problémami. Sauna nie je vhodná ani v prípade obyčajných bolestí hrdla, už vôbec nie upchatého nosa a vyhnite sa jej aj pri bolestiach kĺbov.  

Tradícia saunovania

Saunovanie sa do celého sveta rozšírilo z Fínska už v 60.rokoch. Táto relaxačná činnosť je súčasťou ich kultúry, no najmä miestom, kde si severania liečia choroby a nie je pre nich ničím nezvyčajným dohodnúť si tu pracovné stretnutie. Sauny sa stavajú zo špeciálneho dreva. Najčastejšie je to drevo škandinávskeho smreku, kanadskej borovice či africkej vŕby známej ako Abachi.  

Ten, kto sedí v najvyššej a zároveň najhorúcejšej časti sauny, stará sa o teplotu a prilievanie vody. Pred vstupom sa osprchujú. Po vyjdení zo sauny si zaplávajú v chladnom jazere či bazéne, v zime sa ponoria do ľadového výrezu alebo sa schladia v snehu a vrátia sa späť do rozhorúčenej miestnosti. Tento wellness podstupujú nahí. Verejné sauny sú tu preto rozdelené na mužské a ženské.   

Zdroj: Info.sk, BD, dama.cz, doktorka.cz, zahr Foto:SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

19:41 08.07.2024Zdravie

Mnohí ľudia poznajú ostrú bolesť pod hrudným košom, ktorá sa objaví pri behu či cvičení. Málokto však vie, čo je jej príčinou.

Cesta lietadlom zvyšuje riziko trombózy, títo ľudia si musia dať pozor

Cesta lietadlom zvyšuje riziko trombózy, títo ľudia si musia dať pozor

9:21 08.07.2024Zdravie

Riziko vzniku trombózy sa v lete zvyšuje.

5 najväčších zdrojov mikroplastov vo vašom dome: Takto sa vám dostávajú do tela

5 najväčších zdrojov mikroplastov vo vašom dome: Takto sa vám dostávajú do tela

21:58 07.07.2024Zdravie

Nebezpečné mikroplasty sa skrývajú v každodenných predmetoch.