Účinky kofeínu: Omladzuje, zoštíhľuje a lieči

Kofeín je našou záchranou v rýchlom životnom tempe. Okrem povzbudzujúcich vlastností má pre organizmus množstvo pozitívnych účinkov. Viete o nich?
Voňavé a účinné zobudenie
Únava - hlavný dôvod pitia kávy a zeleného čaju. Účinky kofeínu sú takmer okamžité. Zvýšená koncentrácia, stimulácia logického myslenia, bdelosť a energia. Nakoľko sa rýchlo vstrebáva, centrálny nervový systém je rýchlo stimulovaný, pomerne rýchlo vás "zobudí" a okamžite tak pocítite príval energie, akoby ste práve ožili. Vrchol tohto účinku nastáva po 30 minútach od jeho príjmu.
Vyšší výkon = krajšie telo
Pitím kofeínového nápoja asi hodinu pred tréningom zvýšite aktivitu organizmu a celkový výkon. Spálite tak viac tukových zásob. Nemýľte si preto informáciu, že je samotná káva spaľovačom tukov! Ak sa nehýbete, zázraky sa nedostavia.
Čítajte: Druhy kávy.Takto ju pijú vo svete!
Lepšia pamäť
Je dávno známe, že kofeín má schopnosť prekrvovať mozog. Jeho účinky boli dokázané aj v súvislosti s pozitívnym vplyvom na krátkodobú a dlhodobú pamäť. Príjem okolo 300-400 mg denne dokáže chrániť kognitívne funkcie a predchádzať Alzheimerovej chorobe.
Zdravšia pečeň
Výskumy dokazujú, že kofeín dokáže tlmiť zápalové procesy v našej pečeni. Tvrdenie, že v tomto smere škodí je preto mylné.
Čítajte: Únava a nedostatok energie? Doplňte si železo!
Kofeín v potravinách a liekoch
Vedeli ste, že aj čokoláda je významným zdrojom kofeínu? Okrem čajov a kávy ho obsahujú aj viaceré potraviny. Taktiež je dôležité čítať príbalové letáky liekov. Niektoré z nich obsahujú kofeín a v kombinácii s ďalším príjmom kofeínových nápojov by mohlo dôjsť k nebezpečnému zvýšeniu krvného tlaku najmä, ak máte problémy so srdcom.
Aby sme z kofeínovej kávy získali čo najviac benefitov, mali by sme sa ju naučiť piť správnym spôsobom. Väčšina z nás ju do seba doslova „kopne“ pred odchodom do práce a počas dňa si dopraje ďalšie. Najefektívnejším spôsobom je častejšie pitie viacerých menších káv.
Čítajte: Najčastejšie ranné zvyky. Týmto si škodíte
Negatívne účinky kofeínu
Nezabúdajte po každom príjme kofeínu telu doplniť vodu. Kofeín je napriek všetkým dobrých vlastnostiam silným diuretikom a vedzte, že s dehydrovaným organizmom budete fungovať horšie, než keby ste žiadnu šálku kávy nevypili.
Dávajte si pozor aj na príliš vysoký príjem tohto „životabudiča“. Môže totiž zapríčiniť dlhodobé problémy s nespavosťou, poruchy sústredenia, podráždenosť a nebezpečné riziko vzniku srdcových záchvatov!

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.