• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
26°Bratislava

Únava a nedostatok energie? Doplňte si železo!

 • 19:00 24.09.2014
 • BRATISLAVA
Únava a nedostatok energie? Doplňte si železo!

Nedostatkom železa trpí mnoho ľudí. Z čoho ho doplniť a ako zvýšiť jeho príjem organizmom? Poradíme vám.

Železo je pre ľudský organizmus dôležitá minerálna látka. Ženy si jeho príznaky odskáču najviac. Organizmu chýba najmä počas menštruácie v tehotenstve i po pôrode.

Prečo je dôležité?

Železo je dôležité na produkciu hemoglobínu, ktorý pomáha červeným krvinkám dodávať kyslík do celého tela. Ak ho má telo nedostatok, môže to spôsobiť radu problémov.

Príznaky nedostatku železa:

 • Únava a vyčerpanie

Deficit železa spôsobuje, že sa k vašim tkanivám dostane menej kyslíka, a tak je telo zbavené energie, ktorú potrebuje. Únava je spojená s pocitom slabosti a s podráždenosťou. Preto sa často hovorí, že anemickí ľudia majú "unavenú krv".

Čítajte: Spite ako bábätko! Terapia hormónom tmy

 • Bolesti hlavy

Pri nízkej hladine železa v krvi chýba telu dostatok kyslíka. Organizmus tak prednostne dodáva kyslík do mozgu aj vtedy, keď to nie je nutné. V tomto prípade sa v ľudskom tele rozšíria cievy, s čím prichádza bolesť hlavy.

Čítajte: 10 tipov proti bolesti hlavy. Bez tabletiek!

 • Menštruácia s anémiou

Ženám s anémiou nie je čo závidieť. Nedostatok železa sa prejavuje silným a bolestivým menštruačným krvácaním. Stratia totiž príliš veľa krvi, z čoho sa im nahradí len polovica a o mesiac krvácajú opäť.

 • Bledosť

Pozriete sa do zrkadla a poviete si, že ste bledí ako stena? Hemoglobín dáva krvi jej červenú farbu a tak má pokožka svoj zdravý ružový nádych. Nedostatok železa môžete zistiť bez ohľadu na tón svojej pleti, a to tak, že sa pozriete na vnútro vašich pier, ďasná a spodné viečka. Ak sú menej červené ako obvykle, príčinou bude pravdepodobne chýbajúce železo vo vašom organizme.

Čítajte: Energetické nápoje vás môžu zabiť!

 • Nepravidelné búšenie srdca

Neľakajte sa hneď, že máte šelest na srdci alebo vám nebodaj zlyháva. Aj nepravidelné búšenie srdca môže mať za následok nedostatok železa. Avšak, ak máte problémy so srdcom, je dôležité, aby ste mali hladinu železa v krvi po kontrolou. Jeho deficit môže kardiovaskulárne ochorenia zhoršiť.

 • Pocity úzkosti bez príčiny

Z dôvodu nedostatku železa vzniká i nervozita, aj keď by ste sa v podstate mali cítiť uvoľnene. Vášmu telu totiž chýba kyslík a keď vám navyše začne búšiť srdce, organizmus si tak navodí režim pohotovosti.

Čítajte: Ste nahnevaní? Tieto veci nikdy nerobte!

 • Vypadávanie vlasov a lámavé nechty

Nakoľko sa vplyvom nedostatku železa telo nastaví na úsporný kyslíkový režim, prestane dodávať dostatok kyslíka do vlasových korienkov. Práve z tohto dôvodu vám môžu vypadávať vlasy viac, ako obvykle. Z rovnakého dôvodu sa lámu i vaše nechty.

Čítajte: Rýchlejší rast a zdravé vlasy s TOP 10 potravinami

Doplňte si železo zo stravy!

Ak má človek pestrú stravu nedostatku železa by sa nemal obávať. Napriek tomu však jeho deficit postihuje najmä ženy, deti i starších ľudí.
Doprajte si sušené marhule, cícer, pistácie či brokolicu.

Železo v ovocí

Čerstvé či sušené, ovocie je všeobecne bohaté na železo. Nájdete ho v marhuliach, slivkách, hrozienkach, v čerešniach, jahodách, malinách, čučoriedkach, čiernych ríbezliach, v hruškách, avokáde, ďatliach, figách a tiež v grepe.

Čítajte: Chlorella, superpotravina s detoxikačnými schopnosťami

Zelenina - bohatý zdroj železa

Veľké zásoby železa nájdete v cvikle, v brokolici, v zeleri, chrene, póre a špenáte.

Semiačka a oriešky

Železo nájdete vo všetkých orieškoch. Zaručene najviac ho obsahujú pistácie, kešu, lieskové oriešky, mandle, para orechy a píniové oriešky. Zo semiačok siahnite po slnečnicových a sezame.

Čítajte: Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne

Strukoviny

Šošovička, hrášok, fazuľka, ako sa spieva v slovenskej pesničke, sú výbornou trojicou bohatou na železo. Dobrou voľbou je nepochybne i sója a cícer.

Červené mäso

Vnútornosti, pečeň, červené mäso a ryby sú najbohatším zdrojom železa zo živočíšnych produktov. Práve železo zo živočíšnej potravy dokáže organizmus absorbovať najlepšie.

Ako zvýšiť príjem železa organizmom?

Výskumy dokázali, že telo dokáže prijať viac železa z rastlinnej potravy s podporou vitamínu C a živočíšnych bielkovín. Naopak, absorpciu železa z rastlinných zdrojov znižujú čaj, káva, vápnik či vláknina, uhličitany a fosforečnany.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, health.com, vitalia.cz Foto:SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

DNES - 7:31Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

VČERA - 19:52Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

VČERA - 7:21Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.