Bolesti z počítača. Ušetrite si problémy!

Štyria z piatich ľudí sedia pri počítači nesprávne. Až 60% ľudí tak trpí bolesťami. Nemávajte nad tým rukou! Máme pre vás efektívne tipy, ako sa vyhnúť zdravotným problémom!
Nespavosť
Prevaľujete sa z boka na bok a nemôžete zaspať? Výsledky mnohých výskumov v súvislosti s poruchami spánku dokazujú, že dlhý čas strávený za počítačom, obrazovkou televízie, tabletom či iným podsvieteným monitorom spôsobuje pokles hladiny spánkového hormónu - melatonínu v tele. Okrem toho dochádza k narušeniu takzvaných cirkadiánnych rytmov, čo vedie k zmene mozgových buniek a v neskoršom veku k problémom so spánkom. Ako sa im vyhnúť a ako spať zdravo každú noc? Čítajte TU!
Bolesti rúk
Nevhodná poloha ruky pri práci s počítačom môže spôsobiť zápal šliach. Dôvodom je preťažovanie šliach na rukách stále sa opakujúcim pohybom. Dochádza tak ku vzniku malých trhliniek ktoré sa zapália. Bolesti môže človek pociťovať v oblasti zápästia, lakťov, ramien či chrbta.
Podobne sa prejavuje i takzvaný syndróm karpálneho tunelu. Opuch šliach zápästia, ktorý ho sprevádza spôsobuje tlak na nervy. Karpálny tunel pozostávajúci zo šliach, malých kostičiek a nervov na vonkajšej strane zápästia sa tak zužuje, čím vznikajú bolesti. Tento syndróm môže vyústiť až do nutnej operácie.
Hovorí sa im únavové zranenia a obe sa prejavujú pomerne podobne. Medzi príznaky patria nepríjemné bolesti zápästia, zmenšenie sily stisku, pocitmi znecitlivenia a obmedzenia pohybu prstov.
Čítajte: Choroba v lete? Pozor na klimatizáciu!
Migréna
Nesprávne sedenie za počítačom môže podľa odborníkov viesť k migrénam. Dochádza totiž k preťažovaniu ramien a krku, v ktorých vzniká napätie. Migréna nie je bežnou bolesťou hlavy a už vôbec nie príjemnou skúsenosťou. Ide totiž o záchvaty, ktoré trvajú v priemere od štyroch do sedemdesiatich dvoch hodín.
Čítajte: 10 tipov proti bolesti hlavy. Bez tabletiek!
Mimochodom, vedeli ste že až 93% úrazov malých detí je spôsobených pri kontakte s počítačom? Ako uvádza idnes.cz, ide najčastejšie o poranenia hlavy strhnutím monitora alebo pri zakopnutí na kábloch.
Bolesti chrbta
Bolesť chrbtice môže mať následky na vašom žalúdku a podpísať sa pod časté závrate.
Správna poloha a efektívne tipy
Kontrolujte si polohu lakťov, chrbta, vzdialenosť očí od obrazovky a tiež polohu stoličky!
• Ruky
Pretrepávajte si ruky a používajte ergonomické pomôcky! zápästie by malo byť v jednej línii s predlaktím. Pomôcť si môžete podložkami. Predlaktie majte v pravom uhle!
• Poloha nôh
Stoličku si nastavte tak, aby boli kolená v pravom uhle! Chodidlá majte pritom celé na podlahe.
• Oči
Oddych doprajte aj očiam! Odvráťte zrak pri práci na počítači niekam inam! Monitor by mal byť nastavený vo výške vašich očí a nemal by byť bližšie ako pol metra od tváre.
• Dávajte si prestávky a naťahujte sa!
• Zájdite raz za čas na masáž a neberte to v dnešnej dobe vôbec ako luxus, ale súčasť prevencie a zdravého života!

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.