• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.9.2023Meniny má Vladislav(a)
18°Bratislava

Časté omyly lekárov: Dlhé pátranie po diagnóze

  • 18:30 04.08.2014
  • BRATISLAVA
Časté omyly lekárov: Dlhé pátranie po diagnóze

Viete, že s vašim telom niečo nie je v poriadku, no množstvo samo o sebe bežných príznakov vás akosi mätie. Čakáte, kým to prejde? Môže vám ísť o život.  

S odhalením niektorých chorôb majú problémy aj samotní lekári. Veľakrát stanovia nepresnú diagnózu a hlbšie pátrať začnú až na viacnásobné naliehanie pacienta, a to pre stále pretrvávajúce a zhoršujúce sa zdravotné problémy.  

Syndróm polycystických ovárií

Tento ženský syndróm nemusí byť hneď diagnostikovaný z dôvodu symptómov, ktoré lekári liečia samostatne. Ide o hormonálne poruchy, ku ktorým patrí nepravidelný alebo príliš dlhý cyklus, priberanie na váhe či problémy s otehotnením. Mnohým ženám sa tiež z dôvodu syndrómu polycystických ovárií opakovane vytvárajú menšie cysty na vaječníkoch. Sprievodným príznakom u niektorých žien je i zvýšená hladina mužských hormónov, čo sa môže prejaviť nadmerným ochlpením. 

Čítajte: Riziká antikoncepcie, na ktoré lekár neupozorní

Dôvodom tohto ochorenia je totiž nerovnováha produkcie ženských a mužských pohlavných hormónov. Ak máte podozrenia, povedzte o nich svojmu lekárovi. Nález polycystických vaječníkov sa zisťuje ultrazvukom a jeho neliečenie môže viesť k neplodnosti. 

Bolí vás "celý človek"? Fibromyalgia

Bolesti šliach, kĺbov a svalov po celom tele je hlavným príznakom tohto ochorenia bez toho, aby ste predtým čelili zraneniam. Stupňuje sa práve v čase, keď sa snažíte odpočívať. Ide o mikrokĺbový reumatizmus, ktorý postihuje častejšie ženy ako mužov. Vedci doteraz nevedia odhaliť príčiny jeho vzniku. Domnievajú sa, že fibromyalgiu môže spôsobovať stres, pri ktorom zatíname svalstvo, čo vedie k bolestiam. Obzvlášť citlivé na dotyk sú miesta nazývané "spúšťacie body". 

Celiakia

Túto čoraz rozšírenejšiu imunitnú poruchu sprevádza množstvo nepríjemných príznakov, a preto môže jej odhalenie trvať o niečo dlhšie. Poruchy trávenia totiž ľudia často pripisujú len k obyčajným  následkom stresu dúfajúc, že samé zmiznú. Podstatou tohto ochorenia sú problémy stráviť potraviny s obsahom lepku, sprevádza ho i pálenie záhy, bolesti hlavy, kĺbov a kožné problémy. 

Video: Odstránenie žlčových kameňov bez operácie

Lupus 

Aj táto choroba je až osemkrát častejšia u žien ako u mužov. Diagnostikovať ju môže byť ťažšie najmä, ak sa na koži nevyskytne vyrážka. Väčšinou je prítomná na líci pacienta v tvare motýľa a je najvýraznejším príznakom lupusu. Prejavy sú rôzne a pripomínajú iné choroby, preto môže trvať roky, kým sa lupus odhalí. Patrí medzi ne neprekonateľná únava, rýchle zadýchanie, bolesti svalov a opuchy nôh, bolesť na hrudníku či brnenie v končatinách a problémy pri rozprávaní. Ide o chronické zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré môže negatívne ovplyvňovať fungovanie životne dôležitých orgánov ako sú obličky, pľúca, ale i mozgu a kĺbov. Lupus zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody.  

Čítajte: Problémy s pokožkou? Zhoršujú ich tieto jedlá

Endometrióza 

Mnohé ženy trápia problémy s menštruáciou spojené s nepravidelnosťou cyklu a bolesťami. Vedia, že nie sú jediné, a preto nepátrajú po príčinách. Endometrióza je teda ďalšou z chorôb, ktorých diagnostikovanie trvá dlhšie a je často nesprávne. Ide o mimomaternicový rast tkaniva - endometrií, sprevádzaný silnými bolesťami v oblasti panvy, kŕčmi a silným krvácaním. Počas menštruácie totiž reagujú na signály hormónov. Ložiská, ktoré tieto tkanivá vytvárajú, môžu byť príčinou chronických zápalov v tele.  

Crohnova choroba

Pacient príde k lekárovi s ťažkými bolesťami brucha. Ten sa najčastejšie domnieva, že ide o žlčník. Hnačka je tiež znakom infekcie. Na vine však môže byť nebezpečná Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Obe spôsobujú zápal tráviaceho traktu, bolesti, hnačku, únavu, podvýživu a zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva. Z týchto dôvodov ide o zdĺhavé pátranie po diagnóze vylučovacou metódou.

Čítajte: Únava a tráviace problémy? Na príčine môže byť lamblia!   

Cukrovka druhého typu

Ak sa nelieči, môže ohroziť fungovanie životne dôležitých orgánov. Jej odhalenie je však veľmi ťažké a mnoho ľudí, ktorí nechodia na pravidelné preventívne prehliadky k lekárovi, sa o svojej zvýšenej hladine cukru v krvi vôbec nemusia dozvedieť. Postupom času však problémy začnú narastať a cukrovka sa môže prejaviť necitlivosťou v končatinách, poruchami videnia, častým močením, veľkou únavou či náhlym úbytkom hmotnosti. Pacienti s diabetes druhého typu majú zvýšené pocity hladu a smädu, ich rany sa hoja pomalšie, viac sa potia a často chodia na záchod.

Čítajte: Poobedňajšie zdriemnutie – kedy môže uškodiť? 

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, ordinace.cz, health.com, medicinenet.com, celostnimedicina.cz Foto
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

DNES - 19:08Zdravie

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

VČERA - 20:03Zdravie

Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.