• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
14°Bratislava

Časté omyly lekárov: Dlhé pátranie po diagnóze

  • 18:30 04.08.2014
  • BRATISLAVA
Časté omyly lekárov: Dlhé pátranie po diagnóze

Viete, že s vašim telom niečo nie je v poriadku, no množstvo samo o sebe bežných príznakov vás akosi mätie. Čakáte, kým to prejde? Môže vám ísť o život.  

S odhalením niektorých chorôb majú problémy aj samotní lekári. Veľakrát stanovia nepresnú diagnózu a hlbšie pátrať začnú až na viacnásobné naliehanie pacienta, a to pre stále pretrvávajúce a zhoršujúce sa zdravotné problémy.  

Syndróm polycystických ovárií

Tento ženský syndróm nemusí byť hneď diagnostikovaný z dôvodu symptómov, ktoré lekári liečia samostatne. Ide o hormonálne poruchy, ku ktorým patrí nepravidelný alebo príliš dlhý cyklus, priberanie na váhe či problémy s otehotnením. Mnohým ženám sa tiež z dôvodu syndrómu polycystických ovárií opakovane vytvárajú menšie cysty na vaječníkoch. Sprievodným príznakom u niektorých žien je i zvýšená hladina mužských hormónov, čo sa môže prejaviť nadmerným ochlpením. 

Čítajte: Riziká antikoncepcie, na ktoré lekár neupozorní

Dôvodom tohto ochorenia je totiž nerovnováha produkcie ženských a mužských pohlavných hormónov. Ak máte podozrenia, povedzte o nich svojmu lekárovi. Nález polycystických vaječníkov sa zisťuje ultrazvukom a jeho neliečenie môže viesť k neplodnosti. 

Bolí vás "celý človek"? Fibromyalgia

Bolesti šliach, kĺbov a svalov po celom tele je hlavným príznakom tohto ochorenia bez toho, aby ste predtým čelili zraneniam. Stupňuje sa práve v čase, keď sa snažíte odpočívať. Ide o mikrokĺbový reumatizmus, ktorý postihuje častejšie ženy ako mužov. Vedci doteraz nevedia odhaliť príčiny jeho vzniku. Domnievajú sa, že fibromyalgiu môže spôsobovať stres, pri ktorom zatíname svalstvo, čo vedie k bolestiam. Obzvlášť citlivé na dotyk sú miesta nazývané "spúšťacie body". 

Celiakia

Túto čoraz rozšírenejšiu imunitnú poruchu sprevádza množstvo nepríjemných príznakov, a preto môže jej odhalenie trvať o niečo dlhšie. Poruchy trávenia totiž ľudia často pripisujú len k obyčajným  následkom stresu dúfajúc, že samé zmiznú. Podstatou tohto ochorenia sú problémy stráviť potraviny s obsahom lepku, sprevádza ho i pálenie záhy, bolesti hlavy, kĺbov a kožné problémy. 

Video: Odstránenie žlčových kameňov bez operácie

Lupus 

Aj táto choroba je až osemkrát častejšia u žien ako u mužov. Diagnostikovať ju môže byť ťažšie najmä, ak sa na koži nevyskytne vyrážka. Väčšinou je prítomná na líci pacienta v tvare motýľa a je najvýraznejším príznakom lupusu. Prejavy sú rôzne a pripomínajú iné choroby, preto môže trvať roky, kým sa lupus odhalí. Patrí medzi ne neprekonateľná únava, rýchle zadýchanie, bolesti svalov a opuchy nôh, bolesť na hrudníku či brnenie v končatinách a problémy pri rozprávaní. Ide o chronické zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré môže negatívne ovplyvňovať fungovanie životne dôležitých orgánov ako sú obličky, pľúca, ale i mozgu a kĺbov. Lupus zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody.  

Čítajte: Problémy s pokožkou? Zhoršujú ich tieto jedlá

Endometrióza 

Mnohé ženy trápia problémy s menštruáciou spojené s nepravidelnosťou cyklu a bolesťami. Vedia, že nie sú jediné, a preto nepátrajú po príčinách. Endometrióza je teda ďalšou z chorôb, ktorých diagnostikovanie trvá dlhšie a je často nesprávne. Ide o mimomaternicový rast tkaniva - endometrií, sprevádzaný silnými bolesťami v oblasti panvy, kŕčmi a silným krvácaním. Počas menštruácie totiž reagujú na signály hormónov. Ložiská, ktoré tieto tkanivá vytvárajú, môžu byť príčinou chronických zápalov v tele.  

Crohnova choroba

Pacient príde k lekárovi s ťažkými bolesťami brucha. Ten sa najčastejšie domnieva, že ide o žlčník. Hnačka je tiež znakom infekcie. Na vine však môže byť nebezpečná Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Obe spôsobujú zápal tráviaceho traktu, bolesti, hnačku, únavu, podvýživu a zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva. Z týchto dôvodov ide o zdĺhavé pátranie po diagnóze vylučovacou metódou.

Čítajte: Únava a tráviace problémy? Na príčine môže byť lamblia!   

Cukrovka druhého typu

Ak sa nelieči, môže ohroziť fungovanie životne dôležitých orgánov. Jej odhalenie je však veľmi ťažké a mnoho ľudí, ktorí nechodia na pravidelné preventívne prehliadky k lekárovi, sa o svojej zvýšenej hladine cukru v krvi vôbec nemusia dozvedieť. Postupom času však problémy začnú narastať a cukrovka sa môže prejaviť necitlivosťou v končatinách, poruchami videnia, častým močením, veľkou únavou či náhlym úbytkom hmotnosti. Pacienti s diabetes druhého typu majú zvýšené pocity hladu a smädu, ich rany sa hoja pomalšie, viac sa potia a často chodia na záchod.

Čítajte: Poobedňajšie zdriemnutie – kedy môže uškodiť? 

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, ordinace.cz, health.com, medicinenet.com, celostnimedicina.cz Foto
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

VČERA - 21:06Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.