• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Poobedňajšie zdriemnutie – kedy môže uškodiť?

  • 18:00 21.10.2013
  • BRATISLAVA
Poobedňajšie zdriemnutie – kedy môže uškodiť?

Výborný obed je za vami, vrátite sa k svojej práci, no mozog akosi nepracuje a viečka vám klipkajú o sto šesť. Zachránite to ďalšou kávou, no myslíte len na jedno - tak by som si "schrupol"! Práve poobedňajší spánok vŕta v hlave vedcom po celom svete. Môže nášmu zdraviu uškodiť?

Posledná štúdia zameraná na túto otázku dvíha varovný prst. Častý odpočinok počas dňa zvyšuje krvný tlak a riziko vzniku cukrovky 2.typu. Výskumu čínskej univerzity Huazhonhu sa zúčastnilo 27 000 ľudí nad 45 rokov. U respondentov, ktorí pravidelne odpočívajú bola zistená vyššia hladina cholesterolu a vysoký krvný tlak.

Čínski odborníci navyše zistili, že ak patríte medzi citlivejšie osoby, poobedňajší spánok môže byť veľkou stresovou záťažou pre organizmus. Jednoducho dôjde k narušeniu vášho biorytmu. Taktiež by ste ho mali vynechať z režimu, ak nemáte správnu životosprávu a dostatok pohybu. V každom prípade sa pokúste počas prestávky, prípadne hneď po práci, poprechádzať na čerstvom vzduchu. Ten dokáže nabudiť činnosť mozgu najlepšie.

Spánkové umenie alebo naučme sa spávať zdravo

Obráťme kartu! Patríte medzi tých, ktorí majú "šlofíkov" počas dňa v obľube? Nezúfajte! Aby sme veci uviedli na správnu mieru, existuje viacero spôsobov, ako si pospať s pokojom na duši a dokonca zdravo. Nezabudnite si ale nastaviť budík! Platí totiž pravidlo 40 minút a dosť.

Čítajte: Kvalitný spánok základom nášho zdravia

Polhodinová siesta má mnoho prínosov pre zdravie nášho organizmu: Dokáže naštartovať unavený mozog a znižuje riziko infarktu. Vhodná je samozrejme len v prípade, ak večer nemáte problémy zaspať. Nezabúdajte na to, že nočný spánok pred polnocou je pre dostatočný odpočinok organizmu ten najdôležitejší - a mimochodom, ani s jeho dĺžkou to netreba preháňať.

Malá rada ako sa prebrať

Po prebudení doplňte tekutiny a dajte si citrusové ovocie, napríklad pomaranč! Pomôže vám to rýchlejšie sa vrátiť do zabehnutého dňa.

A na záver pár úspešných mien, ktoré sa netajili tým, že im každodenný spánok počas dňa prináša jasnosť myslenia: Winston Churchill, Margaret Tatcherová, Bill Clinton či Albert Einstein. 

Čítajte: Chcete lepšie spávať? Zaraďte do svojho jedálnička tie správne potraviny

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, zahr., Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.