• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Na Ukrajine to vrie, Odesu vraj rozbúrili Janukovyčovi ľudia

  • 19:31 03.05.2014
  • KYJEV
Na Ukrajine to vrie, Odesu vraj rozbúrili Janukovyčovi ľudia

Ukrajinská tajná služba SBU v sobotu uviedla, že nepokoje v Odese vyvolali ilegálne vojenské skupiny z Ruska a moldavského odštiepeneckého regiónu Podnestersko.


"Nepokoje, ku ktorým došlo 2. mája v Odese a ktoré viedli k zrážkam a mnohým obetiam, sú výsledkom zahraničného zasahovania," povedala hovorkyňa SBU na tlačovej konferencii.

Podľa jej slov bývalí vysokí predstavitelia z vnútorného kruhu proruského prezidenta Viktora Janukovyča zaplatili týchto "sabotérov", aby vyvolali konflikt. Konkrétne spomenula bývalého premiéra Serhija Arbuzova a bývalého šéfa daňovej správy doneckej oblasti Oleksandra Klymenka, ktorí sa dnes "skrývajú v susednej krajine".

Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov naopak obvinil z tragédie Západ a vládu v Kyjeve. "Kyjev a ich západní sponzori prakticky provokujú krviprelievanie a nesú zaň priamu zodpovednosť," povedal Peskov. Konanie májových prezidentských volieb za tejto situácie zároveň označil za "absurdné".

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Najmenej 42 ľudí zahynulo v piatok pri pouličných bojoch medzi stúpencami a odporcami Ruska v čiernomorskom prístave Odesa, ktoré vyvrcholili požiarom budovy odborovej organizácie. Proruskí separatisti sa zabarikádovali vo vnútri budovy a obe strany po sebe hádzali zápalné fľaše.

Samotný požiar si vyžiadal z celkového počtu najmenej 37 obetí. Ide o najkrvavejší incident od začiatku povstania vo februári, keď z krajiny utiekol proruský prezident Viktor Janukovyč.

Šéf miestnej polície Petro Luciuk pre agentúru Reuters povedal, že v súvislosti s násilnosťami zatkli viac než 130 osôb. Obyvatelia Odesy k miestu tragédie prinášali ráno kvety a zapaľovali sviečky. Vedenie mesta vyhlásilo trojdňový smútok.

Video: V Odese to vrelo, na ulici lietali kamene

Kruté boje sú aj na východnej hranici

Ukrajinská vláda v sobotu potvrdila, že vojenská operácia na východe pokračuje už druhým dňom. Minister vnútra Arsen Avakov uviedol, že "aktívna fáza operácie pokračovala na úsvite", pričom ukrajinské sily sa zmocnili televíznej veže v meste Kramatorsk. To leží asi 17 kilometrov južne od bašty proruských separatistov v Slavjansku.

"Nezastavíme sa," uviedol v tejto súvislosti Avakov na svojej stránke na Facebooku. Šéf ukrajinského protiteroristického centra Vasyl Krutov v sobotu oznámil, že v okolí Kramatorsku momentálne prebiehajú tvrdé boje. "To, čomu čelíme v doneckom regióne, nie je len nejaké krátkodobé povstanie, je to skutočná vojna," povedal.

Ukrajinskí vojaci operujú naďalej aj v okolí Slavjanska, do centra sa však zatiaľ dostať nepokúsili. Ministerstvo obrany informovalo o "vážnych bojoch" počas noci aj v Andreevke, 6 kilometrov západne od Slavjanska. Zrážky počas noci na východe Ukrajiny si údajne vyžiadali aj niekoľko obetí a zranených, ich počet však doteraz nie je potvrdený.

Na žiadosť Ruska sa v piatok konalo mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o kríze na Ukrajine, ktoré však opäť skončilo bez výsledku.

Prepustili pozorovateľov OBSE

Proruskí separatisti na Ukrajine prepustili pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorých zadržiavali vo východnom meste Slovjansk. "Všetci dvanásti na mojom zozname sú na slobode," citujú ruské médiá vyjadrenie mimoriadneho vyslanca ruského prezidenta Vladimira Lukina.

Prepustenie tímu potvrdil aj vodca proruských ozbrojencov v Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov. Podľa jeho slov si nestanovil žiadne podmienky ich prepustenia. "Ako som im sľúbil, včera sme oslávili moje narodeniny a oni odišli. Ako som povedal, boli mojimi hosťami," uviedol Ponomarjov a dodal, že na slobode je dvanásť Európanov vrátane piatich Ukrajincov, ktorí ich sprevádzali.

O vyslanie neozbrojených pozorovateľov na východ krajiny požiadala ukrajinská vláda. Osem z nich zadržali 25. apríla separatisti. Občana Švédska, ktorý má cukrovku, už prepustili, no pozorovatelia z Nemecka, Česka, Dánska a Poľska zostávali až doteraz v zajatí. Pre podozrenie zo špionáže ich zadržiavali v obsadenom sídle ukrajinskej tajnej služby v Slavjansku.

Lavrov trvá na plnení ženevskej deklarácie

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov a švajčiarsky prezident Didier Burkhalter sa zhodli na "potrebe úplného plnenia ženevskej deklarácie" o deeskalácii napätia na Ukrajine. V sobotu to uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. To nasledovalo po telefonickom rozhovore medzi Lavrovom a Burkhalterom, ktorý je zároveň predsedom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Obaja politici diskutovali o situácii na Ukrajine a predovšetkým "vyčíňaní radikálov" v Odese, uvádza stanovisko, ktoré Moskva zverejnila krátko po prepustení pozorovateľov OBSE.

Lavrov telefonoval v sobotu aj so svojím americkým kolegom Johnom Kerrym, ktorého vyzval, aby USA využili svoj vplyv na zastavenie vojenskej operácie na východe krajiny. Dohodli sa tiež, že OBSE by mala mať na riešenie krízy na Ukrajine väčší vplyv.

Súvisiace:

Na Ukrajine umierajú ľudia, separatisti zostrelili vrtuľníky

Kyjev definitívne zničil nádej na mier, odkazuje Putin

Rumuni sa boja Rusov, žiadajú USA o väčší počet vojakov

Finančná pomoc pre Ukrajinu sa môže zmeniť, ak stratí územia

Obama s Merkelovou ohlásili ďalšie sankcie voči Rusku

Ukrajina nariadila brannú povinnosť, situácia sa zhoršuje

Ukrajina pre podozrenia zo špionáže vyhostila ruského atašé

 

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
UNRWA varuje: Pásmo Gazy sa dostáva do bodu, odkiaľ niet návratu

UNRWA varuje: Pásmo Gazy sa dostáva do bodu, odkiaľ niet návratu

DNES - 16:57Zahraničné

Generálny komisár Agentúry OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov vyzval štáty, aby venovali viac finančných prostriedkov na pomoc obyvateľom Gazy.

V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená

V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená

DNES - 15:37Zahraničné

Štvrtý tohtoročný štrajk nemeckých rušňovodičov v piatok výrazne narušil vlakovú dopravu v krajine.

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci

DNES - 15:35Zahraničné

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci. Vyplýva to z aktualizovaného zoznamu zverejneného na stránke spolkovej vlády bundesregierung.de.

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

DNES - 14:17Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok zavítal do parížskej katedrály Notre-Dame, aby sa oboznámil s postupom renovačných prác po jej ničivom požiari z apríla 2019.

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

DNES - 13:45Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok opäť podmienil ratifikáciu žiadosti Švédska o vstup do NATO súčasným schválením predaja amerických stíhačiek F-16 Turecku.