• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Obama s Merkelovou ohlásili ďalšie sankcie voči Rusku

  • 19:57 02.05.2014
  • WASHINGTON
Obama s Merkelovou ohlásili ďalšie sankcie voči Rusku

Prezident USA Barack Obama v piatok po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou vyhlásil, že v prípade pokračovania destabilizácie Ukrajiny sa obe krajiny chystajú zaviesť sankcie voči ruským ekonomickým sektorom.


Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Na spoločnej tlačovej konferencii vo Washingtone vyjadril nádej, že takýto krok nebude potrebný, na druhej strane však Američania podľa neho "nebudú mať na výber", ak by konanie Rusov ohrozovalo prezidentské voľby na Ukrajine naplánované na 25. mája. Merkelová potvrdila, že v takom prípade by boli "ďalšie sankcie neodvratné". Obama sa tiež vyjadril, že jeho ruského náprotivka Vladimira Putina "je treba odradiť od jeho terajšieho smerovania".

Merkelová nepreferuje sektorové sankcie

Doterajšie Sankcie USA voči Rusku v súvislosti s Ukrajinou majú podobu finančných a cestovných obmedzení pre konkrétnych jednotlivcov a subjekty, ale taktiež zastavenia vývozu amerických moderných technológií využiteľných na vojenské účely.

Postihovanie celých sektorov hospodárstva, akým je napríklad energetika, by mohlo uškodiť spojencom v Európe, ktorí obchodujú s Ruskom, čo sa týka i Nemecka. Merkelová podľa vlastných slov takzvané sektorové sankcie nepreferuje, napriek tomu ich je však pripravená zaviesť. Presnejšiu podobu chystaných opatrení ani jeden z lídrov neprezradil.

Súvisiace:

Kyjev definitívne zničil nádej na mier, odkazuje Putin

V Slovjansku sa bojuje, separatisti zostrelili vrtuľník

Rumuni sa boja Rusov, žiadajú USA o väčší počet vojakov

Ukrajina nariadila brannú povinnosť, situácia sa zhoršuje

Ukrajina pre podozrenia zo špionáže vyhostila ruského atašé

Svet požičia Ukrajine miliardy dolárov, ide do rizika

Spojené štáty obviňujú Rusko z nezáujmu znižovať napätie na východe Ukrajiny, kde operujú ozbrojení proruskí separatisti, ako sa zaviazalo v nedávnej dohode s Kyjevom, Washingtonom a EÚ. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov zavádzanie sankcií voči Moskve v pondelok označil za "oživovanie starej metódy obmedzovania normálnej spolupráce z časov studenej vojny".

Revízia podmienok záchranného programu

Ak Ukrajina stratí územia na východe, Medzinárodný menový fond (MMF) bude musieť upraviť podobu záchranného programu v hodnote 17 miliárd USD. Takáto situácia si pravdepodobne vyžiada dodatočné financovanie Ukrajiny. Vo štvrtok na to upozornili predstavitelia MMF.

K revízii podmienok záchranného programu by mohlo prispieť aj zhoršenie vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou. Rusko je totiž pre Kyjev hlavným exportným trhom. "Ak vláda stratí efektívnu kontrolu nad východom krajiny, program budeme musieť pozmeniť," uviedol MMF.

MMF v stredu schválil program pomoci pre Ukrajinu v hodnote 17 miliárd USD. Tento program má krajine pomôcť zotaviť sa po nepokojoch v predchádzajúcich mesiacoch. Táto pomoc odomkne aj ďalšiu pomoc pre Ukrajinu od iných veriteľov v hodnote 15 miliárd USD.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená

V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená

DNES - 15:37Zahraničné

Štvrtý tohtoročný štrajk nemeckých rušňovodičov v piatok výrazne narušil vlakovú dopravu v krajine.

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci

DNES - 15:35Zahraničné

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci. Vyplýva to z aktualizovaného zoznamu zverejneného na stránke spolkovej vlády bundesregierung.de.

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

DNES - 14:17Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok zavítal do parížskej katedrály Notre-Dame, aby sa oboznámil s postupom renovačných prác po jej ničivom požiari z apríla 2019.

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

DNES - 13:45Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok opäť podmienil ratifikáciu žiadosti Švédska o vstup do NATO súčasným schválením predaja amerických stíhačiek F-16 Turecku.

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

DNES - 12:46Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok oznámil, že v roku 2024 má v pláne opäť kandidovať v prezidentských voľbách.