• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.6.2024Meniny má Vratislav
27°Bratislava

Obama s Merkelovou ohlásili ďalšie sankcie voči Rusku

  • 19:57 02.05.2014
  • WASHINGTON
Obama s Merkelovou ohlásili ďalšie sankcie voči Rusku

Prezident USA Barack Obama v piatok po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou vyhlásil, že v prípade pokračovania destabilizácie Ukrajiny sa obe krajiny chystajú zaviesť sankcie voči ruským ekonomickým sektorom.


Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Na spoločnej tlačovej konferencii vo Washingtone vyjadril nádej, že takýto krok nebude potrebný, na druhej strane však Američania podľa neho "nebudú mať na výber", ak by konanie Rusov ohrozovalo prezidentské voľby na Ukrajine naplánované na 25. mája. Merkelová potvrdila, že v takom prípade by boli "ďalšie sankcie neodvratné". Obama sa tiež vyjadril, že jeho ruského náprotivka Vladimira Putina "je treba odradiť od jeho terajšieho smerovania".

Merkelová nepreferuje sektorové sankcie

Doterajšie Sankcie USA voči Rusku v súvislosti s Ukrajinou majú podobu finančných a cestovných obmedzení pre konkrétnych jednotlivcov a subjekty, ale taktiež zastavenia vývozu amerických moderných technológií využiteľných na vojenské účely.

Postihovanie celých sektorov hospodárstva, akým je napríklad energetika, by mohlo uškodiť spojencom v Európe, ktorí obchodujú s Ruskom, čo sa týka i Nemecka. Merkelová podľa vlastných slov takzvané sektorové sankcie nepreferuje, napriek tomu ich je však pripravená zaviesť. Presnejšiu podobu chystaných opatrení ani jeden z lídrov neprezradil.

Súvisiace:

Kyjev definitívne zničil nádej na mier, odkazuje Putin

V Slovjansku sa bojuje, separatisti zostrelili vrtuľník

Rumuni sa boja Rusov, žiadajú USA o väčší počet vojakov

Ukrajina nariadila brannú povinnosť, situácia sa zhoršuje

Ukrajina pre podozrenia zo špionáže vyhostila ruského atašé

Svet požičia Ukrajine miliardy dolárov, ide do rizika

Spojené štáty obviňujú Rusko z nezáujmu znižovať napätie na východe Ukrajiny, kde operujú ozbrojení proruskí separatisti, ako sa zaviazalo v nedávnej dohode s Kyjevom, Washingtonom a EÚ. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov zavádzanie sankcií voči Moskve v pondelok označil za "oživovanie starej metódy obmedzovania normálnej spolupráce z časov studenej vojny".

Revízia podmienok záchranného programu

Ak Ukrajina stratí územia na východe, Medzinárodný menový fond (MMF) bude musieť upraviť podobu záchranného programu v hodnote 17 miliárd USD. Takáto situácia si pravdepodobne vyžiada dodatočné financovanie Ukrajiny. Vo štvrtok na to upozornili predstavitelia MMF.

K revízii podmienok záchranného programu by mohlo prispieť aj zhoršenie vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou. Rusko je totiž pre Kyjev hlavným exportným trhom. "Ak vláda stratí efektívnu kontrolu nad východom krajiny, program budeme musieť pozmeniť," uviedol MMF.

MMF v stredu schválil program pomoci pre Ukrajinu v hodnote 17 miliárd USD. Tento program má krajine pomôcť zotaviť sa po nepokojoch v predchádzajúcich mesiacoch. Táto pomoc odomkne aj ďalšiu pomoc pre Ukrajinu od iných veriteľov v hodnote 15 miliárd USD.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia zverejnila prvé výsledky vyšetrovania výbuchu v Libavej

Polícia zverejnila prvé výsledky vyšetrovania výbuchu v Libavej

DNES - 10:44Zahraničné

Vojenská polícia vyšetruje pondelkový výbuch munície vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá v súvislosti s dvomi trestnými činmi.

Maďarsko už nenamieta proti kandidatúre Rutteho na post šéfa NATO

Maďarsko už nenamieta proti kandidatúre Rutteho na post šéfa NATO

DNES - 10:15Zahraničné

Maďarsko údajne upustilo od svojich námietok ku kandidatúre Marka Rutteho na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie.

Pellegrini: Slovensko podporí na post generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho

Pellegrini: Slovensko podporí na post generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho

DNES - 10:04Zahraničné

Slovensko podporí kandidatúru končiaceho holandského premiéra Marka Rutteho na post generálneho tajomníka NATO.

Hromadnú otravu jedlom hlásia po Moskve aj z ďalších ruských miest

Hromadnú otravu jedlom hlásia po Moskve aj z ďalších ruských miest

DNES - 9:27Zahraničné

V ruských mestách Nižnij Novgorod a Kazaň bolo zaznamenaných najmenej 20 prípadov podozrenia na botulizmus po konzumácii šalátov z donáškových služieb.

Putin ocenil podporu zo strany KĽDR pre ruskú operáciu na Ukrajine

Putin ocenil podporu zo strany KĽDR pre ruskú operáciu na Ukrajine

DNES - 6:16Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok ocenil podporu Severnej Kórey pre ruskú vojnu na Ukrajine a tiež vyjadril tejto krajine podporu zo strany Ruska.