• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Rumuni sa boja Rusov, žiadajú USA o väčší počet vojakov

  • 19:13 02.05.2014
  • BUKUREŠŤ
Rumuni sa boja Rusov, žiadajú USA o väčší počet vojakov

Do litovského prístavu Klaipeda sa v piatok doplavilo päť bojových lodí členských krajín NATO s cieľom podporiť pobaltské štáty, ktoré sú nervózne z diania na Ukrajine.


Odporúčame aj:

V Slovjansku umierajú ľudia, separatisti zostrelili vrtuľník


Kyjev definitívne zničil nádej na mier, odkazuje Putin

Podľa litovského ministerstva obrany ich v prístave privítal samotný šéf rezortu Juozas Olekas. Príchod lodí označil za opatrenie namierené proti Rusku. Podľa litovskej vlády sa plavidlá presunú aj do prístavov v susedných krajinách a v priebehu mája sa zúčastnia na operácii v Lotyšsku. Súčasťou skupiny lodí z Nórska, Holandska a Belgicka sú štyri mínolovky.

Na Pobaltie ešte v pondelok prileteli štyri stroje francúzskeho letectva a rovnaký počet strojov britských síl, aby sa stali súčasťou hliadkovacej misie v regióne. Ide o reakciu na dianie a napätú situáciu na východe Ukrajiny. S lietadlami prišiel aj 70-členný francúzsky vojenský personál, pričom v minulých týždňoch prišlo do regiónu 600 vojakov USA, ktoré ešte v marci poslali šesť stíhačky F-15. Estónsko, Lotyšsko a Litva totiž majú s Rusmi dlhodobo napäté vzťahy.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Rumunská vláda tiež požiadala USA a NATO o zvýšenie prítomnosti svojich síl v regióne. Bukurešť vo svojom štvrtkovom stanovisku argumentuje potrebou zaistenia stability v čiernomorskej oblasti po pričlenení ukrajinského polostrova Krym k Rusku.

Podľa vedenia bývalej komunistickej krajiny nedávne spoločné vojenské cvičenia za účasti vojnových lodí USA pomohli "konsolidácii spoločnej obrannej dimenzie" a ich počet by sa mal preto zvyšovať. V marci do regiónu dorazil torpédoborec USS Truxtun, v apríli to bol torpédoborec USS Donald Cook. Na cvičeniach sa zúčastnili aj Bulhari.

Rumunsko, ktoré je členom NATO už desať rokov, má obavy zo zopakovania krymského scenára v susednom Moldavsku, ktorého proruský separatistický región Podnestersko žiada pripojenie k Rusku. Jeho premiér Victor Ponta v pondelok oznámil zvýšenie tohtoročných zdrojov určených pre rezort obrany o desiatky miliónov eur.

Začiatkom týždňa zároveň potvrdil, že Bukurešť bude do troch rokov dodávať plyn do moldavského hlavného mesta Kišiňov. Moldavsko je totiž dlhodobo plne závislé od dodávok plynu z Ruska.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
UNRWA varuje: Pásmo Gazy sa dostáva do bodu, odkiaľ niet návratu

UNRWA varuje: Pásmo Gazy sa dostáva do bodu, odkiaľ niet návratu

DNES - 16:57Zahraničné

Generálny komisár Agentúry OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov vyzval štáty, aby venovali viac finančných prostriedkov na pomoc obyvateľom Gazy.

V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená

V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená

DNES - 15:37Zahraničné

Štvrtý tohtoročný štrajk nemeckých rušňovodičov v piatok výrazne narušil vlakovú dopravu v krajine.

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci

DNES - 15:35Zahraničné

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci. Vyplýva to z aktualizovaného zoznamu zverejneného na stránke spolkovej vlády bundesregierung.de.

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

DNES - 14:17Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok zavítal do parížskej katedrály Notre-Dame, aby sa oboznámil s postupom renovačných prác po jej ničivom požiari z apríla 2019.

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

DNES - 13:45Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok opäť podmienil ratifikáciu žiadosti Švédska o vstup do NATO súčasným schválením predaja amerických stíhačiek F-16 Turecku.