• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 15.7.2024Meniny má Henrich
28°Bratislava

Na Ukrajine umierajú ľudia, separatisti zostrelili vrtuľníky

  • 22:07 02.05.2014
  • MOSKVA/DONECK
Na Ukrajine umierajú ľudia, separatisti zostrelili vrtuľníky

Ukrajinská armáda spustila v piatok "operáciu veľkého rozsahu" v snahe získať späť kontrolu nad Slovjanskom na východe krajiny, ktorý je vzdialený približne 160 kilometrov od ukrajinsko-ruskej hranice.

Podľa agentúry Reuters v Slovjansku bolo počuť streľbu a vo vzduchu lietali armádne vrtuľníky. Samozvaný slovjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov zároveň informoval o zostrelení dvoch helikoptér. Túto informáciu v piatok potvrdil aj dočasný ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov.

Mŕtvych hlásia separatisti aj armáda

Proruskí vzbúrenci v Slovjansku utrpeli pri piatkovej vojenskej ofenzíve významné straty. O "mnohých" mŕtvych a zranených informoval dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov, podľa ktorého armáda prevzala do podvečerných hodín kontrolu nad všetkými kontrolnými stanovišťami okolo mesta.

Počas ofenzívy tiež podľa Turčynova zahynuli dvaja vojaci a siedmi utrpeli zranenia. Obe strany konfliktu predtým oznámili, že obeťami z radov armády sú členovia posádok dvoch zostrelených vrtuľníkov. Podľa spravodajcov tlačovej agentúry AP je centrum Slovjanska naďalej v rukách proruských ozbrojencov.

"Teroristi používajú proti ukrajinským špeciálnym silám ťažkú techniku vrátane granátometov a mobilných protilietadlových odpaľovačov rakiet," potvrdil Avakov prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti Facebook. Separatistov pritom obvinil z toho, že si najali špeciálne vycvičených žoldnierov.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

K operácii prichádza krátko po tom, ako dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov nariadil obnovenie brannej povinnosti v rámci armády.

Urobil tak prostredníctvom osobitného prezidentského dekrétu. Turčynov tým reagoval na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu na východe Ukrajiny, kde ozbrojenci obsadzujú sídla miestnych regionálnych úradov a polície.

Prezident v stredu opäť zopakoval, že jeho vláde sa nedarí nastoliť poriadok v separatistických oblastiach. Ukrajina disponuje približne 130-tisíc vojakmi, spolu so záložníkmi to je však až jeden milión.

Video: V Slovjansku zostrelili vrtuľník, v uliciach sa bojuje

Násilnosti v Odese

Takmer 40 ľudí prišlo o život pri piatkovom požiari budovy v centre ukrajinského mesta Odesa. Podľa vlády sa väčšina udusila dymom, niektorí vyskočili z okien. Podľa dostupných informácií zapálili budovu prívrženci vlády v Kyjeve, ktorí sa predtým dostali do potýčok s protivládnymi demonštrantami. Mŕtvi mali na odevoch pripnutú Stuhu svätého Juraja, ktorá je ruským symbolom vojenskej cti.

Predchádzajúce piatkové demonštrácie v Odese si vyžiadali najmenej troch mŕtvych a 15 zranených. kde proruskí aktivisti napadli zástancov zachovania jednoty Ukrajiny pochodujúcich ulicami. Čiernomorský prístav s veľkým podielom rusky hovoriacich obyvateľov bol dejiskom podobných stretov už viackrát, až doteraz však pri nich nebol nikto usmrtený, čo vyvoláva obavy z pomsty.

Video: Proruskí aktivisti sa na boje dobre vyzbrojili

Podľa oblastnej polície prinajmenšom jeden z účastníkov pochodu zahynul po zásahu strelou do hrude, pričom znepriatelené tábory použili pri vzájomných útokoch taktiež zápalné fľaše, dlažobné kocky a výbušné zariadenia. Člen miestneho zastupiteľstva Dmytro Spivak v rozhovore pre ukrajinskú televíziu hovoril až o štyroch mŕtvych z radov mladých podporovateľov Kyjeva.

"Je nadovšetko jasné, že proruská strana bola veľmi dobre vyzbrojená, dobre organizovaná a že táto akcia bola plánovaná už dávno," povedal Spivak s tým, že polícia nevyvinula väčšie úsilie, aby stretom zabránila. Poslanec zároveň odkázal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby "zabudol na Odesu".

Separatisti zastavili premávky vlakov

Na východe Ukrajiny obsadili proruskí separatisti aj riadiace stredisko pre donecké železnice, čím zastavili premávku vlakov v oblasti. Informoval o tom v piatok hovorca doneckých železníc. Povstalci získali kontrolu nad riadiacim postom pri Jasinuvate, severne od Donecka a odstavili všetku elektrinu. "Premávka je takmer zastavená," uviedol hovorca.

V meste Luhansk separatisti v piatok ukončili okupáciu miestnej prokuratúry a televízneho štúdia. Podľa vyhlásenia ukrajinského ministerstva vnútra sa tak v prípade prokuratúry stalo "vďaka vyjednávaniu medzi miestnymi orgánmi a ľuďmi, ktorí sa budovy zmocnili".

Rezort v samostatnej správe informoval taktiež o uvoľnení televízneho strediska v Luhansku. Oba objekty boli obsadené separatistami od utorka.

Súvisiace:

Kyjev definitívne zničil nádej na mier, odkazuje Putin

Rumuni sa boja Rusov, žiadajú USA o väčší počet vojakov

Finančná pomoc pre Ukrajinu sa môže zmeniť, ak stratí územia

Obama s Merkelovou ohlásili ďalšie sankcie voči Rusku

Ukrajina nariadila brannú povinnosť, situácia sa zhoršuje

Ukrajina pre podozrenia zo špionáže vyhostila ruského atašé

Video: V Moskve masívne oslavovali 1. máj a pripojenie Krymu

 

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump uviedol, koho si vybral za svojho kandidáta na viceprezidenta

Trump uviedol, koho si vybral za svojho kandidáta na viceprezidenta

DNES - 21:41Zahraničné

Republikáni schválili Trumpa za svojho prezidentského kandidáta.

Rumunsko usmrtí takmer 500 medveďov po zabití turistky

Rumunsko usmrtí takmer 500 medveďov po zabití turistky

DNES - 20:56Zahraničné

Rumunský parlament v pondelok schválil odstrel takmer 500 medveďov v tomto roku v snahe obmedziť "premnoženie" tohto chráneného druhu.

Sudkyňa zrušila stíhanie Trumpa v prípade uchovávania tajných dokumentov

Sudkyňa zrušila stíhanie Trumpa v prípade uchovávania tajných dokumentov

DNES - 17:32Zahraničné

Sudkyňa v americkom štáte Florida v pondelok zrušila trestné stíhanie voči exprezidentovi USA Donaldovi Trumpovi v kauze narábania s tajnými vládnymi dokumentmi.

Polícia zadržala muža, ktorý sa priznal k vražde 42 žien

Polícia zadržala muža, ktorý sa priznal k vražde 42 žien

DNES - 14:04Zahraničné

Kenská polícia v pondelok oznámila, že zadržala podozrivého sériového vraha, ktorý sa priznal k zavraždeniu 42 žien.

Britský kráľ poslal Trumpovi po atentáte list, jeho obsah zostane neverejný

Britský kráľ poslal Trumpovi po atentáte list, jeho obsah zostane neverejný

DNES - 13:31Zahraničné

Britský kráľ Karol III. súkromne napísal list exprezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, ktorý prežil sobotňajší atentát. V pondelok to potvrdil Buckinghamský palác.