4 nepríjemné príznaky nedostatku vitamínu D, ktoré si všimnete na zuboch

Príznaky nedostatku vitamínu D je ľahké si pomýliť s inými, menej závažnými zdravotnými problémami. Pokiaľ si vitamín D čím skôr nedoplníte, jeho nedostatok sa môže prejaviť aj na zdraví zubov.
Vitamín D je kľúčovým prvkom pre zdravé telo. V organizme pomáha regulovať množstvo vápnika a fosfátu, ktoré sú potrebné pre udržiavanie zdravia kostí, zubov a svalov.
Nedostatku vitamínu D čelíme najmä v zimných mesiacoch. Jeho hlavným zdrojom sú totiž slnečné lúče, a tak sa musíme v tomto období spoliehať na iné spôsoby jeho získania.
Človek, ktorý dlhodobo ignoruje príznaky nedostatku vitamínu D, je náchylnejší na stratu hustoty kostí a zlomeniny. Podľa dentálneho chirurga Billa Schaeffera existujú 4 príznaky nedostatku vitamínu D, ktoré si môžeme všimnúť na zuboch. Ide o:
- ochorenie ďasien
- hnitie zubov
- periodontitídu (zápal ozubnice)
- slabé zuby
„Najviditeľnejším príznakom nedostatku vitamínu D je ochorenie ďasien, v extrémnejších prípadoch aj hnitie zubov. Vysoké číslo prípadov ochorenia ďasien má na svedomí práve nedostatok vitamínu D.“
Zatiaľ čo vnútorná štruktúra zubov a ďasien pri absencii vitamínu D trpí, navonok si to nemusíme vôbec všimnúť. „Nestáva sa často, že by sa nedostatok vitamínu D podpísal na vzhľade zubov. K tomuto prípadu dochádza len vtedy, ak ide o vážny nedostatok, a zároveň sa zuby nachádzajú v štádiu vývoja. Tento stupeň nebezpečenstva ohrozuje najmä ľudí s rachitídou.“
Človek s chorými ďasnami sa často stretáva aj s nepríjemným zápachom z úst, no Schaeffer podotýka, že ten nie je priamym príznakom nedostatku vitamínu D. Zápach môže spôsobovať napríklad aj nedostatok zinku a železa alebo slabá ústna hygiena.
Keďže vitamín D napomáha vstrebávaniu vápnika a fosfátu do zubov a kostí, jeho nedostatok v organizme môže vyvolať periodontitídu alebo oslabené zuby.
„Pacient si sám často nevšimne počiatočné príznaky ochorenia ďasien, pretože sa pri nich nedostavuje bolesť alebo citlivosť. Nezdravé ďasná vo forme zápalu, opuchu alebo ustupujúcich ďasien ale dokáže spozorovať zubár.“
Nedostatok vitamínu D sa dá ľahko a rýchlo vyliečiť. Pokiaľ sa zachytí v počiatočných štádiách, pacientovi postačí skvalitnenie ústnej hygieny, pravidelné návštevy zubára a samozrejme užívanie doplnkov s obsahom vitamínu D.
V prípade, že u pacienta prepukla periodontitída, liečba sa nezaobíde bez odbornej pomoci.
Periodontitída, alebo zápal ozubnice, často vedie k vypadávaniu zubov.
Zubní lekári sa domnievajú, že nedostatok vitamínu D má značný vplyv na mieru a progres ochorenia ďasien v okolí zubov. Nedostatok tohto vitamínu dnes považujú za jednu z hlavných príčin neuchytenia zubných implantátov o kosť.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.