• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.12.2021Meniny má Bibiána
Bratislava

Zlozvyky, ktorými si ničíme zuby

  • 19:30 20.05.2015
  • Bratislava
Zlozvyky, ktorými si ničíme zuby

Ani pravidelné dodržiavanie ústnej hygieny nemusí zabrániť všetkým problémom so zubmi. Často si ich totiž sami oslabujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Aké sú najčastejšie zlozvyky, ktorými si ničíme zuby? Dozviete sa v článku.

Niektoré jedlá a nápoje oslabujú zuby

Káva a čaj nielenže zafarbujú zuby, ale ak ich pijeme horúce, oslabujeme si tým sklovinu. To isté sa týka aj zmrzliny a rýchleho striedania medzi horúcim a studeným jedlom a nápojmi. Samozrejme, veľmi zle na zuby pôsobia aj sladkosti, najmä tvrdé cukríky, ktoré v ústach držíme dlhšie a tým zuby vystavujeme dlhodobému pôsobeniu cukru. Nezabudnite ani na cukor v ovocí, teda fruktózu, ktorá taktiež môže spôsobiť kaz.

Citrón a kyseliny

Citrón obsahuje ovocnú kyselinu, ktorá leptá sklovinu a odvápňuje. Takisto sladené bublinkové nápoje obsahujú kyselinu fosforečnú, z ktorej na zuboch vznikajú nepekné biele škvrny.

S kefkou jemne

Aj keď sa môže zdať, že čím väčší tlak na zuby vyvíjame, tým viac nečistôt odstránime – nie je to tak. Silným tlakom na zuby si poškodzujeme ďasná. Pozor aj na typ zubnej kefky, veľa ľudí dáva prednosť tvrdým typom, pričom šetrnejšie sú mäkšie typy.

Obhrýzanie nechtov a iných vecí

Ak používate zuby na to, aby ste niečo pevné rozhryzli alebo otvorili, môžete si ich časom rozdrobiť alebo zlomiť. Obhrýzaním nechtov, pera alebo ceruzky našim zubom tiež nerobíme najlepšiu službu. Opäť tým vyvíjame zbytočný tlak na zub, ktorý sa časom môže zlomiť.

Zatíname sánku a škrípeme zubami

Oba tieto zlozvyky zvykneme robiť počas spánku alebo stresu a zďaleka nie sú také nevinné, ako sa zdá. Takto si poškodzujeme tvrdé zubné tkanivo a častým odieraním sa môže stať, že zuby napokon budú viac širšie ako dlhšie. Okrem estetických problémov má škrípanie a zatínanie zubov aj zdravotné riziká – zuby môžu byť citlivejšie a rýchlejšie vzniknú praskliny. Škrípanie zubov v noci ale ovplyvniť nevieme, preto je dobré konzultovať tento problém čím skôr so zubárom.

Fajčenie

Dym z cigariet obsahuje okrem nikotínu aj veľa dechtu, toxínov a produktov spaľovania. Tieto exhaláty výrazne sfarbujú zuby. S postupujúcim vekom sú ale následky vážnejšie. Zuby sa vekom opotrebúvajú, sklovina sa stenčuje a vznikajú aj rôzne praskliny – toxíny majú vďaka tomu omnoho jednoduchší prístup do hĺbky zuba, ktorý sfarbujú na hnedo.

Samozrejme, nemusíte sa všetkých zlozvykov nadobro zbaviť. Občas si dopriať sladkosti alebo kofolu vám zuby nezničí. Dbajte ale na to, aby ste si po takýchto prehreškoch dôkladne umyli zuby a nezabúdajte ani na pravidelné prehliadky u vášho zubára.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, health.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
14 vecí, ktoré by ste podľa psychológov mali robiť na zlepšenie psychického zdravia

14 vecí, ktoré by ste podľa psychológov mali robiť na zlepšenie psychického zdravia

21:33 30.11.2021Zdravie

Majte z každého dňa čo najlepší zážitok. Takto udržíte vo forme svoje telo i svoju myseľ.

Za náhlymi záchvatmi sa skrývalo čosi viac. S týmto žil muž roky bez toho, aby o tom vedel

Za náhlymi záchvatmi sa skrývalo čosi viac. S týmto žil muž roky bez toho, aby o tom vedel

20:06 28.11.2021Zdravie

Muž prežil desiatky rokov bez toho, aby poznal svoju pravú diagnózu. Tá sa preukázala až prostredníctvom náhlych záchvatov.

Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

19:36 27.11.2021Zdravie

Niekedy je ťažké postrehnúť ochorenie pečene. Pri diagnostike však podľa najnovších informácií môže pomôcť aj vzhľad rukopisu.

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

15:33 27.11.2021Zdravie

Naozaj dokáže domáci vývar zahnať prechladnutie? A aká je pravda o triku s cesnakom, ktorý v uplynulých mesiacoch ovládol sociálne siete?

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

8:52 26.11.2021Zdravie

Lekár varuje pred zdravotnou komplikáciou, ktorú môže zažiť značná časť populácie.