• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Zlozvyky, ktorými si ničíme zuby

  • 19:30 20.05.2015
  • Bratislava
Zlozvyky, ktorými si ničíme zuby

Ani pravidelné dodržiavanie ústnej hygieny nemusí zabrániť všetkým problémom so zubmi. Často si ich totiž sami oslabujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Aké sú najčastejšie zlozvyky, ktorými si ničíme zuby? Dozviete sa v článku.

Niektoré jedlá a nápoje oslabujú zuby

Káva a čaj nielenže zafarbujú zuby, ale ak ich pijeme horúce, oslabujeme si tým sklovinu. To isté sa týka aj zmrzliny a rýchleho striedania medzi horúcim a studeným jedlom a nápojmi. Samozrejme, veľmi zle na zuby pôsobia aj sladkosti, najmä tvrdé cukríky, ktoré v ústach držíme dlhšie a tým zuby vystavujeme dlhodobému pôsobeniu cukru. Nezabudnite ani na cukor v ovocí, teda fruktózu, ktorá taktiež môže spôsobiť kaz.

Citrón a kyseliny

Citrón obsahuje ovocnú kyselinu, ktorá leptá sklovinu a odvápňuje. Takisto sladené bublinkové nápoje obsahujú kyselinu fosforečnú, z ktorej na zuboch vznikajú nepekné biele škvrny.

S kefkou jemne

Aj keď sa môže zdať, že čím väčší tlak na zuby vyvíjame, tým viac nečistôt odstránime – nie je to tak. Silným tlakom na zuby si poškodzujeme ďasná. Pozor aj na typ zubnej kefky, veľa ľudí dáva prednosť tvrdým typom, pričom šetrnejšie sú mäkšie typy.

Obhrýzanie nechtov a iných vecí

Ak používate zuby na to, aby ste niečo pevné rozhryzli alebo otvorili, môžete si ich časom rozdrobiť alebo zlomiť. Obhrýzaním nechtov, pera alebo ceruzky našim zubom tiež nerobíme najlepšiu službu. Opäť tým vyvíjame zbytočný tlak na zub, ktorý sa časom môže zlomiť.

Zatíname sánku a škrípeme zubami

Oba tieto zlozvyky zvykneme robiť počas spánku alebo stresu a zďaleka nie sú také nevinné, ako sa zdá. Takto si poškodzujeme tvrdé zubné tkanivo a častým odieraním sa môže stať, že zuby napokon budú viac širšie ako dlhšie. Okrem estetických problémov má škrípanie a zatínanie zubov aj zdravotné riziká – zuby môžu byť citlivejšie a rýchlejšie vzniknú praskliny. Škrípanie zubov v noci ale ovplyvniť nevieme, preto je dobré konzultovať tento problém čím skôr so zubárom.

Fajčenie

Dym z cigariet obsahuje okrem nikotínu aj veľa dechtu, toxínov a produktov spaľovania. Tieto exhaláty výrazne sfarbujú zuby. S postupujúcim vekom sú ale následky vážnejšie. Zuby sa vekom opotrebúvajú, sklovina sa stenčuje a vznikajú aj rôzne praskliny – toxíny majú vďaka tomu omnoho jednoduchší prístup do hĺbky zuba, ktorý sfarbujú na hnedo.

Samozrejme, nemusíte sa všetkých zlozvykov nadobro zbaviť. Občas si dopriať sladkosti alebo kofolu vám zuby nezničí. Dbajte ale na to, aby ste si po takýchto prehreškoch dôkladne umyli zuby a nezabúdajte ani na pravidelné prehliadky u vášho zubára.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, health.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

19:05 18.04.2021Zdravie

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

8:22 18.04.2021Zdravie

Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

21:14 17.04.2021Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

19:33 17.04.2021Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

8:37 17.04.2021Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.