9 skvelých trikov, ktoré pomôžu vášmu telu v nepríjemných situáciách

Štikúta vás, chce sa vám neovládateľne zívať alebo vás počas spánku páli záha? Prečítajte si zaujímavé tipy, ktoré vám pomôžu ovládať vaše telo v niektorých nečakaných a nepríjemných situáciách.
Napite sa vody z predklonu proti štikútaniu
Toto znie ako zvláštna rada, no u veľa ľudí skutočne účinkuje. Ak vás pochytí štikútka, naplňte pohár vlažnou vodou predkloňte sa a v tejto polohe sa pokúste celý pohár pomaly vypiť. Ďalšou možnosťou je skúsiť zadržiavať dych a veľmi pomaly vydychovať, aby sa podráždená bránica upokojila.
Čítajte: 10 spôsobov, ako zastaviť štikútanie
Napite sa studenej vody a potlačíte zívanie
Zívanie je najmä v spoločnosti veľmi neúctivé a nepríjemné. Môžete ho skúsiť potlačiť tak, že pevne stisnete čeľusť – teda zadné zuby. Druhou možnosťou je veľmi pomaly vypiť pohár studenej vody.
Nežmurkajte a slzy nepotečú
Plač je síce prirodzený, no v niektorých situáciách sa ho naozaj musíme zdržať. Ak neviete, ako na to, vyskúšajte zakloniť hlavu a držať oči otvorené. Ak sa vám už slzy v očiach utvorili, niekoľkokrát za sebou veľmi rýchlo zažmurkajte a slzy sa rozplynú.
Spite na ľavom boku proti páleniu záhy
Ak vás občas v noci prebudí pálenie záhy, vyskúšajte zaspávať na ľavom boku. Takto bude žalúdok v nižšej polohe ako pažerák a nebude hroziť, že sa vám žalúdočná kyselina dostane až do krku.
Čítajte: Pálenie záhy – prečo vzniká a čo pomáha?
Vyskúšajte akupresúru na uvoľnenie nevoľnosti
Trápi vás nevoľnosť a lieky alebo čaje nezaberajú? Vyskúšajte vyvinúť jemný tlak na špeciálny bod na ruke, ktorý má tento problém uvoľniť. Nachádza sa v strede na vnútornej strane ľavej ruky, zhruba tri palce pod zápästím. Masírujte ho niekoľko minút podľa potreby.
Čítajte: Ako nám pomáha zázvor pri nevoľnosti?
Šteklí vás v hrdle? Poškrabte si ucho
Pozor, nejde o zapálené hrdlo a pocit bolesti, ale iba o otravné šteklenie, ktoré občas v zadnej časti hrdla môžeme pocítiť. Keďže hrdlo si poškrabať nemôžeme, vyskúšajte sa jemne poškrabať na zadnej strane uší. Takýmto spôsobom spustíte reakciu v svaloch, ktorá dorazí až do krku a šteklenie by mala uvoľniť. Inou možnosťou je vypiť pohár teplej vody alebo vysmrkať sa.
Na stuhnuté ruky pohýbte hlavou
Ak máte dlho položené ruky v pokoji alebo v nepohodlnej pozícii, môžu stuhnúť, prípadne môžete cítiť mravčenie. V takom prípade je vhodné nielen hýbať rukami ale aj pohybovať hlavou z boka na bok. Práve stuhnuté nervy v krku sa podieľajú na pocite mravčenia.
Ovplyvnite biorytmus pomocou jedla
Ľudia, ktorí pracujú na zmeny alebo často cestujú, majú problémy so spánkom aj s celkovým prispôsobením svojho denného režimu podľa toho, ako si to vyžaduje telo. Čiastočne ale váš biorytmus môžete ovplyvniť stravovacími návykmi. Práve tie totiž vysielajú signál do hipotalmu, ktorý rozhoduje, kedy je čas pre naše telo ísť spať alebo bdieť. Ak smerujete do iného časového pásma, vyskúšajte dodržiavať 16 hodín pred letom menší pôst, alebo sa vopred nastavte na iné časové pásmo tým, že mu prispôsobíte čas svojich raňajok, obeda a večere. „Jet lag“ tak síce neodstránite úplne, no mnohým ľuďom sa takto môžu zmierniť nepríjemné príznaky.
Na unavené oči aplikujte pravidlo 20-20-20
Ak pracujete alebo čítate, je vhodné oči nechať po dvadsiatich minútach oddýchnuť. Spravíte to tak, že odvrátite zrak od obrazovky a zaostríte na 20 sekúnd na predmet, ktorý je od vás zhruba 20 stôp (6 metrov) vzdialený. Očiam takto pomôžete sa zregenerovať.
Máte svoje vlastné triky, ako zastaviť niektoré nepríjemné telesné prejavy? Podeľte sa o ne s nami v komentári pod článkom!

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.