• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.10.2021Meniny má Hedviga
Bratislava

Pálenie záhy – prečo vzniká a čo pomáha?

  • 20:20 01.06.2015
  • Bratislava
Pálenie záhy – prečo vzniká a čo pomáha?

S nepríjemným pocitom pálenia záhy bojuje takmer polovica našej dospelej populácie. U mnohých sa tento jav dostavuje po jedle, u iných zase v noci. Čo spôsobuje pálenie záhy a ako si s ním môžeme poradiť?

Agresívna kyselina

Pálenie záhy, alebo odborne pyróza, môže trvať niekoľko minút alebo až hodín. Spôsobujú ho žalúdočné kyseliny, ktoré sa dostanú späť do pažeráka. Väčšinou za to môže nesprávne fungovanie pažerákového zvierača. Vtedy zažívame nepríjemný pocit v hornej časti hrudníka, ktorý môže sprevádzať aj nepríjemná kyslá pachuť v ústach.

Čo ho môže spôsobiť?

  • Jedlo je najčastejšou príčinou, prečo väčšina z nás občas zažíva pálenie záhy. Dajte si pozor na kyslé, mastné a korenisté jedlá. Pozor aj na cibuľu, paradajky, cesnak alebo pór. Z nápojov vám tieto nepríjemné pocity môžu privodiť sýtené nápoje, káva alebo alkohol – najmä víno.
  • Nadváha spôsobuje väčší tlak na žalúdok a tým pádom je nadmerne zaťažený aj pažerákový zvierač, ktorý sa môže otvoriť.
  • Užívanie liekov, najčastejšie tých proti astme, srdcovým ochoreniam alebo aj antikoncepcia, môžu taktiež spôsobovať pálenie záhy.
  • Dlhodobý stres sa môže prejaviť aj fyzicky – zvieraním žalúdka a nadmernou tvorbou žalúdočných kyselín. S tým prichádza ruka v ruke aj pálenie záhy.
  • Ak si po výdatnom jedle zapálite cigaretku, pre váš pažerák to môže znamenať veľmi zlé správy. Tabak totiž negatívne ovplyvňuje pažerákový zvierač.

Upravte si jedálniček

Do jedálnička (najmä večer) by ste mali zaradiť jedlá a prísady, ktoré majú nízky obsah kyseliny a nepodieľajú sa na jej tvorbe. Najlepšie sú teda ľahké, mierne korenené jedlá. Vhodné je kuracie mäso a zelenina (pozor na paradajky), ale pomáha zaradiť do jedálnička aj zázvor, fenikel alebo aloe vera. Keďže nesprávne stravovacie návyky spôsobujú u väčšiny z nás problémy s pálením záhy, odborníci odporúčajú dodržiavať zdravý životný štýl a k nemu patrí aj správne stravovanie. Keď si už chcete dopriať jedlo, ktoré by vám mohlo spôsobiť takéto problémy, odporúča sa konzumovať ho aspoň štyri až päť hodín pred tým, než pôjdete spať. Ležiaca poloha totiž uľahčuje návrat žalúdočnej kyseliny.

Niekoľko rád na záver

Ak vás pálenie záhy prepadne iba občas a viete určiť, čo je pravdepodobnou príčinou (jedlo, nápoje alebo iné), osvedčeným receptom je sóda bikarbóna alebo pohár mlieka, ktoré dokážu žalúdočné kyseliny neutralizovať. Pomáhajú aj čaje z byliniek, napríklad z mäty, medovky, paliny alebo púpavy. Ak týmito nepríjemnými pocitmi ale trpíte častejšie, je vhodné navštíviť vášho lekára. Pažerák totiž nie je pred kyselinou chránený a tieto stavy môžu vyústiť až do vzniku vredu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, health.com, webmd.com, womenshealthmagazine.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto jedlo prispeje k rapídnemu zhoršeniu mozgovej funkcie už v priebehu 4 týždňov

Toto jedlo prispeje k rapídnemu zhoršeniu mozgovej funkcie už v priebehu 4 týždňov

VČERA - 19:36Zdravie

Následkom pôsobenia tohto jedla na mozog sa dá vyhnúť pomocou správne zvolených doplnkov. Najúčinnejšou prevenciou je však zdravá strava.

Tento typ introvertov má vyššie riziko depresie

Tento typ introvertov má vyššie riziko depresie

VČERA - 9:10Zdravie

Depresia je viac než len prežívanie negatívnych emócií, ako je smútok a úzkosť.

Prečo sa budíme o tretej ráno a premýšľame nad najväčšími obavami?

Prečo sa budíme o tretej ráno a premýšľame nad najväčšími obavami?

VČERA - 7:31Zdravie

Spánok bežného človeka je pomerne často prerušovaný, no len niektorí na tieto rušivé momenty reagujú vedome. Prečo sa prebúdzame najmä o tretej nadránom a zamestnávame myseľ svojimi najväčšími obavami?

Dva jednoduché spôsoby, ako znížiť riziko COVID-19 o polovicu

Dva jednoduché spôsoby, ako znížiť riziko COVID-19 o polovicu

19:41 14.10.2021Zdravie

Tieto dva rizikové faktory viete mať pod kontrolou.

Smrteľný príznak perimenopauzy, s ktorým sa stretáva každá 10. žena

Smrteľný príznak perimenopauzy, s ktorým sa stretáva každá 10. žena

7:20 12.10.2021Zdravie

Mnohé z nich trpia v tichosti. Tento príznak perimenopauzy predstavuje smrteľné nebezpečenstvo.