Zavodnenie organizmu: Čo ho spôsobuje a ako sa mu dá zabrániť?

Zadržiavanie vody v tele je veľmi častý problém, ktorý nám zbytočne pridáva nejaký ten kilogram naviac. Prečítajte si, prečo vzniká a akým spôsobom mu môžete účinne zabrániť.
Zavodnenie je stav, kedy sa v tkanivách, dutinách alebo v obehovom systéme nahromadí voda. Je to pomerne bežné počas tehotenstva, kedy vedie k opuchom dolných končatín, členkov a tiež rúk. Zadržiavanie vody ale zažívajú častejšie aj málo aktívni ľudia, ľudia so sedavým spôsobom života alebo ľudia, ktorí sa dlhodobo nestravujú zdravo a vyvážene.
Retencia vody zvyčajne nie je nebezpečný stav, ale z dlhodobého hľadiska sa môže podieľať na zlyhaní srdca alebo ochorení obličiek. Vo väčšine prípadov sa ale zavodnenie dá pohodlne obmedziť, čím sa opuch stiahne.
Čo spôsobuje zadržiavanie vody?
Nadmerná konzumácia soli
Tento dôvod zavodnenia je najviac známy a aj najviac rozšírený. V súčasnosti ale nestačí, ak sa budete vyhýbať soľničke. Soľ sa totiž ukrýva aj v zdanlivo zdravých a neškodných potravinách.
Čítajte: Pozor na soľ! Vysoké množstvá sú ukryté aj v týchto potravinách
Nedostatok draslíka a vitamínu B6
Patrí medzi dôležité elektrolyty, ktoré udržujú rovnováhu tekutín v tele. Jeho množstvo si sami znižujeme nadmerným potením, konzumovaním soli a zanedbávaním príjmu draslíka. Pritom jeho nedostatok sa spája aj s inými zdravotnými problémami, napríklad so svalovými kŕčmi alebo priberaním. Rovnako sa na rovnováhe tekutín v tele podieľa aj vitamín B6.
Dehydratácia
Ak si myslíte, že zavodneniu zabránite tak, že telu upriete tekutiny, ste na omyle. Telo sa v prípade dehydratácie prepne do režimu prežitia a začne vodu ukladať. Pozor na pitie kávy a bublinkových nápojov. Tie vám so zavodnením nepomôžu.
Nedostatok horčíka
Magnézium sa podieľa na stovkách procesoch v našom tele a je veľmi potrebné aj pri odvodňovaní. Práve jeho nedostatok teda môže stáž za tým, že váš organizmus zadržiava tekutiny. Vyskúšajte denne prijať aspoň 200 mg horčíka, buď z doplnkov stravy alebo z prirodzených zdrojov, medzi ktoré patrí špenát, avokádo, tmavá listová zelenina, orechy a iné suroviny.
Čítajte: Varovné signály nedostatku horčíka
Nadmerná konzumácia spracovaných potravín
Obsahujú vysoké podiely soli a cukru. Cukor zvyšuje hladiny cukru v krvi a uvoľňuje inzulín. A veľká produkcia inzulínu zase spôsobuje zadržiavanie vody v tele.
Hormonálne výkyvy
Zažívajú ich najmä ženy v období menštruácie a menopauzy. Vtedy sa voda v tele zadržiava omnoho viac a vedie k zvýšeniu váhy o jeden až dva kilogramy.
Čítajte: Kolíše vám hladina hormónov? Tieto tipy vám pomôžu dostať ich späť do rovnováhy
Ako zabrániť vzniku zavodnenia?
- Upravte si jedálniček, zvážte hlavne konzumáciu jedál bohatých na cukor a umelé sladidlá.
- Znížte konzumáciu soli
- Doplňte chýbajúce vitamíny, najmä horčík, draslík a vitamín B6
- Pridajte pravidelný pohyb a dodržujte pitný režim
- Pri odvodnení vám môžu pomôcť aj niektoré diuretické bylinky, napríklad púpava, žihľava, ibištek a tiež suroviny ako cesnak alebo fenikel, či petržlen.
Tieto opatrenia budú mať účinok iba v prípade, že zavodnenie je krátkodobý problém. Ak s ním ale bojujete dlhodobo, môže ho spôsobovať iná diagnóza alebo lieky. Poraďte sa preto so svojim lekárom.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.