Medovka lekárska – spoznajte jej blahodárne účinky na telo aj myseľ

Medovka patrí medzi dobre známe a populárne byliny. Na jej účinky nedali dopustiť už naše babičky. Poďme sa pozrieť, ako prospieva nášmu zdraviu.
Možno ste doteraz vedeli iba o upokojujúcich účinkoch, ktoré má medovka na našu myseľ. No táto rastlinka v sebe skrýva omnoho viac.
-
Pre pokojnú noc
Tieto účinky sa prejavili najmä na deťoch, ktoré mali so spánkom problémy a na ženách, ktoré počas noci budili menštruačné bolesti. Odporúčame vám vypiť šálku medovkového čaju pol hodinu pred spaním.
Čítajte: Žihľava dvojdomá – mimoriadne liečivá a zdravá bylinka
-
Upokojí, no neotupí myseľ
Práve naopak, medovka posilní sústredenie a pomôže vám doslova „prečistiť hlavu“. Je veľmi vhodná pre študentov a tiež pre ľudí, ktorí majú mentálne náročnú prácu. Naviac pôsobí aj na pozdvihnutie nálady.
-
Podporí fungovanie pečene
Všetci vieme, že pečeň zbavuje naše telo toxínov. No tento proces môže byť niekedy náročný, zvlášť počas nejakého ochorenia. Medovka ale pri pravidelnej konzumácii podporuje fungovanie pečene a chráni ju pred poškodením toxínmi. Tiež podporuje tvorbu glutatiónu a superoxid dismutáza, čo sú prirodzené pečeňové antioxidanty.
-
Pomáha udržať hladiny cukru v krvi na stabilnej úrovni
Cukrovkári by rozhodne mali zvážiť, či nezaradia šálku medovkového čaju do svojho denného jedálnička. Tak, ako iné antioxidačné suroviny, aj medovka má vplyv na udržanie zdravej hladiny cukru v krvi.
-
Chráni mozgové bunky
Medovka obsahuje eugenol, ktorý chráni mozog pred poškodením. Konkrétne neutralizuje voľné radikály skôr, než napadnú mozgové bunky. Odporúča sa tiež konzumovať ako prevencia voči mŕtvici.
Čítajte: Repík lekársky: Boží bič na choroby
-
Na krásnu pleť
Medovka sa zvykne pridávať aj do prírodných kozmetických prípravkov. Ak teda na takú natrafíte, smelo si ju zaobstarajte, pretože má schopnosti rozžiariť pleť a bojovať s drobnými vráskami.
-
Silný antioxidant
Jej zloženie je bohaté na antioxidanty, ktoré chránia telo. Štúdie o eugenole a kyseline rozmarínovej preukazujú jej blahodárny vplyv na mozog. Medzi jej ďalšie významné látky patrí kyselina ferulová a kávová a kvercetín.
Zber a sušenie
Medovka sa v hojnom množstve vyskytuje aj u nás vo voľnej prírode. Najvhodnejšie je zbierať ju od júna do augusta. Zbierajte listy s vňaťou. Sušte ju na tmavom a dobre vetranom mieste, lístky neobracajte. Odporúčame sušenú rastlinu skladovať maximálne rok. Na prípravu čaju použite tri lyžičky sušenej byliny.
Ak nemáte možnosť si nazbierať vlastnú, stále si môžete zakúpiť čaj v lekárni alebo aj v potravinách.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.