• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.12.2022Meniny má Izabela
Bratislava

Repík lekársky: Boží bič na choroby

  • 19:04 02.07.2015
  • Bratislava
Repík lekársky: Boží bič na choroby

Arček, konopec, hrebíček, boží bič – nech repík nazvete hocako, stále bude jedným z najviac využívaných a aj najlepších liekov, ktoré nám príroda darovala. V článku vám prezradíme, ako z neho doma vyrobíte liečivé prípravky a na čo všetko nám môže poslúžiť.

Repík využívali už starovekí Gréci na liečenie očí a aj jeho latinský názov Agrimonia znamená doslova „rastlina, ktorá lieči oči“. U nás zbierame listy a vňať z repíka v júli a auguste. Má rád suchú pôdu a veľa slnka, nájdete ho teda najmä na rúbaniskách, lúkach a kopcoch. Pri jeho zbere ale dávajte veľký pozor – repík sa nesmie trhať. Použite nožnice alebo nôž, aby ste oddelili vňať.

Čítajte: Žihľava dvojdomá – mimoriadne liečivá a zdravá bylinka

Repík má tendenciu vlhnúť, sušte ho teda na dobre vetranom, suchom a tmavom mieste. Skladuje sa v papierovom alebo plátenom vrecku.

Čo obsahuje repík a kedy ho používať?

Repík je bohatý na flavonoid kvercetín, silice, triesloviny a polyfenoly katechín a tianín. Taktiež obsahuje saponíny, kyselinu kremičitú a vitamíny B, C, K.

Pôsobí veľmi dobre pri problémoch so žalúdkom, pečeňou alebo celkovo s tráviacim traktom. Keďže obsahuje protizápalové látky, je vhodný pri zápaloch hrdla, problémoch s hlasivkami alebo všeobecne pri nádche. Dokáže ale pomôcť aj močovému ústrojenstvu a ľuďom, ktorí trpia anémiou. Repík sa využíva aj v kozmetike – pomáha bojovať pri vzniku a zapáleniu akné.

Vyskúšajte tieto domáce recepty

  • Čaj – Pripravuje sa zo sušených bylín. Jednu lyžicu zalejte štvrť litrom vody a nechajte lúhovať zhruba päť minút. Pite dva až trikrát denne.
  • Kloktadlo - Môžete nakvapkať niekoľko kvapiek tinktúry do vody alebo kloktať vychladeným repíkovým čajom pri zápaloch hrdla.
  • Tinktúra – Nakrájanú vňať vložte na dno zaváraninovej fľaše a zalejte 40% liehom (žitným alebo ovocným). Fľašu uzatvorte a nechajte aspoň dva týždne zmes odstáť. Preceďte a tinktúru vlejte do menšej fľaštičky. Môžete ju užívať vnútorne (na tráviace ťažkosti) alebo ňou potierať odreniny, ekzémy, popáleniny a akné.
  • Suchý obklad – Povarte listy a vytlačte z nich šťavu. Suché listy potom jemne potrite olejom (aby sa neprilepili na pokožku) a priložte na čelo. Tento obklad má pomôcť uvoľniť migrénu.

Čítajte: Bylinkové sirupy – takto ich jednoducho pripravíte doma

Zaujímavosť na záver

Repík sa v minulosti využíval aj na zaháňanie zlých duchov. Ľudia si ho vešali na dvere, okná alebo ho usušený dávali pod posteľ. Mal za úlohu chrániť pred zlom, škriatkami a obracať zlé čary späť na toho, kto ich vyslal. Traduje sa aj, že ak ste si túto bylinku položili pod vankúš, vyvolala ťažký spánok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, herbal-supplement-resource.com, herbwisdom.com, Foto: geograph.org.
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto dva druhy ovocia a zeleniny pri artritíde radšej vynechajte. Ide o bežné spúšťače bolesti

Tieto dva druhy ovocia a zeleniny pri artritíde radšej vynechajte. Ide o bežné spúšťače bolesti

VČERA - 10:17Zdravie

Ovocie, ktorého hlavnou zložkou je solanín, môže u pacientov s artritídou vyvolať prudkú bolesť.

Tieto príznaky rakoviny si môžete všimnúť pri kráčaní

Tieto príznaky rakoviny si môžete všimnúť pri kráčaní

VČERA - 6:57Zdravie

Rakovina sa najčastejšie prejavuje vo forme hrčiek, opuchov a podozrivých znamienok. Niekedy však treba sledovať aj menej zreteľné náznaky.

Máte sedavé zamestnanie? Rozhýbte sa aspoň raz za hodinu

Máte sedavé zamestnanie? Rozhýbte sa aspoň raz za hodinu

9:17 07.12.2022Zdravie

Sedavý životný štýl zvyšuje riziko predčasného úmrtia.

5 spôsobov, ako vylepšiť kávu o vitamíny a antioxidanty

5 spôsobov, ako vylepšiť kávu o vitamíny a antioxidanty

7:23 07.12.2022Zdravie

​Zabúdate na denný príjem vitamínov? Vďaka vylepšenej káve sa vám to nestane.

Váš pes môže byť na vás alergický. Takto to spoznáte

Váš pes môže byť na vás alergický. Takto to spoznáte

13:01 06.12.2022Zdravie

Je váš pes chorý alebo je na vás alergický?