• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
15°Bratislava

Repík lekársky: Boží bič na choroby

  • 19:04 02.07.2015
  • Bratislava
Repík lekársky: Boží bič na choroby

Arček, konopec, hrebíček, boží bič – nech repík nazvete hocako, stále bude jedným z najviac využívaných a aj najlepších liekov, ktoré nám príroda darovala. V článku vám prezradíme, ako z neho doma vyrobíte liečivé prípravky a na čo všetko nám môže poslúžiť.

Repík využívali už starovekí Gréci na liečenie očí a aj jeho latinský názov Agrimonia znamená doslova „rastlina, ktorá lieči oči“. U nás zbierame listy a vňať z repíka v júli a auguste. Má rád suchú pôdu a veľa slnka, nájdete ho teda najmä na rúbaniskách, lúkach a kopcoch. Pri jeho zbere ale dávajte veľký pozor – repík sa nesmie trhať. Použite nožnice alebo nôž, aby ste oddelili vňať.

Čítajte: Žihľava dvojdomá – mimoriadne liečivá a zdravá bylinka

Repík má tendenciu vlhnúť, sušte ho teda na dobre vetranom, suchom a tmavom mieste. Skladuje sa v papierovom alebo plátenom vrecku.

Čo obsahuje repík a kedy ho používať?

Repík je bohatý na flavonoid kvercetín, silice, triesloviny a polyfenoly katechín a tianín. Taktiež obsahuje saponíny, kyselinu kremičitú a vitamíny B, C, K.

Pôsobí veľmi dobre pri problémoch so žalúdkom, pečeňou alebo celkovo s tráviacim traktom. Keďže obsahuje protizápalové látky, je vhodný pri zápaloch hrdla, problémoch s hlasivkami alebo všeobecne pri nádche. Dokáže ale pomôcť aj močovému ústrojenstvu a ľuďom, ktorí trpia anémiou. Repík sa využíva aj v kozmetike – pomáha bojovať pri vzniku a zapáleniu akné.

Vyskúšajte tieto domáce recepty

  • Čaj – Pripravuje sa zo sušených bylín. Jednu lyžicu zalejte štvrť litrom vody a nechajte lúhovať zhruba päť minút. Pite dva až trikrát denne.
  • Kloktadlo - Môžete nakvapkať niekoľko kvapiek tinktúry do vody alebo kloktať vychladeným repíkovým čajom pri zápaloch hrdla.
  • Tinktúra – Nakrájanú vňať vložte na dno zaváraninovej fľaše a zalejte 40% liehom (žitným alebo ovocným). Fľašu uzatvorte a nechajte aspoň dva týždne zmes odstáť. Preceďte a tinktúru vlejte do menšej fľaštičky. Môžete ju užívať vnútorne (na tráviace ťažkosti) alebo ňou potierať odreniny, ekzémy, popáleniny a akné.
  • Suchý obklad – Povarte listy a vytlačte z nich šťavu. Suché listy potom jemne potrite olejom (aby sa neprilepili na pokožku) a priložte na čelo. Tento obklad má pomôcť uvoľniť migrénu.

Čítajte: Bylinkové sirupy – takto ich jednoducho pripravíte doma

Zaujímavosť na záver

Repík sa v minulosti využíval aj na zaháňanie zlých duchov. Ľudia si ho vešali na dvere, okná alebo ho usušený dávali pod posteľ. Mal za úlohu chrániť pred zlom, škriatkami a obracať zlé čary späť na toho, kto ich vyslal. Traduje sa aj, že ak ste si túto bylinku položili pod vankúš, vyvolala ťažký spánok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, herbal-supplement-resource.com, herbwisdom.com, Foto: geograph.org.
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako rázne zastaviť prejedanie: Tieto 4 jedlá nesmiete vynechať z jedálnička

Ako rázne zastaviť prejedanie: Tieto 4 jedlá nesmiete vynechať z jedálnička

DNES - 13:08Zdravie

Kľúčom k chudnutiu nie je len vynechávanie kalórií, ale aj ich správne zloženie. Tieto jedlá spravia rázny koniec s prejedaním.

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

DNES - 10:57Zdravie

Vďaka jemnej chuti a farbe sa biele korenie hodí nielen do svetlých pokrmov. Zistite, o čo prichádzate, keď ho pri varení obchádzate.

​V ktorej časti dňa je ideálny čas na veľkú potrebu? Slová odborníkov sú jednoznačné

​V ktorej časti dňa je ideálny čas na veľkú potrebu? Slová odborníkov sú jednoznačné

DNES - 6:37Zdravie

Rozhovor o návšteve toalety a zdravom vyprázdňovaní by nemal byť tabu, tvrdia lekári. Ako zistiť, či vaše vyprázdňovanie funguje správne?

Čas, kedy chodíte spať a vaše sny môžu predpovedať riziko demencie

Čas, kedy chodíte spať a vaše sny môžu predpovedať riziko demencie

VČERA - 21:52Zdravie

Vaše spánkové návyky môžu predpovedať, aká je pravdepodobnosť, že sa u vás rozvinie demencia.

​Počas tehotenstva sa vyhýbajte tomuto analgetiku. Takéto môžu byť následky na plod

​Počas tehotenstva sa vyhýbajte tomuto analgetiku. Takéto môžu byť následky na plod

VČERA - 21:14Zdravie

K jeho užívaniu vás môže lákať množstvo dôvodov, no počas tehotenstva to radšej neriskujte. Takto sa môže známe analgetikum podpísať na zdraví potomka.