Ako škodí umelé svetlo vášmu zdraviu

Zistite, ako môže umelé svetlo škodiť ľudskému organizmu a psychike. Prezradíme vám aj prečo sú klasické žiarovky najlepšie.
Rôzne formy umelého osvetlenia, na ktorom sme závislí, obsahuje väčšie množstvo modrého spektra než v prirodzenom slnečnom svetle, ktoré obsahuje celé farebné spektrum svetla. Modré spektrum v umelom osvetlení sa nazýva modré svetlo. Bežné žiarovky vyžarujú najmenej modrého svetla, zatiaľ čo žiarivky, LED a ďalšie energeticky úsporné žiarovky s ortuťovými plynmi ho vyžarujú viac.
Čítajte: Neponocujte s elektronikou
Modré svetlo je nevyhnutné pre polovicu dňa. Je obsiahnuté v slnečnom svetle a je tiež súčasťou dennej aktivity. Hovorí rastlinám, aby sa otvorili a uvideli svetlo sveta a signalizuje určité bunkové metabolické reakcie v našom tele. Počítačové monitory, televízory a tablety vyžarujú viac modrého svetla ako väčšina iných foriem umelého osvetlenia. Mnohí z nás trávia veľa času v noci sledovaním elektronických zariadení.
Vystavenie modrému svetlu potom, čo zapadne slnko, má svoje negatívne dôsledky, ako sú zmeny biorytmu a ďalšie metabolické zmeny, ktoré vysielajú zmätené signály do celého tela. Vplyv modrého svetla na človeka, zvieratá a rastliny teraz skúmajú vedci na Southern Methodist University.
Čítajte: 5 dôvodov, prečo sa cítite stále unavení
Existujú aj staršie štúdie o účinkoch modrého svetla na naše metabolické cirkadiánne hodiny a hladiny melatonínu, vrátane štúdie z Harvardu a z University of Toronto.
Štúdia z Toronta zistila, že úrovne melatonínu, spánkového hormónu, ktorý je narušený modrým spektrom z denného a umelého svetla, boli také isté u ľudí, ktorí boli vystavení tlmenému umelému svetlu ako u tích, ktorí boli vystavení silnému umelému osvetleniu a zároveň mali okuliare na neutralizáciu.
Čítajte: Kvalitný spánok základom nášho zdravia
Okuliare na neutralizáciu modrého svetla teda môžu byť aspoň čiastočným riešením. Vzhľadom k tomu, že červené spektrum prirodzeného slnečného svetla je najsilnejšie za súmraku, ktorý ponúka úvod k spánku, Harvardská štúdia odporúča používať červené svetlá ako nočné osvetlenie, ktoré má menej rušivú dynamiku na naše cirkadiáne hodiny a hladiny melatonínu.
Harvardská štúdia tiež odporúča obmedziť používanie počítačov, televízorov a ďalších elektronických zariadení niekoľko hodín pred spaním. Ayurveda a ďalšie tradičné medicíny odporúčajú jesť najväčšie jedlo za denného svetla na podporu optimálneho trávenia.
Pozrite si: Nedostatok spánku? Takto môžete dopadnúť
Niekoľko iných štúdií uvádza súvislosť medzi abnormálnym denným rytmom a depresiou, bipolárnou poruchou, obezitou, cukrovkou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, a najvýraznejšie so sezónnou afektívnou poruchou, čo je mierna forma depresie zo zimného obdobia najmä v severských krajinách, ktoré majú dlhé noci.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.