• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Slnečné svetlo a rybí olej pomáhajú liečiť psychické poruchy

  • 19:38 21.12.2015
  • Bratislava
Slnečné svetlo a rybí olej pomáhajú liečiť psychické poruchy

Výsledky štúdie naznačujú, že dva dôležité stopové prvky by mohli mať významnú úlohu pri znižovaní výskytu a závažnosti rôznych psychických porúch.

Podľa štúdie výskumníkov z Children's Hospital Oakland Research Institute publikovanej v časopise FASEB Journal neurotransmiter serotonín môže byť jedným z hlavných mechanizmov, vďaka ktorým vitamín D a omega-3 mastné kyseliny pomáhajú zlepšiť duševné zdravie.

"Tieto dôležité stopové prvky pomáhajú funkcii mozgu a ovplyvňujú spôsob, akým sa správame," povedala výskumníčka Rhonda Patrick.

Od depresie k schizofrénii

Výskumníci ďalej odhalili nespočetné spôsoby, akými vitamín D a omega-3 mastné kyseliny prospievajú kognitívnemu a emocionálnemu zdraviu. Obe z týchto základných živín boli spojené nielen s prevenciou psychiatrických porúch, ale aj so zlepšením psychiatrických symptómov, ako aj správania a kognitívnych funkcií u pacientov s určitými poruchami mozgu.

Napríklad štúdia zverejnená v zborníku Národnej akadémie vied v septembri 2014 zistila, že vitamín D môže pomôcť s recykláciou neurotransmiterov, oblasti mozgu zodpovednej za pamäť a učenie, a tým pomáha zabrániť kognitívnemu poklesu. Ďalšia štúdia z roku 2014 publikovaná v časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism zistila, že nedostatok vitamínu D by mohol zdvojnásobiť riziko vzniku schizofrénie.

Čítajte: TOP potraviny s vysokým obsahom vitamínu D

Rôzne štúdie tiež spájajú vyššie úrovne omega-3 s lepšou náladou a nižšou mierou psychických porúch. Komplexný výskum zverejnený v Journal of Clinical Psychiatry v roku 2010 zistil, že omega-3 doplnky výrazne zlepšili príznaky depresie u pacientov, ktorí tiež trpia úzkosťou a nereagovali na antidepresíva.

Čítajte: Omega-3 mastné kyseliny - zlepšujú pamäť, sústredenie a náladu

Telo prirodzene produkuje vitamín D pri vystavení slnečnému žiareniu a omega-3 mastné kyseliny sú nájdené v rôznych potravinách, najmä v rybom oleji.

Spojenie so serotonínom

V predchádzajúcej štúdii výskumníci zistili, že vitamín D pomáha regulovať syntézu serotonínu aminokyseliny tryptofánu. Poznamenali, že toto môže byť súvislosť medzi nízkymi hladinami vitamínu D u detí a vývojom autizmu.

V najnovšej štúdii autori diskutujú, že serotonín hrá kľúčovú úlohu v celej rade kognitívnych procesov, vrátane rozhodovania, sociálneho správania, nálady a impulzov. Nízka hladina serotonínu môže hrať úlohu pri ochoreniach, ako sú poruchy nálady (depresia a bipolárna porucha), schizofrénia, autizmus a hyperaktivita.

Autori uvádzajú, že omega-3 eikosapentaenová kyselina (EPA) znižuje aktivitu zápalových signálnych molekúl v mozgu známych ako prostaglandíny E2 série, ktoré inhibujú uvoľňovanie serotonínu. Preto znižujú zápal mozgu (spojený s rôznymi ochoreniami mozgu) a zvyšujú hladinu serotonínu. Omega-3 kyselina dokosahexaenová (DHA) zvyšuje fluiditu bunkových membrán pri synapsách neurónov, čím sa zvyšuje ich účinnosť pri použití serotonínu.

Čítajte: Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú aj 7 rokov po vysadení

Vitamín D okrem svojej úlohy vo výrobe serotonínu tiež pomáha regulovať expresiu približne 1000 jednotlivých génov v tele.

Čítajte: Slnečný vitamín D. Ako ho mať dostatok aj v zime?

Hlavnou výhodou tohto prístupu je, že tieto živiny sú do značnej miery bez vedľajších účinkov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, endocrine.org, fasebj.org, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.