• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
20°Bratislava

Ak máte tento mobilný telefón, rozlúčte sa so súkromím

  • 20:17 18.04.2024
  • Espoo
Ak máte tento mobilný telefón, rozlúčte sa so súkromím

Obľúbená značka smartfónov podľa expertov zbiera dáta o používateľoch.

Odborníci varovali, že utajiť svoje súkromné údaje pred spoločnosťou Apple je "prakticky nemožné". Nová štúdia naznačuje, že predvolené aplikácie v iPhone, iPade a MacBooku zhromažďujú vaše osobné údaje, aj keď sa zdajú byť vypnuté.

Ide o prvú štúdiu, ktorá skúmala nastavenia ochrany súkromia predvolených aplikácií spoločnosti Apple, konkrétne Safari, Siri, Family Sharing, iMessage, FaceTime, Lokalizačné služby, Find My a Touch ID. Docent Janne Lindqvist, vedúci katedry informatiky na fínskej univerzite Aalto, povedal:

"Zamerali sme sa na aplikácie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou platformy a ekosystému. Tieto aplikácie sú prilepené k platforme a zbaviť sa ich je prakticky nemožné. Vzhľadom na spôsob, akým je navrhnuté používateľské rozhranie, používatelia nevedia, čo sa deje. Používateľ má napríklad možnosť zapnúť alebo nezapnúť Siri, virtuálnu asistentku spoločnosti Apple. Povolenie sa však vzťahuje len na to, či používate hlasové ovládanie Siri. Siri zhromažďuje údaje na pozadí z iných aplikácií, ktoré používate, bez ohľadu na vašu voľbu, pokiaľ nerozumiete tomu, ako vstúpiť do nastavení a konkrétne to zmeniť.”

Tím výskumníkov poznamenáva, že ochrana vášho súkromia na zariadení Apple by si vyžadovala odborné znalosti a vytrvalosť. Zistili tiež, že online pokyny sú nielen mätúce, ale neuvádzajú všetky potrebné kroky ani nevysvetľujú, čo sa so zozbieranými údajmi deje.

Bežný používateľ zber dát nevie vypnúť

Foto: Shahid Jamil/Shutterstock.com

Aby vedci otestovali, či priemerný používateľ dokáže úspešne chrániť svoje údaje, pripravili rozhovory, v ktorých sa účastníci mali pokúsiť zmeniť svoje nastavenia. Účastníci boli schopní urobiť jeden alebo dva kroky správnym smerom, ale žiadnemu sa nepodarilo úplne ochrániť svoje súkromie a všetkým trvalo dlho, kým našli a upravili nastavenia. Výskumníčka Amel Bourdoucen uviedla:

"Online pokyny na obmedzenie prístupu k údajom sú veľmi zložité a mätúce a potrebné kroky sú roztrúsené na rôznych miestach. Neexistuje jasný návod na to, či treba prejsť do nastavení aplikácie, do centrálnych nastavení - alebo dokonca do oboch. Ukázalo sa, že účastníci neboli schopní zabrániť žiadnej z aplikácií, aby zdieľala ich údaje s inými aplikáciami alebo poskytovateľom služieb.”

Výskumníci tvrdia, že si nemôžu byť istí, čo Apple so získanými údajmi robí, ale predpokladajú, že slúžia najmä na trénovanie umelej inteligencie stojacej za Siri a na poskytovanie personalizovaných zážitkov.

Štúdia podrobne uvádza niekoľko návrhov, ako zlepšiť usmernenia v budúcnosti. Výskumníci napríklad navrhujú zvoliť si služby tretej strany, napríklad vymeniť Safari za Firefox.

Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, acris.aalto.fi
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Bývalá stewardka sa podelila o svoje skúsenosti z práce v niekoľkých aerolinkách.

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

VČERA - 20:33Zaujímavosti

Pri hnojení čučoriedok je potrebný trochu iný prístup a aj látky, keďže čučoriedky si vyžadujú rozdielne podmienky ako iné rastliny vo vašej záhrade.

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

VČERA - 18:35Zaujímavosti

Pažítku pozná každý a mnohí majú radi. Dokážete z nej však zužitkovať viac ako len zelené stonky, takže rozhodne nezabúdajte ani na kvety.

Zvieratá z útulkov si v sobotu v Bratislave hľadajú nových majiteľov

Zvieratá z útulkov si v sobotu v Bratislave hľadajú nových majiteľov

VČERA - 12:59Zaujímavosti

V sobotu sa v Bratislave koná charitatívne adopčné podujatie Nájdite sa...! so zvieratkom z útulku.