10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o vašich obličkách

Často sa zdá, že obličkám nevenujeme takú pozornosť a starostlivosť, ako napríklad srdcu, pľúcam alebo mozgu. Lenže aj tento orgán je životne dôležitý. Prečítajte si, čo by ste mali o zdravých a funkčných obličkách vedieť.
1. Sú menšie, než si myslíte
Jedna oblička má zhruba veľkosť päste, počítačovej myši či menšieho telefónu. Sú to teda pomerne malé orgány, ktoré ale musia odvádzať o to viac práce. U dospelého človeka tvoria iba 0,5 % z celkovej váhy tela.
2. Obličky robia viac úkonov, než len filtráciu odpadových látok v tele
Konkrétne zbavovať telo odpadových látok, regulovať tekutiny v tele a krvný tlak. Tiež sa podieľajú na produkcii červených krviniek a určitým spôsobom aj na metabolizme kostí (teda vápnika, vitamínu D a fosforu).
Čítajte: 10 nenápadných príznakov ochorenia obličiek
3. Na prežitie vám stačí jedna fungujúca oblička
Ak vám aspoň jedna oblička funguje lepšie, než na 75%, bohate to stačí na správne fungovanie organizmu. Vďačíme za to flexibilite nefrónov (stavebná jednotka obličiek), ktoré sa dokážu v prípade potreby zväčšiť.
4. Tok arteriálnej krvi v obličkách je väčší než v srdci, pečeni alebo v mozgu
Za hodinu sa do obličiek dostane okolo 70 litrov krvi. Za celý deň prefiltrujú krv v tele až 400-krát.
5. Čo najčastejšie spôsobuje ochorenia
Okrem zlej životosprávy stoja za problémami s obličkami aj cukrovka, vysoký krvný tlak a kôrnatenie ciev. Tie sú vo vyspelých krajinách považované za primárnu príčinu problémov s funkčnosťou obličiek.
6. Všeobecné príznaky ochorenia obličiek
Medzi bežné symptómy patrí problém s močením a zvláštne sfarbenie moču, prípadne bolesť. Medzi menej výrazné príznaky patrí opuch dolných končatín, nechutenstvo, únava až vyčerpanie, pocit smädu či svrbenie pokožky.
7. Ich zdravie a funkčnosť môžeme vo veľkej miere ovplyvniť
Ak obmedzíte vysoký príjem soli (sodíka) a budete pravidelne dodržiavať pitný režim, vaše obličky sa vám poďakujú spoľahlivým fungovaním. Tiež obmedzte príjem kofeínu, alkoholu a stravujte sa zdravo.
8. Transplantácia obličky patrí k najúspešnejším typom
Prvý pokus sa uskutočnil už v roku 1933, no neúspešne. Až od roku 1954 prebiehajú úspešné transplantácie. V súčasnosti je úspešných 90 – 95% transplantácií obličiek.
Čítajte: Top potraviny pre zdravé obličky
9. Najlepší darca je blízky príbuzný
Teda rodič alebo súrodenec. Takéto transplantácie majú hladký priebeh a vysokú úspešnosť. Telo má najväčšiu šancu prijať nový orgán a fungovať bez zbytočných komplikácií.
10. Chronické ochorenie obličiek sa nedá vyliečiť
Lieky môžu spomaľovať progres choroby, tlmiť nepríjemné symptómy a pomáhať získať celkovú kontrolu nad priebehom ochorenia. No chronické typy týchto ochorení sa nikdy nedajú vyliečiť úplne.
Ako sa o obličky staráte vy?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.