• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
19°Bratislava

10 nenápadných príznakov ochorenia obličiek

 • 20:10 23.10.2015
 • Bratislava
10 nenápadných príznakov ochorenia obličiek

Začiatky obličkových ochorení bývajú pomerne nenápadné. Väčšinou zbystríme pozornosť až pri poriadnych bolestiach v oblasti krížov. Prečítajte si o desiatich nenápadných symptómoch, ktoré signalizujú, že s vašimi obličkami niečo nie je v poriadku.

 • Zmeny v močení

Či je to potreba častejšie močiť, zmena vo farbe a konzistencii moču, krv v moči alebo bolesti pri močení, nemali by ste tento symptóm podceniť. Ide o najčastejší a najviac jednoznačný príznak ochorenia obličiek. Ak na sebe pozorujete takéto problémy, vyhľadajte lekára.

 • Opuch

Všímajte si, či vaše končatiny alebo tvár nezačínajú spontánne opúchať, aj keď ich nenamáhate. Zadržiavanie tekutín v tele je ďalším z príznakov nefungujúcich obličiek.

 • Únava a slabosť

Ak je vaše telo plné neprefiltrovaných toxínov, môžete cítiť bezdôvodnú únavu a vyčerpanie. Zdravé obličky vytvárajú hormón erythropoietin, ktorý napomáha tvorbe červených krviniek. Poškodené obličky ho ale neprodukujú, čo sa môže prejaviť anémiou, teda chudokrvnosťou.

 • Závraty

Strata orientácie v priestore, točenie hlavy, závraty – to všetko patrí k príznakom anémie, pod ktorú sa môžu podpisovať aj nefungujúce obličky. Ak sa objavia aj problémy s pamäťou či sústredením, návštevu lekára by ste nemali odkladať.

 • Bolesť chrbta

Toto je symptóm, pri ktorom mnohí spozornejú. Bolesti chrbta, najmä v oblasti krížov, sú notoricky známy príznak problémov s obličkami. Ak sa u vás objaví tento príznak, mali by ste bezodkladne navštíviť lekára.

 • Vyrážky a svrbenie pokožky

Nedostatočné filtrovanie toxínov sa môže prejaviť aj na pokožke – nezvyčajnými vyrážkami. Tiež môžu spôsobiť nerovnováhu medzi vápnikom a fosforom v krvi, čo sa prejavuje svrbením pokožky.

 • Nevoľnosť a zvracanie

Nielen ochorenia tráviaceho traktu sa prejavujú nevoľnosťou až zvracaním. Ak ich zažívate najmä ráno, s veľkou pravdepodobnosťou môžu byť na vine aj obličky. Keďže nefiltrujú dostatočne toxíny, vedie to k nahromadeniu dusíka močoviny v krvnom riečisku. Práve to stimuluje gastrointestinálne sliznice a spôsobuje nevoľnosť.

 • Amoniakový zápach z úst

Ochorenia obličiek sa môžu prejaviť aj kovovou chuťou v ústach alebo tzv. amoniakovým dychom. Opäť to spôsobuje vyššia hladina močoviny v krvi. Močovina sa v ústach pomocou slín rozkladá na amoniak, čo spôsobuje nepríjemný zápach z úst.

 • Zimomravosť

Je jedným z príznakov anémie, za ktorou sa často skrývajú problémy s obličkami. Ak je vám zima aj v teplých priestoroch, prípadne máte zimnicu v kombinácii s inými príznakmi, mali by ste rozhodne vyhľadať lekára.

 • Dýchavičnosť

Zadýchate sa aj pri minimálnej námahe. Jednou z príčin môže byť aj ochorenie obličiek. Nesprávne fungovanie tohto orgánu totiž môže viesť k ukladaniu nadbytočných tekutín aj v pľúcach.

Na nepravidelnom srdcovom rytme sa zase podieľa (obličkami) nedostatočne prefiltrovaný draslík v organizme.

Podarilo sa vám odhaliť chorobu skôr, než prepukli bolestivé symptómy? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, top10homeremedies.com, webmd.com, health.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

VČERA - 19:52Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

VČERA - 7:21Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

20:45 03.08.2022Zdravie

Ľudia, ktorí zažili depresiu, mali hyperkonektivitu v oblastiach mozgu, ktoré boli spojené s rumináciou.