Mastné vlasy: 10 účinných tipov, ako sa ich zbavíte

Umývate si vlasy pomerne často, no napriek tomu sú už po necelom dni mastné, spľasnuté a bez života? Nie ste sami, tento problém trápi veľa ľudí, mužov aj ženy. Našťastie existuje niekoľko trikov, ako sa rýchlo mastiacich vlasov účinne zbaviť.
Príčiny, pre ktoré sa vlasy rýchlo mastia, bývajú rôzne. Môže sa pod ne podpísať stres, hormonálne výkyvy, zlá životospráva a často aj nadmerné používanie vlasových produktov, nesprávna starostlivosť či dedičnosť. Spolu s mastnými vlasmi sa na pokožke hlavy často zvyknú objavovať aj lupiny a pokožka zvyčajne svrbí.
Najúčinnejším a najfrekventovanejším riešením je časté umývanie vlasov špeciálnymi šampónmi alebo suchými šampónmi. Aj tu ale treba mať na pamäti, že vhodné je vyberať šampóny s neutrálnym pH, najlepšie bylinkové alebo citrusové. Umývajte si hlavu vlažnou alebo studenou vodou, ktorá sťahuje póry. Ak používate kondicionér, nanášajte ho iba na končeky, nie na korienky.
Ďalšími vhodnými pomocníkmi pri mastných vlasoch sú aj domáce suroviny. Vyskúšajte niektoré z nich:
- Aloe vera – Zmiešajte gél so šampónom, môžete pridať aj lyžičku citrónovej šťavy. Naneste na vlasy, nechajte pôsobiť ako klasický šampón a zmyte.
- Lieskový olej – Zmiešajte niekoľko kvapiek s vodou a do tohto mixu ponorte vatový tampón. Ten si potom prikladajte na pokožku hlavy a nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu. Odporúčame potom vlasy umyť šampónom.
- Čaj – Pripravte si šálku čierneho alebo zeleného čaju a aplikujte na pokožku hlavy. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom zmyte.
- Vodka – Je veľmi účinná, pretože u väčšiny ľudí zaberá najrýchlejšie. Stačí ju zmiešať so šampónom alebo s vodou v pomere 1:2, naniesť na vlasy, nechať pôsobiť niekoľko minút a nakoniec zmyť. Alkohol ale môže jemné vlasy veľmi vysušiť a poškodiť, takže s touto kúrou radšej opatrne.
- Citrónová šťava – Zmiešajte ju s vodou a naneste na pokožku hlavy. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a zmyte.
- Jedlá sóda – Môžete ju zmiešať s vodou alebo so šampónom. Opäť ju budete aplikovať na pokožku hlavy, necháte pôsobiť aspoň päť minút a zmyjete.
- Med – Môžete ho pridávať k aloe vera, citrónovej šťave alebo jedlej sóde. Zvyčajne sa samotný med na vlasy neaplikuje.
- Jablčný ocot – Používajte iba zriedený jablčný ocot. Pridajte dve lyžice do pohára teplej vody a dobre premiešajte. Aplikujte na pokožku hlavy, nechajte pôsobiť niekoľko minút a následne umyte.
- Bielok – Vyšľahajte bielok z dvoch vajec a naneste na hlavu. Nechajte pôsobiť zhruba pol hodinu a následne umyte vlasy šampónom.
- Zriedené pivo – Zmiešajte obyčajné pivo v pomere 1:1 s vodou a naneste na vlasy. Nechajte pôsobiť päť až desať minút a následne si umyte vlasy šampónom.
Mastných vlasov sa nezbavíte účinne na prvýkrát a je možné, že budete musieť vyskúšať viac týchto surovín. No ak to nevzdáte, čoskoro sa nadmerný maz z pokožky na hlave stiahne a vy sa budete tešiť z krásnych zdravých vlasov.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.