• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
15°Bratislava

Týmito zlozvykmi najviac škodíte srdcu

 • 12:20 01.10.2015
 • Bratislava
Týmito zlozvykmi najviac škodíte srdcu

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako maličkosť, no ak tieto zlozvyky pravidelne opakujete, môžete tým zbytočne škodiť vášmu srdcu.

Každý chce mať zdravé srdce. Pritom srdcovocievne choroby postihujú každého tretieho Slováka a medzi najčastejšou príčinou úmrtia stále figuruje infarkt. Čo teda robiť, aby sme sa takýmto problémom vyhli? Naše každodenné zvyky na to majú väčší podiel, než by ste čakali.

Strava

Pravidelná a častá konzumácia červeného mäsa, jedál s prázdnymi kalóriami a nadmerného množstva soli zvyšujú riziko kôrnatenia ciev, hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Celkovo takýmto životným štýlom zvyšujete šance na zástavu srdca. To samozrejme neznamená, že si občas nemôžete dopriať, no základom vášho jedálnička by malo byť chudé mäso, ovocie, zelenina a zdravé tuky a sacharidy.

 • Prejedanie
  Ak sa pravidelne prejedáte, zrejme budete mať nejaké to kilo navyše. Lenže obézni ľudia majú až 72% pravdepodobnosť, že im zlyhá srdce. Zvyčajne je to v dôsledku upchatia ciev tukom.
 • Alkohol
  Menšie množstvá srdcu nevadia, no ak to s alkoholom pravidelne preháňate, môžete si nenápadne zvyšovať krvný tlak a hladiny tuku v krvi.

Pohyb

 • Časté sedenie
  Sedavé zamestnanie, následne sedenie na pive s priateľmi a následne sedenie pred televízorom alebo za počítačom má veľký vplyv na hladinu cukru a tuku v krvi. A podľa všetkého ani občasné cvičenie nedokáže presedený čas dostatočne kompenzovať. Skúste preto vždy stáť alebo kráčať, keď sa dá. Zaujímavým riešením môže byť aj sledovanie televízie počas toho, ako budete cvičiť na stacionárnom bicykli.
 • Nesprávne cvičenie
  Veľa ľudí sa do cvičenia vrhne naraz a bez dostatočných znalostí. Zvyčajne rýchlo skončia, znechutení a často aj so zranením. Alebo pokračujú v cvičení a neprispôsobia ho svojmu veku a zdravotnému stavu. Najlepšia voľba je poradiť sa s odborníkom alebo si poriadne naštudovať dostupné zdroje o cvičení, ktorému sa chcete venovať. Pre vaše srdce nemá zmysel prepínať sily no ani úplným zavrhnutím cvičenia mu nespravíte dobrú službu.

Choroby

 • Ignorujete ťažkosti
  Ľahko sa zadýchate, často vás pichá v hrudi alebo na sebe pozorujete iné problémy. Mávnuť nad nimi rukou alebo ich pripísať veku je ale nebezpečné. Ak sa choroba objaví včas a začne sa liečiť, kvalita vášho života sa značne zlepší.
 • Neberiete lieky
  Akékoľvek lieky (napríklad na vysoký tlak) dostanete, užívajte ich, pokiaľ vám to lekár odporučí. To, že sa dnes cítite lepšie nie je dôvod, aby ste tabletky nebrali. Zrejme sa cítite lepšie práve vďaka ich užívaniu. Ak sa vám naopak stav zhoršuje, konzultujte tento problém so svojim lekárom, než potichu zahodíte lieky do koša.
 • Fajčíte
  Rovnako rýchlo ako fastfood dokáže cievy upchávať aj fajčenie. Riziko sa ale týka aj nefajčiarov, ktorí s fajčiarmi zdieľajú domácnosť.
 • Vyhýbate sa prehliadkam
  Nemusíte si ísť každý mesiac dať brať krv na testy. Komplexná prehliadka raz za rok je ale veľmi dôležitá. Môže odhaliť začínajúce choroby v skoršom štádiu, kedy sa dajú ešte pomerne ľahko liečiť. Nezabúdajte na to, že prvotné príznaky niektorých chorôb, napríklad vysoký tlak, sa nemusia dlhodobo prejaviť vážnymi komplikáciami. Pri dôkladnej prehliadke sa ale dajú odhaliť.
 • Chrápete
  Chrápanie je prejavom zúženia horných dýchacích ciest. Príčiny jeho vzniku sú rôzne, no následky rovnaké. Orgány nie sú dostatočne zásobené kyslíkom pretože krv nie je okysličená. Toto pocíti najmä mozog a srdce, u ktorého sa takto zvyšuje riziko infarktu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, health.com, webmd.com, care2.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

19:08 25.09.2023Zdravie

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

20:03 24.09.2023Zdravie

Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.