• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 25.3.2023Meniny má Marián
13°Bratislava

Týmito zlozvykmi najviac škodíte srdcu

 • 12:20 01.10.2015
 • Bratislava
Týmito zlozvykmi najviac škodíte srdcu

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako maličkosť, no ak tieto zlozvyky pravidelne opakujete, môžete tým zbytočne škodiť vášmu srdcu.

Každý chce mať zdravé srdce. Pritom srdcovocievne choroby postihujú každého tretieho Slováka a medzi najčastejšou príčinou úmrtia stále figuruje infarkt. Čo teda robiť, aby sme sa takýmto problémom vyhli? Naše každodenné zvyky na to majú väčší podiel, než by ste čakali.

Strava

Pravidelná a častá konzumácia červeného mäsa, jedál s prázdnymi kalóriami a nadmerného množstva soli zvyšujú riziko kôrnatenia ciev, hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Celkovo takýmto životným štýlom zvyšujete šance na zástavu srdca. To samozrejme neznamená, že si občas nemôžete dopriať, no základom vášho jedálnička by malo byť chudé mäso, ovocie, zelenina a zdravé tuky a sacharidy.

 • Prejedanie
  Ak sa pravidelne prejedáte, zrejme budete mať nejaké to kilo navyše. Lenže obézni ľudia majú až 72% pravdepodobnosť, že im zlyhá srdce. Zvyčajne je to v dôsledku upchatia ciev tukom.
 • Alkohol
  Menšie množstvá srdcu nevadia, no ak to s alkoholom pravidelne preháňate, môžete si nenápadne zvyšovať krvný tlak a hladiny tuku v krvi.

Pohyb

 • Časté sedenie
  Sedavé zamestnanie, následne sedenie na pive s priateľmi a následne sedenie pred televízorom alebo za počítačom má veľký vplyv na hladinu cukru a tuku v krvi. A podľa všetkého ani občasné cvičenie nedokáže presedený čas dostatočne kompenzovať. Skúste preto vždy stáť alebo kráčať, keď sa dá. Zaujímavým riešením môže byť aj sledovanie televízie počas toho, ako budete cvičiť na stacionárnom bicykli.
 • Nesprávne cvičenie
  Veľa ľudí sa do cvičenia vrhne naraz a bez dostatočných znalostí. Zvyčajne rýchlo skončia, znechutení a často aj so zranením. Alebo pokračujú v cvičení a neprispôsobia ho svojmu veku a zdravotnému stavu. Najlepšia voľba je poradiť sa s odborníkom alebo si poriadne naštudovať dostupné zdroje o cvičení, ktorému sa chcete venovať. Pre vaše srdce nemá zmysel prepínať sily no ani úplným zavrhnutím cvičenia mu nespravíte dobrú službu.

Choroby

 • Ignorujete ťažkosti
  Ľahko sa zadýchate, často vás pichá v hrudi alebo na sebe pozorujete iné problémy. Mávnuť nad nimi rukou alebo ich pripísať veku je ale nebezpečné. Ak sa choroba objaví včas a začne sa liečiť, kvalita vášho života sa značne zlepší.
 • Neberiete lieky
  Akékoľvek lieky (napríklad na vysoký tlak) dostanete, užívajte ich, pokiaľ vám to lekár odporučí. To, že sa dnes cítite lepšie nie je dôvod, aby ste tabletky nebrali. Zrejme sa cítite lepšie práve vďaka ich užívaniu. Ak sa vám naopak stav zhoršuje, konzultujte tento problém so svojim lekárom, než potichu zahodíte lieky do koša.
 • Fajčíte
  Rovnako rýchlo ako fastfood dokáže cievy upchávať aj fajčenie. Riziko sa ale týka aj nefajčiarov, ktorí s fajčiarmi zdieľajú domácnosť.
 • Vyhýbate sa prehliadkam
  Nemusíte si ísť každý mesiac dať brať krv na testy. Komplexná prehliadka raz za rok je ale veľmi dôležitá. Môže odhaliť začínajúce choroby v skoršom štádiu, kedy sa dajú ešte pomerne ľahko liečiť. Nezabúdajte na to, že prvotné príznaky niektorých chorôb, napríklad vysoký tlak, sa nemusia dlhodobo prejaviť vážnymi komplikáciami. Pri dôkladnej prehliadke sa ale dajú odhaliť.
 • Chrápete
  Chrápanie je prejavom zúženia horných dýchacích ciest. Príčiny jeho vzniku sú rôzne, no následky rovnaké. Orgány nie sú dostatočne zásobené kyslíkom pretože krv nie je okysličená. Toto pocíti najmä mozog a srdce, u ktorého sa takto zvyšuje riziko infarktu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, health.com, webmd.com, care2.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V USA sa šíri nebezpečná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť, objavila sa aj v Európe

V USA sa šíri nebezpečná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť, objavila sa aj v Európe

19:34 23.03.2023Zdravie

V amerických nemocniciach sa šíri potenciálne smrteľná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť.

Bojíte sa únavy po zmene času? Toto musíte spraviť ešte tento týždeň

Bojíte sa únavy po zmene času? Toto musíte spraviť ešte tento týždeň

7:44 23.03.2023Zdravie

​Túto nedeľu (26. marca) dôjde k zmene zimného času na letný, čo mnohým pripraví nepríjemné chvíľky.

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

7:24 22.03.2023Zdravie

Jablčný ocot si mnohí ľudia trpiaci psoriázou nanášajú na telo a pokožku hlavy.

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život

21:45 21.03.2023Zdravie

Nadbytok kalórií počas vývoja môže zmeniť mozog dieťaťa a podnietiť prejedanie v dospelosti.

Táto riasa dokáže zmierniť bolesti brucha a nadúvanie

Táto riasa dokáže zmierniť bolesti brucha a nadúvanie

9:05 19.03.2023Zdravie

Riasa pomáha aj ľuďom so syndrómom dráždivého čreva.