• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Daniel
23°Bratislava

Týmito zlozvykmi najviac škodíte srdcu

 • 12:20 01.10.2015
 • Bratislava
Týmito zlozvykmi najviac škodíte srdcu

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako maličkosť, no ak tieto zlozvyky pravidelne opakujete, môžete tým zbytočne škodiť vášmu srdcu.

Každý chce mať zdravé srdce. Pritom srdcovocievne choroby postihujú každého tretieho Slováka a medzi najčastejšou príčinou úmrtia stále figuruje infarkt. Čo teda robiť, aby sme sa takýmto problémom vyhli? Naše každodenné zvyky na to majú väčší podiel, než by ste čakali.

Strava

Pravidelná a častá konzumácia červeného mäsa, jedál s prázdnymi kalóriami a nadmerného množstva soli zvyšujú riziko kôrnatenia ciev, hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Celkovo takýmto životným štýlom zvyšujete šance na zástavu srdca. To samozrejme neznamená, že si občas nemôžete dopriať, no základom vášho jedálnička by malo byť chudé mäso, ovocie, zelenina a zdravé tuky a sacharidy.

 • Prejedanie
  Ak sa pravidelne prejedáte, zrejme budete mať nejaké to kilo navyše. Lenže obézni ľudia majú až 72% pravdepodobnosť, že im zlyhá srdce. Zvyčajne je to v dôsledku upchatia ciev tukom.
 • Alkohol
  Menšie množstvá srdcu nevadia, no ak to s alkoholom pravidelne preháňate, môžete si nenápadne zvyšovať krvný tlak a hladiny tuku v krvi.

Pohyb

 • Časté sedenie
  Sedavé zamestnanie, následne sedenie na pive s priateľmi a následne sedenie pred televízorom alebo za počítačom má veľký vplyv na hladinu cukru a tuku v krvi. A podľa všetkého ani občasné cvičenie nedokáže presedený čas dostatočne kompenzovať. Skúste preto vždy stáť alebo kráčať, keď sa dá. Zaujímavým riešením môže byť aj sledovanie televízie počas toho, ako budete cvičiť na stacionárnom bicykli.
 • Nesprávne cvičenie
  Veľa ľudí sa do cvičenia vrhne naraz a bez dostatočných znalostí. Zvyčajne rýchlo skončia, znechutení a často aj so zranením. Alebo pokračujú v cvičení a neprispôsobia ho svojmu veku a zdravotnému stavu. Najlepšia voľba je poradiť sa s odborníkom alebo si poriadne naštudovať dostupné zdroje o cvičení, ktorému sa chcete venovať. Pre vaše srdce nemá zmysel prepínať sily no ani úplným zavrhnutím cvičenia mu nespravíte dobrú službu.

Choroby

 • Ignorujete ťažkosti
  Ľahko sa zadýchate, často vás pichá v hrudi alebo na sebe pozorujete iné problémy. Mávnuť nad nimi rukou alebo ich pripísať veku je ale nebezpečné. Ak sa choroba objaví včas a začne sa liečiť, kvalita vášho života sa značne zlepší.
 • Neberiete lieky
  Akékoľvek lieky (napríklad na vysoký tlak) dostanete, užívajte ich, pokiaľ vám to lekár odporučí. To, že sa dnes cítite lepšie nie je dôvod, aby ste tabletky nebrali. Zrejme sa cítite lepšie práve vďaka ich užívaniu. Ak sa vám naopak stav zhoršuje, konzultujte tento problém so svojim lekárom, než potichu zahodíte lieky do koša.
 • Fajčíte
  Rovnako rýchlo ako fastfood dokáže cievy upchávať aj fajčenie. Riziko sa ale týka aj nefajčiarov, ktorí s fajčiarmi zdieľajú domácnosť.
 • Vyhýbate sa prehliadkam
  Nemusíte si ísť každý mesiac dať brať krv na testy. Komplexná prehliadka raz za rok je ale veľmi dôležitá. Môže odhaliť začínajúce choroby v skoršom štádiu, kedy sa dajú ešte pomerne ľahko liečiť. Nezabúdajte na to, že prvotné príznaky niektorých chorôb, napríklad vysoký tlak, sa nemusia dlhodobo prejaviť vážnymi komplikáciami. Pri dôkladnej prehliadke sa ale dajú odhaliť.
 • Chrápete
  Chrápanie je prejavom zúženia horných dýchacích ciest. Príčiny jeho vzniku sú rôzne, no následky rovnaké. Orgány nie sú dostatočne zásobené kyslíkom pretože krv nie je okysličená. Toto pocíti najmä mozog a srdce, u ktorého sa takto zvyšuje riziko infarktu.
Zdroj: Info.sk, DK, health.com, webmd.com, care2.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

19:37 20.07.2024Zdravie

Ak vás trápia suché pery aj v teplejších mesiacoch, na vine môže byť nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov.

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

20:05 17.07.2024Zdravie

Bežná plážová aktivita môže byť pre vašu rodinu smrteľná.

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

21:34 14.07.2024Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.