Vysoký krvný tlak – takto si s ním poradíte
S vysokým krvným tlakom sa dá veľmi účinne bojovať. Stačí dodržiavať niekoľko zásad a trochu upraviť jedálničiek.
Hypertenzia, alebo vysoký krvný tlak, je stav, keď sú hodnoty krvného tlaku 160/95 mmHg a vyššie, v niektorých prípadoch už 140/90mmHg. Vyslúžil si tiež prezývku „tichý vrah“. Dlhé roky s ním totiž môžeme žiť bez toho, aby sa prejavil nejakými príznakmi. Čím dlhšie ho však neliečime, tým viac ťažkostí spôsobí cievam a srdcu, ktoré nakoniec môžu vyústiť do infarktu alebo mŕtvice.
Symptómy
Počiatočné symptómy sú zväčša necharakteristické, prejavujú sa bolesťou hlavy, krvácaním z nosa alebo šumom v ušiach. Pri dlhodobom neliečení hypertenzie sa môžu rozvinúť angína pectoris, dýchavičnosť a rôzne poruchy, napríklad prekrvenia mozgu.
Čítajte: Máte problémy s krvným tlakom? Banány vám pomôžu
Prečo vzniká
Až u 85% pacientov sa príčiny vzniku vysokého krvného tlaku nedajú presne určiť. Určitú úlohu zohráva genetika a aj rôzne faktory z prostredia, ktoré nás obklopuje.
Zvyšných 15% tvorí hypertenzia, ktorá sprevádza iné ochorenia, napríklad kardiovaskulárne alebo ochorenia obličiek.
Liečba na celý život
Keď vám už raz diagnostikujú vysoký tlak, je to choroba, s ktorou budete musieť bojovať celý život. Našťastie liečba nie je drastická ani invazívna, stačí (v niektorých prípadoch) brať lieky a dávať si pozor na faktory, ktoré by váš stav mohli zhoršiť:
- Nadmerný príjem soli
Sodík preukázateľne zvyšuje tlak krvi. Strážte si teda, v akom množstve a v akých jedlách ho prijímate. Ideálne je vylúčiť konzumáciu fastfoodových, mastných a presolených jedál.
- Nadváha
Pri nadváhe sa vysoký krvný tlak vyvíja na základe zvýšeného krvného a minútového srdcového objemu.
- Stres
Ľudia, ktorí majú stresové zamestnanie alebo zažívajú pravidelný stres niekoľko rokov, majú zvýšené riziko vzniku hypertenzie. Je to spôsobené silným vylučovaním katecholamínov – hormónov stresu, ktoré zvyšujú cievny odpor a tým aj krvný tlak.
Čítajte: Škorica: pomocník pri problémoch s krvným tlakom
Pomôžte si týmito potravinami
Správne zvoleným jedlom dokážete z dlhodobého hľadiska významne prispieť k zníženiu krvného tlaku. Vyskúšajte:
- Ovocie – najmä banány, kiwi, broskyne, nektarinky, maliny a avokádo. Obsahujú veľa vitamínu C a majú vysoké hodnoty magnézia, draslíka a vápnika, čo sú látky, ktoré vo veľkej miere chránia cievy a srdce.
- Zelenina – brokolica, cesnak, červená paprika, sladké zemiaky (batáty) a zeler. Sú takisto bohaté na zložky, ktoré chránia srdce a cievy a pomáhajú správnemu toku krvi.
- Bylinky a semiačka – vyskúšajte škoricu, oregano, mätu a rozmarín. Zo semiačok si zase pridajte tekvicové a quinoa.
- Iné potraviny – spomedzi rýb si vyberte tilapiu, v malom množstve pomôže cievam aj kvalitná tmavá čokoláda a obyčajný biely jogurt.
Nezabudnite k zdravému jedálničku pridať aj pravidelný pohyb, obmedzte alkohol a fajčenie, ktoré tiež zaťažujú cievy a hypertenziu bez problémov zvládnete.
Trpíte nespavosťou? Pozor na tento doplnok, môže ju ešte zhoršiť!
Hoci sa doplnok bežne inzeruje ako pomocník pri skvalitňovaní spánku, v skutočnosti môže vašu rutinu ešte zhoršiť.
Prečo sa úzkosť zhoršuje pred spaním? Odpovedá psychológ
Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa úzkosť stupňuje večer a krátko pred spaním.
Prekvapivé zistenie: Takto súvisí riziko rakoviny hrubého čreva s vašimi súrodencami
Vedci odhalili prekvapivú súvislosť medzi súrodencami a rozšíreným typom rakoviny.
Na toto nesmiete zabudnúť pred spaním, inak vám hrozí vyššie riziko Alzheimerovej choroby
Ľudia, ktorí majú menej ako 65 rokov sú obzvlášť ohrození.
Uhorky posilňujú imunitný systém, pomôžu aj s pleťou
Uhorky majú mnoho zdravotných benefitov. Posilňujú imunitný systém, pomáhajú pri hydratácii organizmu a podporujú vyprázdňovanie. Dokážu tiež rozjasniť a zlepšiť stav pleti.