Ako sa stravovať, ak je pečeň poškodená od alkoholu?

Alkoholové poškodenie pečene je najčastejšou príčinou problémov s týmto orgánom. Zvyčajne má tri štádiá, pričom posledné je cirhóza pečene. Prečítajte si, ako by mala vyzerať strava človeka, ktorý si chce fungovanie pečene obnoviť a zachovať.
Cirhóze predchádzajú dve štádiá. Prvé je steatóza, kedy dôjde k stukovateniu pečene. Toto štádium sa dá najľahšie zvrátiť. Nasleduje fibróza, kedy sa medzi tukovými bunkami objavia fibrózne vlákna. Aj v tomto štádiu sa pečeni ešte dá pomôcť.
Do posledného štádia – cirhózy sa človek zvyčajne dostane až po niekoľkých rokoch nadmernej konzumácie alkoholu.
Kedy potrebujete túto diétu?
- Ak často a vo veľkom množstve konzumujete alkohol.
- Ak ste spozorovali problémy s trávením, únavu, nechutenstvo, nevoľnosť.
- Ak pociťujete tlak v pravej hornej časti brušnej dutiny.
- Ak na sebe pozorujete zožltnutie pokožky, krv v stolici alebo krv pri zvracaní.
Do jedálnička určite pridajte tieto látky
- Vitamíny
Pre poškodenú pečeň bude problematické správne a v dostatočnom množstve rozložiť vitamíny. Zamerajte sa teda na prísun vitamínu A, B, C, D a K. Niektoré z nich si naše telo vyrába samo a s poškodenou pečeňou nebudete schopní dosiahnuť odporúčané denné množstvo. Odporúča sa konzumovať mrkvu, zemiaky, sóju, orechy, citrusové ovocie, brokolicu. Ak ste medzi druhým a tretím štádiom, pravdepodobne vám veľmi poklesnú aj hladiny vitamínu K. Ten sa stráca spolu s krvou v stolici alebo pri zvracaní.
- Karbohydráty (uhľovodíky)
Pomôžu poškodenej pečeni s produkciou proteínov a spracovaním potravy. Pridajte teda do stravy obilniny, cereálie, pečivo, kukuricu, ryžu a vlákninu. Množstvo karbohydrátov denne by ste ale mali prekonzultovať s vašim lekárom. Odporúča sa prijímať hlavne komplexné karbohydráty.
- Betakarotén
Dostatok vitaínu A zabráni vzniku ďalších ochorení pečene, napríklad infekcií, ktor môžu liečbu skomplikovať. Siahnite teda po mrkve, špenáte alebo mangu.
- Proteíny
Sú dôležité pre udržanie správneho fungovania pečene, no na ich skonzumované množstvo musíte dávať pozor. Záleží na tom, aký druh a aké štádium ochorenia pečene máte. Napríklad pri encefalopatii by sa konzumácia proteínov mala značne obmedziť. Poraďte sa preto s vašim lekárom.
Na tieto množstvá pozor
- Tekutiny
Ak vám pečeň opúcha, mali by ste dávať pozor na množstvo tekutín, ktoré denne vypijete. Samozrejmosťou by malo byť, že alkoholu sa vyhnete úplne. Aj voda, čaj, mlieko a iné tekutiny ale môžu opuch pečene zhoršiť.
- Sodík
Jedným z účinkov soli je aj to, že pomáha zadržiavať v organizme vodu. A ako sme spomínali vyššie, môže sa to odraziť na väčšom opuchu pečene.
Mali ste niekedy problémy s pečeňou? Ako to ovplyvnilo vaše stravovanie? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.