• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 2.3.2024Meniny má Anežka
Bratislava

Pečeň: 8 vecí, ktoré ju ničia

 • 19:44 27.05.2015
 • Bratislava
Pečeň: 8 vecí, ktoré ju ničia

Pečeň je najväčšia žľaza v našom tele a prebiehajú v nej procesy, od ktorých závisí celý náš organizmus.

Pečeň premieňa (metabolizuje) vstrebané cukry, tuky a bielkoviny, uvoľňuje živiny do krvného obehu, tvorí žlč a odstraňuje jedovaté látky. Bez pečene sa jednoducho žiť nedá. Prečítajte si, čo ju najčastejšie ničí.

Čím sa pečeň poškodzuje

 • Najčastejšou príčinou problémov s pečeňou je alkohol, ktorý v nej metabolizuje a enzýmy ho rozkladajú. Pri veľkých množstvách a jeho pravidelnej konzumácii ale pečeňové bunky začnú odumierať. Z tkaniva sa stáva väzivo, čomu sa ľudovo hovorí, že pečeň "tvrdne". Znamená to, že pečeň postupne prestáva plniť svoje funkcie a vzniká cirhóza.
 • Obézni ľudia s vysokou koncentráciou tukových látok v krvi často trpia tzv. "stukovatením pečene" - steatózou. Ide o nealkoholickú formu cirhózy, kedy pečeň doslova obrastie tukom. Toto štádium sa ale s pomocou lekárov dá napraviť.
 • Cukrovkári majú o 50% väčšiu šancu na vznik problémov s pečeňou, najmä na jej stukovatenie. Je to spôsobené tým, že v pečeni cukrovkára sú procesy rozkladania cukrov spomalené alebo menej funkčné.
 • Nadmerná konzumácia soli nielenže dvíha krvný tlak, ale aj spôsobuje zadržiavanie tekutín v pečeni, čím vznikajú zbytočné opuchy.
 • Zdá sa vám, že fajčenie nemôže mať vplyv na pečeň? Nepriamo sa ale na jej funkciách podpisuje aj tento zlozvyk, konkrétne toxíny z cigariet môžu vyvolať oxidačný stres a tým poškodiť pečeňové bunky.
 • K cirhóze pečene vedú aj infekcie a vírusy. Najčastejšie je to hepatitída typu B a C, ale aj autoimunitné hepatitídy. Takisto zápaly pečene, na ktoré sú viac náchylné ženy, môžu vyústiť až do cirhózy. Pečeň poškodzujú aj vrodené choroby ako hematochromatóza (nadmerné ukladanie železa do pečene), Wilsonova choroba (choroba z nadmerného ukladania medi).
 • Lieky na cholesterol alebo na reumu dokážu pečeň poriadne zaťažiť a časom ju poškodia. Sú známe ale aj prípady poškodenia pečene kvôli dlhodobému užívaniu antidepresív, antibiotík a liekov proti bolesti. Zvyčajne ich sprevádzajú aj problémy s obličkami.
 • Strava, najmä mastné, fastfoodové jedlá alebo pálivé dávajú pečeni poriadne zabrať, kým ich spracuje. Takisto opakované otravy jedlom alebo nadmerná konzumácia byliniek spravia vašej pečeni medvediu službu. Váš jedálničiek by mal byť pestrý a ľahší.

Príznaky pečeňových ochorení

Mnohé príznaky ochorenia pečene sú málo špecifické, problémy zvyčajne odhalíme až pri dlhodobom a dôslednom pátraní alebo vtedy, keď je stav už akútny. Medzi príznaky patrí únava, svalová slabosť, pobolievanie kĺbov, nechutenstvo, neurčitý tlak v pravom podrebrí, plnosť v bruchu a rozličné poruchy trávenia.

Na ochranu a obnovu pečene sa momentálne najviac využíva Pestrec mariánsky. Zo semien jeho plodov sa vyrába aj oficiálny liek- hepaktoprotektívum. Obsahuje silymarín, ktorý má ochranný účinok na pečeňovú bunku – dokáže ich obnoviť a zlepšiť činnosť aj tých poškodených. Taktiež pomáha odstraňovať škodlivé látky z organizmu a jeho účinky sa dajú využiť aj pri stukovatení pečene.

Zdroj: Info.sk, DK, thehealthside.com, webmd.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

9:14 26.02.2024Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

18:41 24.02.2024Zdravie

Častá konzumácia tohto typu jedál zvyšuje riziko zubných kazov, upozorňuje dentálna hygienička.

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

7:36 22.02.2024Zdravie

Štúdia spojila užívanie vitamínu s vyšším riziko demencie.

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

9:22 19.02.2024Zdravie

Kyslá kapusta obsahuje viacero vitamínov či minerálov prospešných pre zdravie človeka.

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

6:52 19.02.2024Zdravie

Rodičia, ktorí používajú smartfóny, môžu uškodiť svojim deťom v tínedžerskom veku.