Prepadol vás pocit osamelosti? Najlepšia zbraň je v našom mozgu

Už podľa Aristotela bol človek „zoon politicon“, teda spoločenský tvor. Každý z nás má potrebu sa cítiť milovaný a akceptovaný svojimi blízkymi. Čo ale robiť, keď nás prepadne osamelosť? Pozrite si výsledky novej zaujímavej štúdie.
Samota a osamelosť nie je to isté. Samota je stav, kedy sa v určitom priestore nachádzame sami a nemusí nám to spôsobovať negatívne pocity. Niektorí ľudia sú jednoducho spokojní, ak sú istý čas doslova izolovaní od spoločnosti.
Čítajte: 5 korenín proti depresii
Osamelosť je ale pocit, ktorý prebieha nezávisle na tom, kde a s kým sme. Často si ho môžeme sami vsugerovať a tiež zhoršovať.
-
Osamelosť môže priniesť veľa zdravotných problémov
Podľa štúdie Johna Cacioppa z University of Chicago má osamelosť veľký vplyv aj na naše fyzické zdravie. Dlhodobý pocit osamelosti sa podľa neho spája s vyššou produkciou kortizolu a kôrnatením ciev, čo vedie k vyššiemu krvnému tlaku. Tiež spozoroval, že osamelí ľudia majú slabšiu imunitu a častejšie problémy s učením a pamäťou. Je to spôsobené tým, že náš mozog (počas toho, ako prežívame osamelosť) vysiela imunitnému systému signály, že má telo brániť pred baktériami a nie pred vírusmi. Tým pádom sa organizmus stáva ľahkým terčom pre vírusové ochorenia.
Čítajte: Ako zabrániť depresii? Tieto maličkosti liečia dušu
Záverom Cacioppovho výskumu je konštatovanie, že telo sa pred psychickou bolesťou, teda osamelosťou, bráni podobne ako pred tou fyzickou. To znamená, že sa spúšťajú rôzne mechanizmy, ktoré slúžia ako výstraha a ochrana pre organizmus.
-
Pomoc nájdeme vo vlastnom mozgu
Podľa najnovšej štúdie je ale zbraň proti tomuto pocitu priamo v mozgu každého z nás. Čo teda pôsobí tak zázračne? Jednoducho – naše vlastné myšlienky, konkrétne naša schopnosť doslova snívať s otvorenými očami.
Skupina ľudí, ktorá tento úkon počas výskumu vykonávala, dosiahla omnoho lepšie výsledky ako ostatné dve. Členovia z ostatných dvoch skupín si totiž predstavovali udalosť, ktorá nezahŕňala druhých ľudí alebo spomínali na minulé zážitky.
Podľa tohto výskumu teda stačí, aby sme si predstavovali rôzne situácie s ľuďmi, ku ktorým máme blízky vzťah. Myslíte, že na tejto teórii bude niečo pravdivé? Ako s pocitom osamelosti bojujete vy? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.