• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Top 10 bylinných čajov na imunitu, sústredenie či únavu

  • 13:10 13.08.2015
  • Bratislava
Top 10 bylinných čajov na imunitu, sústredenie či únavu

Bylinný čaj je všeobecne cenený nápoj v takmer každej kultúre. Môže byť podávaný po celý rok, buď horúci alebo ľadový. Ľudia ho od dávnych čias používali na posilnenie imunity, zvýšenie funkcie mozgu, boj proti vyčerpaniu, a kvôli iným zdravotným výhodám.

Užite si zdravotné výhody týchto bylinných nápojov. Výber je široký, takže určite nájdete taký, ktorý uspokojí vaše chuťové bunky aj zdravotné potreby.

1. Mätový čaj

Mätový čaj má príjemnú vôňu a je to známy osviežovač dychu. Môže pomôcť utíšiť bolesť v krku a poskytnúť úľavu respiračným problémom. Má prínos aj pre myseľ tým, že zlepšuje sústredenosť a bdelosť.

Bolo tiež dokázané, že efektívne lieči syndróm dráždivého čreva. Podľa štúdie uverejnenej v Journal of Pediatrics približne 75 percent detí, ktoré užívali kapsule mäty piepornej, znížili bolesť zo syndrómu dráždivého čreva.

2. Medovkový čaj

Nakoľko je to upokojujúca bylina, medovka môže vo forme čaju pomôcť zmierniť úzkosti a nespavosť. Zlepšuje pamäť a lieči depresiu. Iné štúdie naznačujú, že medovkový čaj môže pomôcť liečiť opary spôsobené vírusom herpes simplex. Vďaka jeho antibakteriálnej aktivite môže medovkový čaj tiež pomáhať pri liečbe ďalších ochorení, ako je astma, a môže dokonca zvýšiť kognitívne funkcie pacientov s Alzheimerovou chorobou. Tento lahodný čaj môže byť podávaný s trochou javorového alebo citrónového sirupu.

3. Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je pikantný, často sa mieša s medom a je skvelé ho piť počas chladných dní. Koreň zázvoru je primárnym zdrojom jeho liečivých vlastnosti. Je to účinná liečba nevoľnosti vyvolanej kinetózou alebo chemoterapiou.

Má tiež protizápalové účinky, ktoré môžu poskytnúť úľavu svalovým kŕčom. Aj keď zázvor môže upokojiť žalúdočné kŕče, nadmerné pitie zázvorového čaju môže tiež spôsobiť žalúdočné ťažkosti, takže sa snažte piť tento nápoj s mierou.

4. Čaj z malinových listov

Malinové listy vo forme čaju často odporúčajú bylinkári tehotným ženám na eliminovanie kŕčov a kontrolnu hormónov. Čaj môže posilniť maternicovovú stenu, čo môže pomôcť zmierniť bolesť pri pôrode. Je tiež plný vápnika, železa a vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležitými živinami pre podporu vývoja plodu. Zároveň obsahuje srdcu prospešné flavonoidy.

5. Morušový čaj

Morušový čaj je vyrobený z listov stromu moruše, ktorý rastie po celom svete. Bežne bol používaný v tradičnej čínskej medicíne na očistu pečene a posilnenie zraku. Dnes môže byť morušový čaj použitý na pomoc pri ustálení hladiny cukru v krvi, podporu trávenia a zníženie zlého cholesterolu. Je to tiež jeden z mála čajov, ktoré nemajú žiadny kofeín. Morušové listy sú natoľko výživné, že môžu byť použité na čaj až trikrát.

Čítajte: Čajom ku kráse

6. Chai

Existuje mnoho rôznych typov chai čaju, no všetky majú rovnaké zdravotné výhody. Chai je bohatý na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť neutralizovať rakovinotvorné voľné radikály. Okrem toho obsahuje silný protizápalový eugenol, ktorý môže slúžiť ako alternatíva k protizápalovým liečivám. Bolo preukázané, že korenie v chai podporuje trávenie. Nakoľko má relatívne nízky obsah kofeínu, môžete pridať kokosové mlieko do tohto pikantného nápoja a užiť si ho po večeri.

7. Harmančekový čaj

Harmančekový čaj je obľúbený liek na stres. Môžete ho vypiť 30 až 45 minút pred spaním s cieľom zabezpečiť si pokojný spánok. Môže byť konzumovaný na upokojenie podráždeného žalúdka a črevných kŕčov.

Je to tiež dobrý bylinný liek na liečbu hnačky a horúčky u dojčiat a detí.

8. Šípkový čaj

Šípky môžu byť spracované na skvelý letný čaj. Veľké množstvo vitamínu C v šípkovom čaji môže zmierniť bolesť z artritídy a pomáha predchádzať nachladnutiu. Pravidelná konzumácia šípkového čaju môže znížiť kŕče počas menštruácie u žien. Je plný minerálov, ako je vápnik, železo, kremík, selén, sodík, draslík, mangán, fosfor a zinok. Je cenným zdrojom polyfenolov, fytochemikálií, ktoré fungujú ako antioxidanty k ochrane buniek a posilneniu imunitného systému.

9. Rooibos čaj

Rooibos čaj je prirodzene sladký čaj s koreňmi v Južnej Afrike. Tento nápoj je schopný znížiť riziko bežných chorôb, ako je rakovina, ochorenie srdca a diabetes. Je plný antioxidantov, ktoré môžu pomôcť v boji s príznakmi starnutia. Bežne sa používa v Južnej Afrike na liečbu rôznych alergií. Môže tiež byť podávaný deťom na zmiernenie bolesti žalúdka.

10. Púpavový čaj

Natrhajte si púpavy z vašej záhrady a uvarte si vlastný čaj. Púpavový čaj obsahuje významné množstvo vitamínov A, C a D, zinku, železa, horčíka a draslíka. Môže tak pomôcť zmierniť preťaženie pečene, čistí močový mechúr a vyplavuje toxíny z obličiek. Púpavy tiež majú schopnosť podporiť chudnutie. Testy na zvieratách zistili, že krysy a myši stratili 30 percent svojej telesnej hmotnosti pri konzumácii púpavového extraktu. Zlúčeniny v púpavovom čaji môžu tiež pomôcť normalizovať hladiny cukru v krvi u diabetikov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, umm.edu, organicfacts.net, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

19:05 18.04.2021Zdravie

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

8:22 18.04.2021Zdravie

Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

21:14 17.04.2021Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

19:33 17.04.2021Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

8:37 17.04.2021Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.