Rumanček kamilkový: šesť účinkov na vaše zdravie

Rumanček kamilkový, alebo harmanček, je jednoročná bylina, ktorá rastie v Európe, severnej Afrike a severnej Ázii. Už od staroveku sa často používala pre jej liečivé schopnosti.
Harmanček sa používa na liečbu porúch spánku, zažívacích problémov, odstraňuje bolesť a má mnoho ďalších výhod. Tu je šesť z nich:
Hojí rany
Vďaka jeho skvelým liečivým vlastnostiam dokáže harmančekový čaj urýchľovať hojenie drobných rán a tiež ich dezinfikuje.
Lieči syndróm dráždivého čreva
Harmanček znižuje kŕče a bolesti v črevách, a tiež pomáha odstraňovať plynatosť a nadúvanie v črevách. Šálka harmančekového čaju môže pomôcť zmierniť syndróm dráždivého čreva, nevoľnosť a gastroenteritídu alebo črevnú chrípku.
Zbavuje alergie
Vatový tampón ponorený do chladného harmančekového čaju môže byť použitý na vyrážky, ktoré sa objavujú na chrbte počas leta. Harmančekový čaj môže pri vnútornom užívaní utíšiť imunitný systém a pomôže vám zbaviť sa alergických príznakov.
Anti-bakteriálny
Antibakteriálne účinky harmančekového čaju môžu pomôcť pri prevencii a liečbe prechladnutia a zároveň chránia proti chorobám bakteriálneho pôvodu a infekciám.
Udržiava hladiny glukózy
Harmančekový čaj pomáha udržiavať správnu hladinu glukózy v krvi, a preto pomáha pri kontrole symptómov cukrovky.
Pomáha pri migréne
Harmanček je skvelý liek na migrény. Keď si začnete všímať prvé príznaky migrény, dajte si šálku čaju. Funguje najlepšie, ak ste si ju dali predtým, ako bolesť hlavy skutočne prepukla.
Ako si uvariť harmančekový čaj:
- Uvarte vodu
- Použite asi 1 až 2 čajové lyžičky sušených kvetov na jednu šálku vody.
- Zalejte kvety vriacou vodu a prikryte.
- Nechajte ich lúhovať 10-15 minút.
- Pite a užívajte si.

3 menštruačné poruchy, ktoré by nemala ignorovať žiadna žena
Menštruácia je normálny a prirodzený proces, ktorý sa pravidelne odohráva v živote každej zdravej ženy. Existujú však podmienky, ktoré by ste rozhodne nemali ignorovať.

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia
Podobne ako vysoký tlak, aj vysoký cholesterol sa často označuje za „tichého zabijaka“, pretože sa neprejavuje výraznými príznakmi. Na tieto pachy si však treba dať pozor.

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite
Pri večeri si netreba dávať pozor len na výber jedla, ale aj na správne načasovanie. Tomuto sa vyhnite, ak vám záleží na zdraví mozgu a ciev.

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie
Rozrastajúci sa trh s vitamínovými doplnkami sľubuje riešenie pre množstvo zdravotných problémov. S týmito tromi doplnkami to ale netreba preháňať.

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka
Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.