Skorocel: Naša letná superbylina

Skorocel so svojimi podlhovastými listami nevyzerá lákavo, ani výnimočne, no patrí medzi jedny z najlepších byliniek, aké na Slovensku máme. Pozrime sa, ako dokáže prospieť nášmu zdraviu.
Od júna do augusta nájdeme skorocel rásť prakticky všade. Zbierajú sa jeho listy, ktoré potom sušíme v tieni a vo vzdušnej miestnosti, pretože sa veľmi ľahko zaparia. Po vysušení ho skladujte v papierových škatuliach alebo vreckách. Skorocel nezberajte po daždi, ani skoro ráno, kvôli rose.
Čítajte: Takto odstránite pesticídy z ovocia a zeleniny
Skorocel pomáha pri liečbe chorôb dýchacích ciest, pri kašli, problémoch s prieduškami aj pľúcami. Keďže má protizápalové a antibakteriálne účinky, veľmi dobre pôsobí aj pri problémoch so žalúdkom a trávením, dokonca pomáha odstraňovať rôzne žalúdočné zápaly. Niektorí ľudia ho pijú aj pri žalúdočných alebo dvanástnikových vredoch, odporúča sa aj anemikom a ľuďom, ktorí trpia hemoroidami.
Čaj
Najčastejšie sa zo sušených listov pripravuje čaj. Usušené bylinky stačí vložiť do horúcej vody a nechať lúhovať približne 20 minút. Použite približne hrsť skorocelu na tri decilitre vody. Aby si čaj zachoval liečivé účinky, neslaďte ho.
Obklady
Skorocel dokáže pôsobiť aj zvonku na rôzne modriny, zápaly alebo kožné rany, vo forme obkladu. Pripravíte ho tak, že čerstvo odtrhnuté listy očistíte vodou a pomeliete na mlynčeku na mäso. Túto zmes priložte na ranu, izolujte mikroténovým vrecúškom a upevnite obväzom.
Sirup
Dve hrste čerstvých skorocelových listov rozmixujeme s decilitrom vody a 250 g medu. Túto zmes varíme na miernom ohni, kým nevznikne hustejší sirup. Pri inom postupe môžete zase striedavo vrstviť skorocel a cukor do zaváraninovej fľaše. Tento postup ale trvá dva mesiace. Skorocelový sirup je veľmi účinný pri chorobách dýchacích ciest. Deťom ho ale dávkujte maximálne 3-krát denne.
Čítajte: Znížte riziko vzniku Alzheimera týmito potravinami
Zo skorocelu si môžete doma vyrobiť aj vlastnú pleťovú vodu, ktorá je vhodná najmä pre mastnú pleť. Stačí listy naložiť do teplej vody a nechať cez noc postáť. Listy potom odstráňte a roztok používajte na čistenie pleti.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.