• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.9.2019Meniny má Olympia
18°Bratislava

Znížte riziko vzniku Alzheimera týmito potravinami

  • 19:20 18.06.2015
  • Bratislava
Znížte riziko vzniku Alzheimera týmito potravinami

Alzheimerovou chorobou u nás trpí okolo 60-tisíc ľudí a ich počet každoročne narastá. Aj keď sa toto ochorenie zastaviť nedá, existuje možná prevencia. Podľa posledných výskumov spočíva v pravidelnej konzumácii určitých potravín. Prečítajte si, ktoré to sú.

Alzheimerova choroba začína pomaly a nenápadne. Jej príznaky často podceňujeme a pripisujeme ich vysokému veku. Už dávno ale neplatí, že postihuje iba starších ľudí. Ak sa jej chcete vyhnúť, mali by ste včas zaradiť do vašej stravy tieto suroviny:

Ryby

Sú prirodzeným a bohatým zdrojom Omega-3 mastných kyselín, ktoré mozgu veľmi prospievajú, chránia ho a pomáhajú aj kognitívnym funkciám. Nájdete ich v mastnejších rybách, siahnite teda po lososovi, makrele, tuniakovi alebo sardinkách.

Orechy a semiačka

Obsahujú hlavne vitamín E, ktorý je súčasťou doplnkovej liečby aj u pacientov už postihnutých týmto ochorením. V kombinácii s liečbou dokáže preukázateľne zmierňovať skoré príznaky demencie. Najlepšie sú mandle, vlašské orechy alebo ľanové semiačka.

Čítajte: Tieto potraviny škodia nášmu mozgu

Ovocie

Vyberajte si tmavšie sfarbené druhy, napríklad čučoriedky, černice a slivky. Vhodné sú ale aj maliny, jahody alebo čerešne. Práve takto sfarbené ovocie totiž obsahuje najviac antioxidantov - flavanoidov, ktoré spomaľujú degeneratívne procesy buniek a obnovujú ich prirodzený stav.

Zelenina

Najmä tmavolisté druhy ako špenát, kapusta, ale aj brokolica a reďkev dokážu najúčinnejšie ochrániť šedú kôru v mozgu. To vďaka tomu, že sú antioxidantmi, konkrétne obsahujú kartenoidy – rastlinné farbivo.

Strukoviny

Do stravy by ste mali zaradiť aj šošovicu, hrášok, fazuľu alebo sóju. Aj strukoviny sú bohatým zdrojom flavanoidov a tiež vlákniny, ktorá dodáva energiu aj mozgu.

Iné suroviny

Kari korenie, škorica, čokoláda ale aj káva majú podľa vedcov taktiež pozitívne účinky pri oddaľovaní starnutia našej mozgovej kôry. Podľa najnovších výskumov tu ale môžeme zaradiť aj extra panenské olivové oleje a kokosové oleje. Aj tieto suroviny totiž majú istý podiel antioxidantov. Dávajte ale pozor na množstvo a kvalitu týchto potravín.

Čítajte: Vášmu mozgu pomôže kokosový olej

Niekoľko mýtov o tejto chorobe:

  • Alzheimer nie je smrteľný – Bohužiaľ, táto choroba je v top desiatke hlavných smrteľných chorôb ľudstva.
  • Alzheimerom trpia iba starí ľudia – Starší ľudia (nad 60 rokov) sú rizikovou a najčastejšou skupinou, ktorá je postihnutá týmto ochorením, no približne 5% ľudí ju môže mať aj v produktívnom veku. Väčšinou je to spôsobené genetikou.
  • Symptómy sú normálnou súčasťou starnutia – Je síce normálne občas niečo zabudnúť, najmä čím sme starší, ale ak je strata pamäte tak masívna, že sa človek nevie sám orientovať, niečo nie je v poriadku.
  • Alzheimer sa dá liečiť – existujú liečebné postupy, ktoré túto chorobu môžu spomaliť, no zastaviť ani vyliečiť sa zatiaľ nedá.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, alzheimers.net. prevention.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako pitie jedinej šálky čaju denne prospieva zdraviu mozgu

Ako pitie jedinej šálky čaju denne prospieva zdraviu mozgu

VČERA - 18:28Zdravie

Pravidelné pitie čaju má z dlhodobého hľadiska hneď niekoľko pozitív. Ukázalo sa, že jedným z nich je podporovanie zdravia mozgu.

Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

19:45 15.09.2019Zdravie

Ústna voda nie je vždy najlepším pomocníkom dentálnej hygieny. Po tejto aktivite to s ňou radšej neriskujte.

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

20:20 14.09.2019Zdravie

Doplnky stravy dokážu napraviť hladiny cholesterolu.

8 jedál, ktoré na zdravie pôsobia rovnako zle ako cigarety

8 jedál, ktoré na zdravie pôsobia rovnako zle ako cigarety

19:23 13.09.2019Zdravie

S konzumáciou niektorých jedál by sme to rozhodne nemali preháňať.

Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

18:53 12.09.2019Zdravie

Bolesť dolných končatín počas chôdze nie je vždy znakom starnutia.