Nevoľnosť a bolesť žalúdka nepodceňujte, môže za tým byť gastritída

Gastritída je chronický alebo akútny zápal sliznice žalúdka a patrí medzi pomerne časté ochorenia. Diagnostikujú ju každému druhému pacientovi po päťdesiatke, ktorý má problémy so žalúdkom. Postihnúť ale môže aj mladého človeka. Čo gastritídu teda spôsobuje a aké má príznaky?
Príčiny vzniku
Túto chorobu si môžeme sami privodiť nezdravým životným štýlom. Rizikovou skupinou sú teda fajčiari, ľudia, ktorí často konzumujú alkohol, fastfoodové jedlá a kofeín. Pod jej vznik sa ale podpisuje aj chronické zvracanie, stres a dokonca časté užívanie liekov, napríklad aspirínu alebo ibuprofenu.
Medzi ďalšie najčastejšie príčiny vzniku gastritídy patrí aj Helicobacter pylori, neliečené infekcie a istá forma anémie, pri ktorej žalúdok nie je schopný absorbovať železo.
Akútna forma tohto ochorenia sa ale môže rozvinúť aj po sepse, zlyhaní obličiek, po ťažkej nehode, operácii alebo aj šoku.
Príznaky
Často si ich vysvetľujeme ako krátkodobú nevoľnosť, spôsobenú napríklad ťažkým jedlom. Pri častom opakovaní týchto príznakov by sme ale mali zbystriť pozornosť:
- Bolesť brucha
- Nevoľnosť
- Zvracanie
- Nechutenstvo
- Nadúvanie, problémy s trávením
- Pálenie záhy a stmavnutie stolice
Ako ju diagnostikovať a liečiť
Akútna gastritída sa prejaví veľmi rýchlo. Zápal na žalúdku spôsobí vznik malých vredov, ktoré môžu začať krvácať. Pacient teda môže objaviť krv v stolici alebo ju zvracať. Vtedy je potrebné bezodkladne vyhľadať lekára.
Chronická gastritída sa prejavuje pomalšie – príznaky sa pomaly zhoršujú alebo opakujú čoraz častejšie.
Obe formy gastritídy dokáže odhaliť endoskopické vyšetrenie žalúdka. Je síce nepríjemné, ale nie je bolestivé. Po určení diagnózy nastupuje liečba liekmi, zvyčajne antibiotikami, ktorá problémy odstráni. Operácia je nutná zvyčajne pri akútnej forme tohto ochorenia.
Neliečená gastritída môže viesť k veľkej strate krvi (pacient začne zvracať krv) a zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka. Príznaky tohto ochorenia by ste teda nemali podceniť.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.