Keď ovocie zaškodí. Jete ho naozaj správne?

Dáte si ovocie a ste spokojní, koľko vitamínov ste do seba dostali. Potom sa vám náhle začne grgať, nafukovať, pri najhoršom vás poriadne popreháňa.
Nezanevrite naň! Dôvodom je len zle načasovaná konzumácia. Vyhnite sa tomu, aby vám ovocie v tele narobilo namiesto úžitku pohromu!
Najdôležitejšie pravidlo: Výlučne nalačno
Aby ovocie spĺňalo všetky svoje detoxikačné, povzbudzujúce, energetické a iné prospešné funkcie v našom tele, je dôležité jesť ovocie zásadne na prázdny žalúdok. Ak si chcete dopriať dezert, toto určite nebude správna voľba.
Čítajte: 5 najlepších druhov ovocia proti stresu
Pre lepšie pochopenie vám vysvetlíme, čo sa deje v našom bruchu, ak ho zjeme najedení. Ovocie má namierené prejsť žalúdkom rovno do tenkého čreva, kde sa začína tráviť. V strede cesty však narazí na nestrávené jedlo. Ovocie sa dostáva do kontaktu s tráviacimi šťavami a celý obsah jedla sa razom pokazí a mení sa na kyselinu. Prejavom týchto procesov je produkcia plynov, čo pre nás predstavuje nepríjemné nafukovanie.
Začiatok dňa s ovocnou šťavou
Spomenieme aj čerstvé ovocné šťavy. Aby sme z nich dostali to najlepšie, piť by sa mali v pomalých dúškoch a pred prehltnutím je najlepšie zmiešať ich so slinami. Ovocné šťavy nám pomáhajú odbúrať z tela nežiaduce látky. Pozor na slovíčko „čerstvé“ – v žiadnom prípade nemáme na mysli kupované balené džúsy. A posledná rada, pite ich čo najskôr po odšťavení, aby ste zabránili ich rýchlemu skvaseniu.
Čítajte: Avokádom proti cukrovke, rakovine a ďalším chorobám
Odporúčania
- Očisťujúci proces organizmu začína okolo 4.hodiny rannej. Najvhodnejšia doba, kedy využiť živiny z ovocia je preto ešte pred raňajkami.
- Denne si doprajte minimálne 5 porcií ovocia (jedna porcia sa vám zmestí do dlane)
- Nezabudnite kusy ovocia poriadne požuť!
- Ovocie nakupujte tak akurát zrelé - nie príliš prezreté a ani zelené.
- Z hľadiska stráviteľnosti po citrusoch siahnite doobeda, maximálne do 14.hodiny. Sladké ovocie si môžete dopriať aj neskôr, no ak si dávate pozor na postavu nezabúdajte, že v neskorších hodinách telo ukladá fruktózu ako tuky.
- Dbajte na denný pomer skonzumovaného ovocia a zeleniny 1:4
- Chcete zasýtiť dopoludňajší hlad? Siahnite po banánoch!
- Pozor na kupované sušené ovocie - mnohé obsahujú veľké množstvo pridaného cukru.
- Nezabúdajte pred konzumáciou ovocie dôkladne umyť!
- Detská odporúčaná dávka: 100 gramov ovocia a zeleniny na desať kíl telesnej hmotnosti
Prečo je ovocie také výnimočné?
Jeho dôležitou súčasťou sú vitamíny, minerály, antioxidanty, mastné kyseliny a ďalšie ochranné látky. Mnohé druhy ovocia majú vysoký obsah vlákniny. Vo všeobecnosti posilňuje imunitný systém, dodáva nám energiu, bráni ochoreniam ciev, posilňuje funkcie rôznych orgánov v tele a zlepšuje celkovú kondíciu.

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku
Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza
Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!
Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci
Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?
Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.