Pevnejšie svalstvo vďaka ananásu

O ananáse sa už toho určite veľa napísalo, no neuškodí, keď si to pripomenieme. Zo zdravotného hľadiska konzumácia ananásu prináša viacero výhod. A to najmä vďaka zložke, ktorú ananás obsahuje - bromelaín.
Bromelaín je enzým, ktorého najviac nájdeme v strede tohto ovocia. Po stáročia ananás používali ľudia zo Strednej a Južnej Ameriky napríklad pri liečbe porúch trávenia či zápalov.
Enzým bromelaín funguje však aj ako podporný prostriedok pri podpore hojenia rán. Má antivírusové, protizápalové, ale aj antibakteriálne účinky.
Video: Ako krájať a servírovať ananás?
Protinádorové účinky bromelaínu
Istá štúdia v roku 2007 zistila, že účinky bromelaínu sú lepšie ako liek 5-fluorouracil (používaný pri chemoterapii). Áno, vedci zistili, že protinádorové účinky bromelaínu boli lepšie ako vyššie uvedené liečivo. No akosi sa nám výsledky podobných štúdií, ktoré dokazujú, aké výhody majú prírodné látky nedostávajú do uší. Kde je problém? Možno v tom, že farmaceutické spoločnosti by pri inom postupe liečby nedosiahli taký zisk.
Konzumácia ananásu pomáha pri tvorbe svalovej hmoty, je výbornou prevenciou proti svalovej ochabnutosti. Pomáha znižovať zrážanlivosť krvi a znižuje krvný tlak.
Čítajte: Máte problémy s krvným tlakom? Banány vám pomôžu
Ananás z 90 percent obsahuje vodu, množstvo organických kyselín. Obsahuje však aj síru, z čoho môže niektorých rozbolieť hlava. Z veľa vitamínov, ktoré toto ovocie obsahuje je to aj biotín, ktorý vplýva pozitívne na naše zdravie vlasov, nechtov a kože.
Správna konzumácia
Pri konzumácii ananásu treba dať pozor a jesť len úplne dozreté plody. Keď je ananás nezrelý, obsahuje veľa kyselín, ktoré nám môžu podráždiť žalúdok a poškodiť aj zubnú sklovinu.
Čítajte: Keď ovocie zaškodí. Jete ho naozaj správne?
Ananás neskladujeme v chlade. Najlepší je čerstvý - pri konzervovaní stratí až 60 percent vitamínov. Aj napriek všetkým liečivým účinkom tohto ovocia, niektorým ľudom môže veľké množstvo skonzumovaného ananásu podráždiť sliznicu úst, preto si dávajte pozor.
Ale poďme späť k bromelaínu. K ďalším jeho pozitívnym dopadom na naše telo patria:
- zmenšovanie opuchu tkanív
- hojenie tkanív postihnutých popálenín a rán
- úľava od bolesti pri artritíde
- liečba pooperačných stavov
- pomáha pri zápaloch močových ciest

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.