Vianočné korenie ako liečivý zázrak

Vôňa škorice, klinčekov, vanilky či badiánu je typicky vianočná. Koreniny dokážu stimulovať naše chuťové poháriky, no majú i liečivú silu pre telo i psychiku.
Korenie dokáže vplývať na naše emócie i psychický stav. Vône si totiž často spájame s určitými udalosťami, ľuďmi či zážitkami. A práve tieto sladké koreniny v nás prebúdzajú pocit pokoja, pohody a bezpečia.
Keď korenie lieči
Rovnako, ako existujú koreniny proti bolesti, korenie, ktoré si spájame najčastejšie so zimným obdobím dokáže liečiť, zahriať organizmus, prekrvovať a dokonca pôsobiť aj proti obezite.
Čítajte: Koreninami proti rakovine!
Škorica
Bez škorice by to snáď ani neboli Vianoce. Či už vo varenom vínku, koláčikoch, na krupici, v teplej ovsenej kaši alebo na hustej pene cappuccina. Hrejivé účinky tohto voňavého korenia už určite poznáte no vedeli ste, že je i vynikajúcim spaľovačom tukov? Má aj antibakteriálne účinky, zahrieva, uvoľňuje napätie a nervozitu. Škorica dokonca pôsobí aj ako afrodiziakum, a to najmä v kombinácii so ženšenom a vanilkou.
Čítajte: Ako udržať nohy v teple? Skvelé zahrievacie tipy
Klinčeky
Drobné aromatické klinčeky dokážu odstrániť zápach z úst. Pôsobia antibakteriálne a protiplesňovo. Pomáha pri nachladnutí, chrípke, črevných problémoch, zápaloch a alternatívna medicína ju odporúča aj pri liečbe chudokrvnosti.
Vanilka
Kto by nemiloval chuť vanilky? Okrem skvelej vône a chuti v koláčikoch nás dokáže zbaviť nervozity, napätia a podráždenosti. Dodáva chuť do jedla a pomáha aj pri nespavosti.
Čítajte: Mäta a jej liečivé účinky na naše telo
Badián
Tieto hviezdičky, ktoré vôňou i chuťou pripomínajú čierne pelendreky majú prospešné antivírusové účinky. Čaj z badiánu lieči reumu a koliku. Urýchľuje metabolizmus, pomáha pri kašli a v oriente jeho konzumácii pripisujú i pocity eufórie.
Aníz
Vďaka jeho silici podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov, zlepšuje metabolizmus, má antibakteriálne účinky, dokáže nás zbaviť plynatosti, uvolniť hlieny a tiež psychiku. Jeho účinky sa prenášajú aj do materského mlieka a výborným pomocníkom je pri črevných chrípkach.
Čítajte: Dobré rady, ako prežiť zimu v zdraví
Kedy byť opatrní
A na záver pár dobrých rád.
Vyberajte si vždy kvalitné koreniny! Ak strúhate kôru pomaranča, poriadne ho umyte teplou vodou! Najlepšie je však zakúpiť si toto ovocie v biokvalite a nemusíte sa tak obávať chemikálií vo vašich koláčoch či nápojoch.
Ak koreniny používate ako súčasť masáží či kúpeľov, overte si na kúsku tela ich znášanlivosť s vašou pokožkou. Niektoré môžu vyvolať alergickú reakciu, o ktorej ste netušili.

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia
Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli
Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?
Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.

Ako si prihrievate ryžu? Pozor na nebezpečný syndróm, tento spôsob vynechajte!
Nesprávne ohrievanie uvarenej ryže môže viesť k tvorbe smrteľných toxínov. Ako to robiť správne a bezpečne?

Stukovatenú pečeň môžu mať aj štíhli ľudia, príčinou môže byť strava
Najčastejšou príčinou vzniku nealkoholovej stukovatenej pečene je nezdravý životný štýl, ktorý vedie k nadváhe a obezite. Aj štíhli ľudia však môžu trpieť týmto ochorením. Upozornil na to Ladislav Kužela.