Zákazníci Temu, pozor: Takto vás podvodníci môžu obrať o peniaze
- 20:11 04.03.2024
- Svet

Podvodníci sa vydávajú za známe internetové trhovisko, aby od obetí vylákali ich údaje.
Temu, medzinárodný internetový obchod, ktorý funguje ako online trhovisko, ponúka zľavnený tovar priamo spotrebiteľom bez sprostredkovateľov. Od spustenia v roku 2022 spoločnosťou Pindouduo prilákal veľké množstvo zákazníkov z celého sveta. V súčasnosti je Temu k dispozícii v 48 krajinách vrátane Slovenska.
Temu je v súčasnosti na prvom mieste v rebríčku bezplatných aplikácií v obchode Google Play a na druhom mieste v obchode Apple App Store. Značnú popularitu si získala na TikToku a ďalších sociálnych sieťach. Podľa agentúry Bloomberg so zdrojmi od spoločnosti Attain najčastejšie nakupujú v aplikácii Temu ľudia vo veku 59 rokov a starší, zatiaľ čo najmenej nakupujú v aplikácii ľudia vo veku 18 až 26 rokov.
Foto: Google Play
Podvodníci využívajú popularitu Temu
Vďaka popularite Temu sa začali množiť aj rôzne podvody zneužívajúce meno populárnej aplikácie, vrátane falošných kódov na produkty zadarmo. Kódy Temu sú ako mena - čím viac niekto odkazuje na kód, tým viac odmien získa. Odmeny zahŕňajú zľavy a tovar zadarmo.
Experti na kyberbezpečnosť zo spoločnosti Check Point upozorňujú, že hackeri využívajú falošné odmeny Temu, aby od používateľov vylákali údaje. Za posledné tri mesiace bolo zaregistrovaných viac ako 800 nových domén s názvom "Temu".
Pozor na podozrivé e-maily
Podvodníci odosielajú e-maily s oznámením, že používateľ je výhercom mesiaca. E-mail sa tvári, že pochádza od spoločnosti Temu rewards. V skutočnosti však prichádza z inej e-mailovej adresy, napríklad onmicrosoft.com. E-mail obsahuje prázdny obrázok s odkazom, ktorý vedie na stránku, ktorá vyžaduje zadanie osobných údajov.
Ide o celkom jednoduchý podvodný e-mail, ktorý púta pozornosť používateľa tvrdením, že je výhercom. S Temu ako "odosielateľom" podvodníci dúfajú, že názov značky prinúti používateľa si e-mail otvoriť a kliknúť na odkaz. E-mail pritom vyzerá naliehavo a viac tlačí na používateľa, aby čo najrýchlejšie konal.
Používatelia by preto mali byť obozretní a dobre si prečítať základné informácie v emailoch, ako je adresa odosielateľa. Mali by tiež mať antivírusové zabezpečenie, ktoré dokáže zastaviť všetky hrozby.

Vyše 80 % ľudí robí v sprche túto chybu, ukázal prieskum
Každodennú aktivitu možno aj vy vykonávate nesprávne. Čo na to hovoria odborníci?

Ukrajinci prekvapili novou zbraňou
Ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť ruskú stíhačku, použili na to nezvyčajný typ zbrane.

Na mobily útočí nový podvod, tento krok nevynechajte!
Nový typ podvodu umožňuje útočníkom dostať sa k vašim súkromným informáciám alebo vás odpočúvať. Ako tomu zabrániť?

Kardinál si kvôli konkláve zmenil dátum narodenia
Pomôže mu to presadiť svoj názor?

Hrozivý nález z Pompejí: Toto našli v jednom z domov
Rodina, ktorá pri výbuchu sopky zhorela zaživa, sa v posledných chvíľach pokúšala zabrániť tragédii.