• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 4.12.2023Meniny má Barbora, Barbara
-7°Bratislava

10 druhov húb, ktoré sú pre vás najzdravšie

  • 20:00 08.11.2023
  • Bratislava
10 druhov húb, ktoré sú pre vás najzdravšie

V radoch regálov je dnes možné vybrať si spomedzi množstva húb druhy, ktoré najviac zaujmú tvarom, spôsobom prípravy alebo chuťou. Ktoré z nich sú však najlepšie pre zdravie?

Tradícia zbierania húb má na Slovensku hlboké korene, a tak množstvo domácností na jeseň zdobí vôňa sušených dubákov, kuriatok či hríbov. Rôznorodé možnosti ponúkajú aj regály obchodov, kde si môžeme vyberať aj medzi exotickejšími shiitake alebo hlivami.

Huby sa vďaka prispôsobivej chuti a bohatému obsahu vitamínov hodia do ktorejkoľvek kuchyne, pričom sa dajú pripraviť na nejeden spôsob. Ak si však vyberáte podľa obsahu prospešných látok, odporúčame vám siahnuť po niektorej z týchto možností.

Šampiňóny

Obľúbená položka chladničiek a špájz má bohaté prebiotické a imunologické účinky. Konzumácia šampiňónov takisto spomaľuje tvorbu enzýmu aromatázy, ktorý prispieva k tvorbe rakoviny prsníka.

Šampiňóny sú tiež skvelým zdrojom selénia, ktoré podporuje imunitu a plodnosť mužov aj žien.

Hríby

Takisto patria ku kuchynským stáliciam, pričom obsahujú množstvo vitamínu D, ktoré môžete ešte znásobiť, ak ich pred varením necháte na priamom slnečnom svetle, napríklad na okennom parapete.

Hríby sú bohaté predovšetkým na meď, selénium a draslík.

Portobello

Foto: barmalini/Shutterstock.com

Široké klobúky húb portobello sa pri varení ideálne kombinujú s plesnivým syrom, cesnakom alebo smotanou. Okrem bohatej textúry vám dodajú aj množstvo draslíka, ktorý hrá v tele kľúčovú rolu pri udržiavaní rovnováhy tekutín a uvoľňovaní svalov.

Shiitake

Tento druh húb je charakteristický najmä vysokým obsahom vlákniny, ktorá podporuje zdravie srdca a čriev. Huby shiitake okrem toho vytvárajú chemickú zlúčeninu eritadenín, ktorá v tele znižuje množstvo cholesterolu.

Kuriatka

U hubárov obľúbené kuriatka milujeme najmä pre jemnú, takmer ovocnú chuť. Podobne ako hríby, aj v nich môžeme nájsť množstvo vitamínu D, ktorý podporuje zdravie kostí, srdca a celkový stav imunity.

Porcini

Foto: evrymmnt/Shutterstock.com

Huby porcini sú známe predovšetkým v talianskej kuchyni, u nás ich dostať najmä v sušenej podobe. Obsahujú dva typy aminokyselín známych ako ergotioneín a glutatión, ktoré podporujú udržiavanie vnútornej rovnováhy organizmu.

Ergotioneín takisto prispieva k znižovaniu oxidačného stresu a bunkového poškodenia.

Reishi

Domorodkyne z východnej Ázie sú známi vďaka bohatým zdravotným prínosom, a tak sa neraz predávajú aj vo forme výživových doplnkov. Huby reishi obsahujú protizápalové triterpenoidy, ktoré okrem zápalu bojujú aj proti mikróbom a rakovinovým bunkám.

Koralovec ježovitý

Tieto huby produkujú zlúčeniny, ktoré podporujú zdravie nervovej sústavy a mozgu a zlepšujú ich funkciu a sústredenie. Pri varení dokážu skvele zastúpiť mäso a rovnako vstrebávajú chute ostatných prísad.

Ryšavec šikmý (čaga sibírska)

Foto: Okyela/Shutterstock.com

Ryšavce svojím tvarom pripomínajú výrastky živočíšneho uhlia, pričom dominujú v oblasti severnej Európy, Sibíri a severnej Kanady. Obsahujú množstvo fenolových zlúčenín a jednu z najbohatších zásob antioxidantov spomedzi všetkých druhov húb. Štandardne sa pred prípravou namáčajú alebo lúhujú a odvar z nich sa pije ako čaj.

Žezlovky

Rodáčky z Nepálu, Číny a Tibetu žezlovky sú parazitické huby, ktoré rastú na larvách hmyzu. V našich končinách sa predávajú vo forme doplnkov a práškov, pričom liečivé látky v nich sú prospešné pre zdravie pľúc. Žezlovky sa tiež využívajú na dodanie energie a zlepšenie libida.

Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

VČERA - 16:35Zdravie

Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

VČERA - 7:29Zdravie

Najčastejším dôvodom upchatia nosa a krvácania z neho je prechladnutie. Lekárnik však hovorí aj o ďalších možnostiach.

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

21:02 02.12.2023Zdravie

Ochorenie, ktoré sa väčšinou prejavuje u detí, môže postihnúť aj dospelých. Na toto si treba pri nakupovaní dať pozor.

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

19:46 01.12.2023Zdravie

Zmeny sa prejavili už behom niekoľkých týždňov.

Raňajkujete vajíčka spolu s kávou? Toto by vám nemalo uniknúť

Raňajkujete vajíčka spolu s kávou? Toto by vám nemalo uniknúť

7:12 30.11.2023Zdravie

Vajcia sú obľúbenou súčasťou raňajok. Niektorí si ráno bez nich a bez šálky teplej kávy ani nedokážu predstaviť. V čom sa skrýva riziko takejto kombinácie?